Sağlıklı Beslenmenin Erkek Üreme Sağlığına Etkisi
DAHASI+

Sağlıklı Beslenmenin Erkek Üreme Sağlığına Etkisi

İyi bir uyku, düzenli fiziksel aktive ve stresten uzak bir yaşamın yanı sıra sağlıklı beslenerek de sperm kalitenizi artırmanız mümkün.

İyi bir uyku, düzenli fiziksel aktive ve stresten uzak bir yaşamın sağlıklı yaşamın anahtarı olduğu gibi üreme sağlığının da destekçisi  olduğunu biliyoruz. Bunlara ek olarak yapılan araştırmalar sağlıklı beslenmenin erkek üreme sağlığında etkili olduğunu söylüyor.

Genel olarak, omega-3 yağ asitleri, E vitamini, C vitamini, beta karoten, likopen, selenyum, çinko gibi antioksidanlar, D vitamini, folat gibi vitaminler üreme sağlığı için önemli. Trans yağlar ve doymuş yağlar ise ters tarafta yer alıyor.

Balık, kabuklu deniz ürünleri ve deniz ürünleri, kümes hayvanları, tahıllar, sebzeler ve meyveler, az yağlı süt ürünleri ve yağsız süt sperm kalite parametreleriyle pozitif ilişkili. Bununla birlikte, işlenmiş et, soya, patates, tam yağlı süt ürünleri ve toplam süt ürünleri, peynir, kahve, alkol, şekerli içecekler ve tatlılar açısından zengin diyetlerin, bazı çalışmalarda meni kalitesini olumsuz etkileyebileceği söyleniyor. Erkekler tarafından yüksek miktarda alkol, kafein ve kırmızı et ve işlenmiş et alımının, eşlerinde hamilelik veya döllenme oranları üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğu da biliniyor.

Yağlı tohum tüketmek sperm kalitesini artırıyor

Yağlı tohumlar iyi protein kaynağı olmalarının yanı sıra posa, E vitamini, magnezyum, potasyum, çinko ve bakır gibi vitamin mineralleri de içerirler. Yani sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazlarındandır. Yapılan araştırmalara göre yağlı tohumlar kardiyovasküler, metabolik ve gastrointestinal sağlığı olumlu etkilemekle kalmıyor aynı zamanda erkek üreme sağlığını da olumlu yönde etkiliyor. European Society of Human Reproduction and Embryology’de yayımlanan bir çalışmada yağlı tohum tüketimi ile sperm kalitesi arasındaki ilişkiye bakılmış. Çalışmada, 14 haftalık bir çalışma süresi boyunca diyete 60 g / gün yağlı tohumların dahil edilmesi ile sperm sayısını, canlılığını ve hareketliliğini önemli ölçüde artırdığı sonucuna ulaşılmış.

Beslenmenizde likopen kaynaklarına yer verin

Sheffield Üniversitesi'de yapılan bir araştırmada ise, sperm kalitesinin pişmiş domateste bulunan likopen içeren bir diyet takviyesi ile artabileceğini söylüyor. Likopen vücut için bilinen en etkili antioksidanlardan biri olup en çok domateste bulunur. Bunların yanında kavun ve karpuz gibi meyvelerin de likopen içeriği de yüksektir. Çalışmanın sonucu, likopenin antioksidan etkisi ile sperm oksidasyonunu azaltabileceği yönünde. Bu yüzden beslenme düzeninizde likopen içeriği yüksek besinlere vererek sperm kalitenizi artırmak mümkün.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası