Bebek Fil Bondeni’nin Yeni (Çamurlu) Sayfası
Dergi Konuları

Bebek Fil Bondeni’nin Yeni (Çamurlu) Sayfası

Yeni bir sayfa illa beyaz olacağının sözünü vermez. Ki bazen bu kötü bir şey değildir. Kenya Doğal Yaşamı Koruma Derneği (KWS) ve Kibwezi orman kurtarma ekiplerinin rol aldığı Bondeni’nin hikayesini dinleyin.

4 Şubat 2019 sabahında, yeni doğmuş bir bebek fil, Chyulu Ovası eteklerindeki bir köyde tek başına dolaşıyordu. Bir yavrunun neden orada, bir başına olduğu ise bir sır ama zannediyoruz ki onun da bir parçası olduğu sürü, yakınlardaki bir topluluğun yaşadığı alana girince ortaya bir çatışma çıkmış ve sonunda sürü oradan kaçarken bu bebek geride kalmıştı. Bedeninin durumuna bakılırsa önce olduğu yerden kaçmak sonra da annesini bulmak için uzun bir yolculuk yapmıştı. Olayın yaşandığı bölgeden uzaklaşmış, ayakları, üzerinden geçtiği lav yatakları yüzünden kesilmişti. Kim olursa olsun, herkes için tehlikeli bu bölge yeni doğmuş bir bebeğin ayakları için iki kat daha fazla tehlike demekti. Lavların bebeğin ayağında bıraktığı izden başka bir ipucu yoktu; dolayısıyla bu bebeği annesiyle buluşturacak bir umut ya da işaret de yakınlarda gözükmüyordu.

Kenya Doğal Yaşamı Koruma Derneği (KWS) ve Kibwezi orman kurtarma ekipleri bu bebekten haberdar olur olmaz, Sheldrick Wildlife Trust hemen bir kurtarma operasyonu organize etti. Kurtarma ekipleri onu bulduğunda karşılarında korkmuş ve yaralı bir bebek vardı. Ona Bondeni ismini verdiler; bulundukları ve tam da onun kurtarıldığı bölgenin adını.

COPYRIGHT Sheldrick Wildlife Trust (8)

Kurtarma operasyonu için ayarlanan uçak 20 dakikalık bir yolculukla Bondeni’yi Sheldrick Wildlife Trust Kaluku Bölge Ofisi’ne götürdü. Bölge, sessiz ve korunaklı yapısıyla Bondeni’nin bebekliğini geçirmesi için harika bir yerdi ama daha büyük fillerin de orada olması onun ihtiyaç duyduğu özel ilgiye engel olabilirdi. Bondeni’ye büyük fillerden uzak bir alan yaratıldı. İlk andan bütün bakıcılar anlamıştı; Bondeni’de farklı olan bir şey vardı. Onu “özel bir karakter” olarak tanımlıyorlardı. İlk günler Bondeni ayağındaki yaralardan yürüyemiyordu. Antibiyotik tedavisi onun hızlıca iyileşmesine yardımcı oldu. İlk günleri takip eden ilk bir yılı güvenli bir ortamda, Kenya’nın yemyeşil ağaçlarının gölgelerinde öğlen şekerlemeleri yaparak, nehirlerin kıyılarında suyla oynayarak geçti. Sıcak havalar yüzünden günde iki ya da üç çamur banyosu onun için normaldi ve buna bayılıyordu. Onun hayatında açılan bu yeni sayfa beyazdan çok kahverengi ve fazlasıyla çamurluydu ve bu ona keyif veriyordu. Oyun oynamayı çok seviyordu ve her an hareketliydi. Etrafında hareket eden bir şey varsa kimse Bondeni’yi tutamazdı. Bununla birlikte bütün bebekler gibi fazlaca da uykuya ihtiyacı vardı, çabucak yoruluyordu. Ve geceleri bakıcısıyla beraber uyuyorlardı. Bu ilişki gün içerisinde de oldukça kuvvetliydi. Gün içinde onu korkutan bir ses olduğunda bile hemen bakıcısına koşuyordu. 

İlk yılı Kaluku’da geçirdikten sonra Bondeni artık bütün fillerin mentorluğuna ihtiyaç duyacağı bir evreye giriyordu. Gerçek yaşamda karşılaşacağı senaryolarda nasıl davranması gerektiğini öğrenmesi gerekiyordu. Bu sebeple Bondeni Nairobi’deki merkez bakımevine getirildi. Bu yeni mekandaki ilk saatler Bondeni için pek de kolay geçmedi, bu değişimden rahatsız olmuştu ve sinirliydi. Bakımevindeki diğer filler onunla tanışmak için yanına gelince işler bir anda değişti. Sanki ilk görüşte aşk gibi büyük filler onun etrafında koşmaya ve onu okşamaya başladı. Onun yaptığı hareketleri taklit ediyor ona ihtiyaç duyduğu ilgiyi ve arkadaşlığı gösteriyorlardı.

COPYRIGHT Sheldrick Wildlife Trust (8)

İşte burası bizim Bondeni ile tanıştığımız yer. Kenya, Nairobi’deyiz; Bondeni, Sheldrick Wildlife Trust’un (SWT) kurtarılmış ve yeni bir hayata başlamış bebek fillerden bir tanesi. 1977’de Dr. Dame Daphne Sheldrik tarafından kurulan SWT fillerin ve gergedanların kurtarılması için çalışan bir yardım kuruluşu. Daphne’nin vefatının ardından kızı Angela yetim fil ve gergedanlar için mücadele vermeye devam ediyor. Ve bu mücadele ne yazık ki en çok da insanlar ve doğal yaşam arasındaki çatışmalardan ortaya çıkan durumlara karşı oluyor. Kurum, kurtarma, bakım ve entegrasyon çalışmaları yürütüyor ve isteyen herkes kurumun websitesi aracılığıyla bir bebek fil sahiplenip onların yeni bir hayata başlamalarına destek olabiliyor.

Bondeni ile tanışmadan önce SWT ekibine, bakımevinde olacağım süre boyunca hangi bebek fil ile zaman geçirmemi tavsiye ettiklerini sormuştum. Bana gülümseyip bu sorunun kendiliğinden cevap bulacağını söylemişlerdi. 15 dakika sonra Bondeni peşimden koşuyor ve her durduğum an hortumunu elime doluyor ve beni kendine doğru çekiyordu. Harekete olan tutkusunda bir eksilme yoktu ve bugün iki yaşında olan Bondeni’nin en çok sevdiği şey hala oyun oynamak, hareket edeni kovalamak ve yeni insanlarla tanışmaktı.

 

COPYRIGHT Sheldrick Wildlife Trust

Onun kurtarıldığı gün orada olan köylülerden biri SWT ekibinden bir görevliye “annesi artık onun için üzülmeyecek; o yeni bir hayata başlıyor” demiş. Bondeni şimdi burada, yeni hayatında büyümeye devam edecek; hazır olduğunda entegrasyon ekiplerinin yönlendirmesiyle doğal yaşama geri dönecek. O gün geldiğinde de yine başka ve yeni bir hayat onu bekliyor olacak.

Biz genelde yeniden başlamayı ve yeni başlangıç kararlarını kendimize atfederiz... Ama belki de bu süreçler her zaman bizim elimizde değildir. Hayatın bizim için bazı planları vardır ve biz bazen o planı yaratandan çok karşılayanızdır. Bazen de hiç beklemediğimiz anda biri gelir ve bizi kurtarır; işin garibi, çoğu zaman içinde bulunduğumuz durumun kurtarılmamız gereken bir durum olup olmadığını ayırt edemeyebiliriz.

O yeni hayat belki de bize yeni bir sayfa açmanın ne kadar da gerekli olduğunu anlatıyordur. Bazen çok istesek de silmenin şart olmadığını o geride kalanları ve fazlasıyla zorlu olan geçmişi… Ve belki o yeni beyaz sayfanın biraz da çamurlu olunca anlam kazandığını...

 

Tüm Fotoğraflar: Sheldrick Wildlife Trust

 

Abone Ol Kapına Gelelim!

Abonelik

İZLE
Serenay Sarıkaya GQ Global Creativity Awards Gala Gecesine Hazırlanıyor
İLGİLİ İÇERİKLER
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası