Geciktirici Ürünlere İhtiyacınız Var mı? (Muhtemelen Yok!)
İlişkiler

Geciktirici Ürünlere İhtiyacınız Var mı? (Muhtemelen Yok!)

Şu anda insanların yatakta yeterince uzun süre kalamayacakları korkusundan faydalanarak büyüyen bir marka dalgalanması var -bu markalar uzun seksin iyi seks anlamına geldiğini iddia ediyorlar. Gerçekten geciktiriciye ihtiyacınız var mı?

Son günlerde insanlar her şeyi anında, mümkün olduğunca hızlı talep etmeye ve aslında tüketmeye başladı. Sonuçta TikTok'un, porno giflerin popüler olduğu, sadece manşetleri okuduğumuz bir çağda yaşıyoruz. (Buraya kadar okuduğunuz için bile teşekkür ederiz…) Ancak hala uzun sürmesi gereken bir şey var: Ereksiyon.

Meg Ryan Fransız Öpücüğü filminde Jeopardy! programının (Amerikan bir bilgi yarışması) sonuna kadar ancak süren bekaretini kaybedişinin kötü hikayesini şu sözlerle anlatıyor; “Jeff sevişirken Jeopardy! izlersek dikkatim dağılır, bu sayede seks daha uzun sürer dedi. Spor harici tüm soruların cevapların yanlış bildi ayrıca ikinci turun sonunda (bir tur yaklaşık 5 dakika sürüyor) çoktan boşalmıştı. Final turuna kadar evine doğru yola çıkmıştı bile…” Burada tabii ki seksin süresinden başka sorunlar da var ama içinde yaşadığımız toplumun seksin ne kadar sürmesi gerektiğiyle ilgili bazı dayatmalarının da var olduğu bir gerçek. Verdiğimiz örnekte basit bir zaman çizelgesi var: Jeff muhtemelen 10 dakikada boşaldı. Aslına bakarsanız bu süre bilim insanları için gayet uzun bir süre! Seks alanında araştırma yapmak için fon bulmak ya da süreci yönetmek gerçekten zor çünkü öncelikle insanlar kendileri hakkında rapor yazmak istemiyor -özellikle de konu seks hayatlarıysa- ikincisi ise henüz mezun olmamış öğrencilerin bakışları altında bu çalışmaları yürütmek imkansıza yakın. Ancak 2005’te 500 kişilik bir grubun katılımıyla gerçekleştirilen bir araştırma gösteriyor ki ereksiyon 1-44 dakika arası sürüyor, ortalaması ise sadece 5 dakika!

Şu anda insanların yatakta yeterince uzun süre kalamayacakları korkusundan faydalanarak büyüyen bir marka dalgalanması var -bu markalar uzun seksin iyi seks anlamına geldiğini iddia ediyorlar. (Yanlış bilgi, bana inanabilirsiniz, gerçekten yanlış.) Ancak bu düşünceye paralel Hims, Roman gibi şirketler insanların daha uzun ereksiyon halinde kalabilmeleri için penisinizi uyuşturan bazı mendil veya sprey gibi ürünler çıkartmış durumda.

British Columbia Üniversitesi'nde Cinsel ve Üreme Tıbbı Üyesi ve ürolog Dr. Luke Witherspoon ile erken boşalma ve bu ürünlerin gerçekten işe yarayıp yaramadığı hakkında konuştuk. Her şeyden önce, Dr. Witherspoon, erken boşalmaya (EB) neyin sebep olduğuyla ilgili evrensel bir kanı olmadığını söyledi. Ancak EB genel olarak iki gruba ayrılıyor. Birincisi hayatı boyunca EB sorunu yaşayan ve orgazmın yaklaşık 1-2 dakika içinde gerçekleştiği grup. İkincisi ise hayatına EB sorunu yeni girmiş ve orgazmın 2-3 dakika içinde gerçekleştiği grup. 

Witherspoon'a göre, orgazm için ideal süre tartışmaya açık olsa da, “Bu konuda hiç tartışmadığımız tek şey hastanın EB ile olan ilişkisi ya da bundan ne kadar rahatsız olması gerektiği…” İki dakika içinde boşalıyorsanız ve bundan mutluysanız tebrikler, EB sorununuz yok demektir. 

Witherspoon'a göre, konu EB olduğunda doktorların yaptığı en önemli şeylerden biri insanlara "normali açıklamak". Witherspoon; “Pek çok hastamız gelip ‘Çok hızlı boşaldığımı hissediyorum’ diyor. Halbuki genele göre oldukça normaller” diyerek durumu özetliyor. Bilimselliği çok da teyit edilmemiş kronometre çalışmalarının çoğu insanların yaklaşık 5 veya 6 dakika içinde boşaldığını gösteriyor. Witherspoon; “Bazı insanlar bu süreyi baz alıyor ve sorun etmiyor. Genelde ise insanlar erken boşaldığını düşünme eğilimine sahip. Bizim işimiz çoğunlukla ‘eğer sen ve eşin mutluysanız EB sorunu yaşamıyorsun’ diyerek onları rahatlatmak. Ya da dediğim gibi sadece sen de bundan rahatsız değilsen EB sorunun yoktur” diye ekliyor.   

Eğer sen ve partnerin erken boşaldığınız konusunda hemfikirseniz reçetesiz satılan bir uyuşturucu spreyi veya mendili değerlendirmek iyi olabilir.  (Reklam ve grafik tasarımı için para ödemek istemiyorsanız, benzer etken maddelere sahip ürünlerin çoğu eczanede reçetesiz satılıyor.) Witherspoon'a göre  bu ürünler oldukça güvenli ve rahatlıkla kullanılabilir. Ancak Witherspoon hastalarına mutlaka önce yalnız denemelerini öneriyor; “Tek başınızayken ne kadar ve ne zaman kullanmanız gerektiğini daha iyi tespit edebilirsiniz. Erken boşalmaların çoğu önemsiz de olsa bazen ereksiyon bozukluğuyla ilgili olabilir ve ereksiyon bozukluğu kalp veya diyabet sorunlarıyla bağlantılı olabileceği için dikkate almanız ve bir doktora görünmeniz gerekir” diye ekliyor.  

Ancak burada görmemiz gereken daha büyük felsefi bir soru var: İyi seksin ana bileşeni uzun sürmesi midir? Asla değil. Hatta; çoğu insan 5-10 dakikanın yeterli olacağını söyledi. Tabii ki bu süreye ön sevişme dahil değil! Yani penisiniz saatlerce sert kalsa bile bu partnerinize iyi bir orgazm yaşatabileceğiniz anlamına gelmiyor. Eğer seksi ileri bir seviyeye taşımak istiyorsanız partnerinizle iletişim kurun. Büyük ihtimalle oral seks, yağ kullanmak, oyuncak denemek hakkında bir sohbet gerçekleştiriyor olacaksınız. Eğer ihtiyacınız gerçekten daha uzun süre seks yapmaksa bu ürünler yardımcı olabilir. Ama şunu bilin ki 30 dakika boyunca penisinizin içeride olması partnerinizi memnun etmek (etkilemek) için gereken şey değil. Aslında iyi seks beş veya otuz dakika içinde de olabilir, iki dakika içinde de. Size söz veriyorum; seviştiğiniz çoğu insanın sizden beklentisi daha çok teknik, iyi bir ön sevişme, ne istediğinizle ilgili iletişim kurmanız ve Jeopardy’nin final bölümüne ulaşmamanız!

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası