Doğru Takım Elbise İpuçları GQ/Getty Images
Moda

Uzman Terzilere Göre Takım Elbisenin En Önemli Bölümü

Güzel (ve mükemmel bir şekilde dikilmiş) bir takım elbisenin sırrı omuzlarda.

Takım elbise alışverişi tamamen yeni bir dil öğrenmek gibi hissettirebilir. İki parçalı basit bir takım ararken kendinizi "yarım kanvas"ın ne anlama geldiğini çözmeye çalışırken ve ceketinizin bir mi yoksa iki yırtmacı mı olması gerektiğini merak ederken bulabilirsiniz. Terzilik dünyasının giriş ve çıkışlarında gezinmenize yardımcı olmak için, kıyafet alanındaki uzmanlardan biraz yardım alarak bir takım elbisenin fitinden kumaşına ve ceplerine kadar her bir yönünü inceleyeceğiz. 

GQ'nun Terzilik 101 dersine hoş geldiniz.

Kol çalışırken yaptığınız (ya da yapamadığınız) dumbell fly hareketleri dışında, çoğu erkek omuzları üzerine pek düşünmez. Ancak terziler çoğu erkek gibi değildir. Omuzlar hakkında çok düşünürler. Bunun nedeni, bir takım elbisenin o şekilde görünmesini sağlayan pek çok unsur arasında hiçbir şeyin (yakaların bile) omuzlardan daha fazla etkiye sahip olmaması. Eğer birini gördüğünüzde "Vay be, ne güzel bir takım elbise" diye düşündüyseniz, fark ettiğiniz şeylerin çoğu iyi işlenmiş bir omuzun görünmez mimarisinden kaynaklanır.

New York'taki J. Mueser Bespoke'un kurucusu Jake Mueser, "Ceket giyen birine baktığınızda, gözleriniz ilk olarak omuzlara çekilir" diyor. "Aynı yaka şekline sahip ama farklı omuzları olan birini gösterebilirsiniz, görünümleri çok farklı olacaktır." Mueser bunun nedenini, bir ceketin omuzlarının, kullanıcının vücudunun şeklini vurgulamak ve böylece takım elbiseye genel havasını vermek için iç vatka katmanlarının yapılma şekliyle ilgili olduğunu açıklıyor.

Ünlü Hong Kong terzilik mağazası The Armoury'nin kurucu ortağı Mark Cho, "Omuzun şekli ve genişliği, duruşu gerçekten kendini gösteren şeydir" diye ekliyor. "Doğru bir gözlüğün yüzü çerçevelediği gibi başı çerçevelemeye yardımcı olur." Bunu yapmanın yolları, genellikle spalla camicia olarak adlandırılan yumuşak bir omuzun hafif eğiminden, son yıllarda Marc Jacobs tarafından tercih edilen çılgın içbükey "pagoda" omuzlarına kadar çok çeşitli.

Bill Nighy, olabildiğince klasik omuzlara sahip bir takım elbise içindeBill Nighy, olabildiğince klasik omuzlara sahip bir takım elbise içinde: güçlü ve vatkalı, ama aşırı değil. Gareth Cattermole/Getty Images

Austin Butler vatkalı omuzlara daha dramatik ve modaya uygun bir yorum getiriyor.Austin Butler vatkalı omuzlara daha dramatik ve modaya uygun bir yorum getiriyor. Angel Delgado/Getty Images

Omuzun bir diğer önemli unsuru ise, omuzun kola tutturulma şekli ve dikiş yerinde belirgin bir vatka çıkıntısının olup olmaması olan "kementleme"dir. Bir omzun nasıl vatkalandığı bir ceketin klasik veya modern, resmi veya gündelik, toplantı odasına hazır veya Portofino'da bir yatta içeceğinizi yudumlamak için daha uygun görünmesini sağlayan şeydir.

