erkekler için feromon parfüm Kolaj: British GQ
Bakım

Erkekler İçin Feromon Parfümler TikTok'ta Viral Oluyor. Ama Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Görünüşe göre kimyasal yüklü parfümler cinsel çekiciliğinizi artırabilir. Fakat 'pheromon' bazlı parfümler gerçekten işe yarıyor mu yoksa bir sahtekarlık mı söz konusu?

TikTok'ta erkekler için feromon parfümler çılgınca yayılıyor. Sadece #pheromoneperfume hashtag'ini arattığınızda, büyük gece öncesi parfüm sıkan binlerce insanın videosuyla karşılaşacaksınız. Hatta (nedense) üç ya da dört gündür duş almadıklarını dünyaya duyurmanın iyi bir fikir olduğunu düşünen adamlar bile bulacaksınız. Neden mi? Görünüşe göre durmadan seviştikleri için. Bir TikToker "Feromon parfümünü hiç duydunuz mu?" diyor. "Vücudunuzun pH'ıyla karışması ve sizi karşı konulmaz hale getirmesi gerekiyor." diye ekliyor.

Ama internet kanunsuz, ve biraz karmaışk bir yer. Bu nedenle, erkekler için feromon parfümün gerçekten işe yarayıp yaramadığını öğrenmek için İngiltere'nin önde gelen flört koçları, psikoterapistleri ve koku uzmanlarından bazılarıyla görüştük.

Feromon parfüm nedir?

Hormonların cinsel çekiciliğinizi etkileyebileceği fikri yeni bir şey değil. 2008'de yapılan bir deneyin sonuçlarına göre, belirli bir tür feromon verilen kadınlar bazı erkekleri daha çekici bulurken, verilmeyenler aynı erkekleri çok daha düşük puanlarla değerlendirmiştir. Ancak bu çalışmanın küçük olduğunu ve benzer denemelerin az sayıda olduğunu belirtmek gerekir.

"Vücudunuzun pH'ıyla karışması ve sizi karşı konulmaz hale getirmesi gerekiyor."

DBT Londra'nın psikoterapisti ve klinik direktörü James Ward, "Feromon parfümleri, vücut tarafından salgılanan ve özellikle cazibe ve sosyal etkileşim açısından başkalarının davranışlarını etkileyen doğal insan feromon kimyasallarının etkilerini taklit etmek için özel olarak tasarlanmış kokulardır" diyor. "Bu parfümlerin androstenon ve androstadienon gibi feromonların sentetik versiyonlarını içerdiği ve kullanıcının çekiciliğini ve sosyal bağlantısını artırmayı amaçladığı iddia ediliyor."

Erkekler için feromon parfümleri tıraş losyonu, kolonya ve yağ şeklinde olabilir. Arkasındaki biyoloji bir dereceye kadar mantıklı olsa da, TikTok'un bazı şeyleri abartma eğilimi de var.

Faydaları nelerdir?

Flört koçu James Preece, "Feromon parfümlerinin cinsel çekiciliği artırmaya, özgüveni artırmaya ve sosyal etkileşimleri geliştirmeye yardımcı olduğu iddia ediliyor" diyor. "Bazı savunucular bunların ruh halini, davranışları ve hormon seviyelerini etkileyerek algılanan çekiciliği artırabileceğini iddia ediyor. Ancak bu iddiaları destekleyen bilimsel kanıtlar sınırlıdır ve sıklıkla tartışılmaktadır. Bireysel değişkenlik, plasebo etkileri ve psikolojik faktörler gibi faktörler algılanan sonuçları etkileyebilir. Bir kişi bunun işe yaradığına inanırsa, kendine güveni artabilir ve daha fazla risk almaya istekli olabilir, bu da daha fazla başarıya yol açar."

"Bir kişi bunun işe yaradığına inanırsa, kendine güveni artabilir ve daha fazla risk almaya istekli olabilir, bu da daha başarılı olmasını sağlayabilir."

Koku yazarı Alice du Parcq, "Aftershave ve kokuların kedi nanesine (catnip) benzer bir duyusal etki yaratabileceğine inanıyorum; cildinizde eriyip giderler ve tamamen, lezzetli bir şekilde bağımlılık yaparlar" diyor. "Kabarık, bulut benzeri bir etki için beyaz misklerden veya teninizde süzülen kaşmir hissini taklit etmek için orris kökü ve pudralı hedionun kremsi notalarından oluşma eğilimindedirler. Ancak bunların hiçbirinin feromonlarla ilgisi olmadığını belirtmekte fayda var. Aslında, tüm bu trendin saçmalık olduğunu düşünüyorum." diyor.

Kimler feromon parfümleri kullanmaktan kaçınmalıdır?

Ward, "Alerji geçmişi veya kokulara karşı hassasiyeti olan bireyler dikkatli olmalıdır" diyor. "Günlük rutininizin bir parçası olarak feromon parfümleri kullanmayı düşünüyorsanız, kullanmanızın güvenli olduğundan emin olmak için önceden aile hekiminize veya bir sağlık uzmanına danışmanızda fayda var." diye ekliyor.

Feromon parfümlerin herhangi bir yan etkisi var mıdır?

Preece, "Feromon parfümlerin yan etkileri arasında cilt tahrişi, alerjik reaksiyonlar veya hassas kişilerde solunum rahatsızlığı yer alabilir" diyor. "Aşırı kullanım veya güçlü kokulara maruz kalmak bazı kullanıcılarda baş ağrısı, mide bulantısı veya baş dönmesini tetikleyebilir." diye ekliyor

Feromon parfümler gerçekten işe yarıyor mu?

"Tek kelimeyle: hayır. Bunların işe yaradığını kesin olarak kanıtlayan bir çalışmaya henüz rastlamadım," diyor Persolaise'de parfüm eleştirmeni olan Dariush Alavi. "Evet, belki bunları kullanan bazı insanlar daha "çekici" görünebilir, ancak bu sadece feromon kullandıklarının farkında olmalarının onları daha özgüvenli yapmasından kaynaklanıyor olabilir. Bildiğim kadarıyla parfümlerin kendileri ile bir kişinin arzu edilirliği arasında doğrudan bir nedensellik bağı olduğunu gösteren hiçbir kanıt yok."

"Tek kelimeyle: hayır. Bunların işe yaradığını kesin olarak kanıtlayan bir çalışmaya henüz rastlamadım,"

Diem Scents'in kreatif direktörü Lizzie Ostrom, "Feromon parfümleri, cildimizin yaydığı henüz bilinmeyen birçok molekülün hakkını vermiyor" diyor. "Üzerine sıkıp kadınların akın etmesini bekleyebileceğiniz tek bir 'sihirli' içerikten ziyade, daha çok karmaşık ve değişken karışımlardan oluşan sürekli bir akış gibidir. Vücudumuzun farklı bölgeleri de kendi cilt kokularına sahip özel biyomlara sahiptir. Gelecekte, kişisel koku tipimizi daha ayrıntılı bir şekilde analiz edebileceğimizi (tıpkı bağırsak mikrobiyomumuzu okuduğumuz gibi), ne zaman en yüksek "çekiciliğe" sahip olduğunu anlayabileceğimizi ve potansiyel olarak bu karışımı yeniden yaratabileceğimizi, istediğimiz zaman püskürtebileceğimizi umuyorum."

Peki, feromon parfüm kullanmak yerine ne yapmalısınız?

Ostrom, "Bilimi beklerken -eğer spor yapmıyorsanız ve terden sırılsıklam olmamışsanız- bir randevudan hemen önce duş almayın" diyor. "Vücudunuzdan yayılan koku önemli bilgiler içerir. Deneyler yapın, farklı kokular deneyin, sizinle nasıl sinerji oluşturduklarını görün." diye ekliyor.

"Sosyal varlığınıza küçük bir katkı sunsalar da, gerçek ve anlamlı insan bağlantıları kurmaya odaklanmak çok önemlidir."

Ward, "Bir psikoterapist olarak feromon parfümlere dengeli bir bakış açısıyla yaklaşılmasını savunuyorum" diyor. "Sosyal varlığınıza küçük bir katkı sunsalar da, öz farkındalık, duygusal zeka ve kişilerarası beceriler yoluyla gerçek, anlamlı insan bağlantıları kurmaya odaklanmak çok önemlidir. Cazibe ve sosyal etkileşim son derece karmaşıktır ve ne giydiğimizden çok kim olduğumuzdan etkilenir. Sosyal varlığınızı daha da geliştirmek için farkındalık uygulamaları veya iletişim atölyelerine katılmayı düşünün. Ayrıca, çekiciliğin dinamiklerini ve sosyal etkileşimlerimizi yönlendiren benlik algısını eleştirel bir şekilde değerlendirmek için daha fazla araştırma ve kişisel düşünme yapmak faydalı olacaktır." diye ekliyor.

BU İÇERİK BRITISH GQ  WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

Afrodizyak etkili parfüm önerilerimize göz atabilirsiniz.

İZLE
"Misyonumuz 100 yıl öncesinin parfümünü yaratmak"
İLGİLİ İÇERİKLER parfüm
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası