Aromaterapi 101 | Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bazen rahatlamanız için sadece bir mum yakmanız bile yeterli olabilir. Yaydığı aromaları, saçtığı ışığı düşünün… Özellikle evde daha çok vakit geçirmek zorunda kaldığınız günlerde sağlığınıza ve size genel olarak iyi gelebilecek her yöntemi denemeye değer. Aromaterapi ve uçucu yağlar rehberine hoş geldiniz.

29 Nisan 2021

Aromaterapi 101 | Nedir? Nasıl Kullanılır?

Aromaterapi nedir?

Aromaterapi; bitkiler, çiçekler, otlar veya ağaçlardan elde edilen uçucu yağların tedavi edici kullanımını ifade eden bir terimdir. Bu yağların hem fiziksel hem de duygusal sağlığı iyileştirmek için kullanıldığı aslında uzun süredir biliniyor. Bu uçucu yağları sadece koku olarak düşünmemek gerek; eğer mental veya fiziksel bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız bu yağları araştırıp sorununuza çözüm olabileceğine inandığınız herhangi birini deneyebilirsiniz. 

Nasıl kullanılır?

Aromaterapi yağlarından soluma yoluyla faydalanabilirsiniz; bu yüzden aromaterapik yağlar difüzörler ile buharlaştırılarak kullanılır. Ayrıca bu yağları vücut kreminiz olarak veya sabit yağlar (tatlı badem, susam, sarı kantaron, avokado, jajoba, argan ve hint yağı) ile seyreltip doğrudan cildinize de uygulayabilirsiniz. Şayet biraz daha yaratıcı olmayı seçerseniz, küvete damlattığınız yağlarla farklı bir banyo keyfi de yapabilirsiniz. Kokuları ve rahatlatma etkisi harika olsa da uçucu yağları bir saatten fazla solumamanızda fayda var. İhtiyacınıza göre kaç damla kullanmanız gerektiğini bu yağları aldığınız yerlere danışabilirsiniz. Uçucu yağları kullanarak sadece etrafa güzel kokular yaymakla kalmıyorsunuz aynı zamanda kendinize rahatlatıcı bir alan da yaratmış oluyorsunuz. Zaten bu aralar hepimizin biraz olsun rahatlamaya ihtiyacı var gibi...

Uçucu yağların sağlığa faydaları nelerdir?

Her uçucu yağın kendine özgü faydaları var ve bu faydalar seçtğiniz yağa göre değişebilir. Bazı olası faydalarından bahsetmemiz gerekirse:

Zevklerinize veya sahip olduğunuz soruna göre size en uygun olan uçucu yağları aromaterapi hakkında bilgisi olan birine danışarak bulabilirsiniz. Eğer ciddi bir sağlık sorununuz varsa, aromaterapiye başlamadan önce mutlaka doktorunuza da danışın. 

Deneyebileceğiniz birkaç ürün:

 


Her Koku Ailesinden En İyi Erkek Parfümleri

PARFÜM | Her Koku Ailesinden En İyi Erkek Parfümleri

"Umut Bir Kastır”: Krista Tippett Neden İnancınızı Korumanızı İstiyor?

DENGE | "Umut Bir Kastır”: Krista Tippett Neden İnancınızı Korumanızı İstiyor?

Gerçekten Ne Kadar Proteine İhtiyacın Var?

FITNESS | Gerçekten Ne Kadar Proteine İhtiyacın Var?

Sezgisel Beslenme Bir Diyet Değildir - Nasıl Yapmanız Gerektiğini Anlatıyoruz

DENGE | Sezgisel Beslenme Bir Diyet Değildir - Nasıl Yapmanız Gerektiğini Anlatıyoruz

Akşamdan Kalmanın Etkisi Yaşlandıkça Neden Artar?

DENGE | Akşamdan Kalmanın Etkisi Yaşlandıkça Neden Artar?

Daniel Craig ve Chris Pratt’in Sırt Kaslarına Sahip Olmak İster Misiniz? (Kendinizi incitmeden…)

FITNESS | Daniel Craig ve Chris Pratt’in Sırt Kaslarına Sahip Olmak İster Misiniz? (Kendinizi incitmeden…)

Daha Fazla Göster