Bir omuzun görünümü aynı zamanda onu diken kişinin nerede eğitim aldığına da bağlı; Amerikalı, İngiliz ve İtalyan terzilerin her biri göreve benzersiz bölgesel yaklaşımlar getiriyor. Mueser, "Güney İtalya'da üretilmiş bir Kiton ceket giyen birine bakarsanız, Savile Row'da üretilmiş bir ceketten çok farklı bir omuza sahip olacağını görürsünüz" diyor. Ağır vatkalı, çıkıntılı omuz (geleneksel İngiliz terziliğiyle eş anlamlı bir görünüm) bir cekete daha resmi, klasik bir hava verirken, birçok Napolili terzinin tercih ettiği daha az dolgulu, doğal (yani çıkıntısız) omuz, cekete daha soğukkanlı bir hava verir.

Jeffrey Wright yapısız bir ceketin içinde Jeffrey Wright yapısız bir ceketin içinde her zamanki gibi rahat görünüyor. John Phillips/Getty Images

Henry Golding Henry Golding İtalyanların yaptığı gibi eğimli, doğal bir omuz çizgisiyle. Steve Granitz

Tüm bunlar kulağa son derece telaşlı ve teknik geliyorsa, bunun nedeni açık. İyi işlenmiş bir omuz birçok şeyi içinde barındırır ve çoğu zaman güzel bir takım elbiseyi sıradan bir takım elbiseden ayıran şeydir. Bununla birlikte, yumuşak bir "Napolili" omuz ile yapılandırılmış bir İngiliz omuzu arasındaki temel farkları anlamak için bir kol başının nasıl elde dikileceğini bilmek zorunda değilsiniz. Sadece neye bakmanız gerektiğini bilmeniz yeterli. "Mueser, "İpli omuzu veya iki katlı vatkayı tanımlayacak kelime dağarcığına sahip olun ya da olmayın, farkı hemen göreceksiniz" diyor.

İster ölçüye göre bir takım elbise diktiriyor olun ister hazır bir takım elbise satın alıyor olun, seçmeniz gereken omuz tipi birkaç şeye bağlı; en başta da kol gününüzde ne kadar sıkı çalıştığınıza. Mueser, "Eğimli omuzlarınız varsa, omuzlarınıza biraz yapı eklemek daha fazla belirginlik katacak" diyor. "Eğer çok atletik bir yapınız varsa. Daha fazla vatka kullanmanıza gerek olmayabilir."

Donald GloverDonald Glover'ın omuz çizgisindeki küçük kabarık kenarı görüyor musunuz? Bu kement. Kevin Winter/Getty Images

Harry StylesEğer o devasa yaka dikkatinizi dağıtmazsa, Harry Styles'ın omuzları burada da kementli. Laurent KOFFEL/Getty Images

İyi bir terzi vücudunuzu saran bir omuz yapabilir, ancak hazır bir ceket alıyorsanız Cho dikkatli olmanızı tavsiye ediyor. "Ben her zaman kişinin gerçek omzundan biraz daha geniş bir omuz tercih ederim, çünkü bu başınıza biraz daha yükseklik ve omuzlarınıza biraz daha genişlik verir" diyor. "Eğer doğal bir omuz satın alacaksanız, çok dar yerine çok geniş bir omuz tercih edin."

Nasıl bir yapıya sahip olduğunuzun yanı sıra, göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli husus da ceketi nasıl ve nerede giymeyi planladığınız. "Daha yumuşak, daha az yapılı bir omuz; polo yaka, kazak veya kot pantolonla daha rahat bir görünüm sağlar. Bu ceket, zırh hissinden çok, üzerinize geçirebileceğiniz rahat bir şey gibi hissettiriyor," diyor Mueser. "Daha biçimli, kementli omuzlar daha şık ve muhafazakar bir görünüme katkıda bulunuyor ve bunu neredeyse tüm gece kıyafetleri için öneriyoruz."

Ne seçerseniz seçin -özellikle de hazır alıyorsanız- omuzları ilk seferde doğru ayarladığınızdan emin olun, çünkü daha sonra değiştirtmek gerçekten bir seçenek değil. Cho, "Kimseye bir terzide omuz tadilatı yaptırmasını asla tavsiye etmem," diyor. "Bu çok karmaşık bir işlem ve çoğu zaman iyi bir sonuç vermez"

BU İÇERİK İLK OLARAK GQ US WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İLGİLİ İÇERİKLER takım elbise
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası