Aromaterapi 101 | Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bazen rahatlamanız için sadece bir mum yakmanız bile yeterli olabilir. Yaydığı aromaları, saçtığı ışığı düşünün… Özellikle evde daha çok vakit geçirmek zorunda kaldığınız günlerde sağlığınıza ve size genel olarak iyi gelebilecek her yöntemi denemeye değer. Aromaterapi ve uçucu yağlar rehberine hoş geldiniz.

29 Nisan 2021

Aromaterapi 101 | Nedir? Nasıl Kullanılır?

Aromaterapi nedir?

Aromaterapi; bitkiler, çiçekler, otlar veya ağaçlardan elde edilen uçucu yağların tedavi edici kullanımını ifade eden bir terimdir. Bu yağların hem fiziksel hem de duygusal sağlığı iyileştirmek için kullanıldığı aslında uzun süredir biliniyor. Bu uçucu yağları sadece koku olarak düşünmemek gerek; eğer mental veya fiziksel bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız bu yağları araştırıp sorununuza çözüm olabileceğine inandığınız herhangi birini deneyebilirsiniz. 

Nasıl kullanılır?

Aromaterapi yağlarından soluma yoluyla faydalanabilirsiniz; bu yüzden aromaterapik yağlar difüzörler ile buharlaştırılarak kullanılır. Ayrıca bu yağları vücut kreminiz olarak veya sabit yağlar (tatlı badem, susam, sarı kantaron, avokado, jajoba, argan ve hint yağı) ile seyreltip doğrudan cildinize de uygulayabilirsiniz. Şayet biraz daha yaratıcı olmayı seçerseniz, küvete damlattığınız yağlarla farklı bir banyo keyfi de yapabilirsiniz. Kokuları ve rahatlatma etkisi harika olsa da uçucu yağları bir saatten fazla solumamanızda fayda var. İhtiyacınıza göre kaç damla kullanmanız gerektiğini bu yağları aldığınız yerlere danışabilirsiniz. Uçucu yağları kullanarak sadece etrafa güzel kokular yaymakla kalmıyorsunuz aynı zamanda kendinize rahatlatıcı bir alan da yaratmış oluyorsunuz. Zaten bu aralar hepimizin biraz olsun rahatlamaya ihtiyacı var gibi...

Uçucu yağların sağlığa faydaları nelerdir?

Her uçucu yağın kendine özgü faydaları var ve bu faydalar seçtğiniz yağa göre değişebilir. Bazı olası faydalarından bahsetmemiz gerekirse:

Zevklerinize veya sahip olduğunuz soruna göre size en uygun olan uçucu yağları aromaterapi hakkında bilgisi olan birine danışarak bulabilirsiniz. Eğer ciddi bir sağlık sorununuz varsa, aromaterapiye başlamadan önce mutlaka doktorunuza da danışın. 

Deneyebileceğiniz birkaç ürün:

 


#GQDeneyim: İnziva | Kendine Dair Farkında Olmadığın Şeylerin Farkında Mısın?

DENGE | #GQDeneyim: İnziva | Kendine Dair Farkında Olmadığın Şeylerin Farkında Mısın?

'No Poo' Nedir ve Denemeli misiniz?

SAÇ | 'No Poo' Nedir ve Denemeli misiniz?

Tatilde de Spor Yapabilirsin

FITNESS | Tatilde de Spor Yapabilirsin

Bu Dünyada Olup Bu Dünyanın Olmamak Mümkün mü?

DENGE | Bu Dünyada Olup Bu Dünyanın Olmamak Mümkün mü?

Karın Antrenmanında Sık Yapılan Hatalar

FITNESS | Karın Antrenmanında Sık Yapılan Hatalar

Güçlü Saçlar İçin En İyi Ürünler

SAÇ | Güçlü Saçlar İçin En İyi Ürünler

Daha Fazla Göster