Erkekler için hangi renk hangi renkle giyilir Getty Images
Stil

Hangi Renkler Öz Güvenli Görünmenizi Sağlar? Hangi Renk Hangisiyle Kullanılır

Giydiğiniz kıyafetler öz güveninizi ve öz saygınızı artırabilir. Doğru renkleri giymek çok önemli. Peki hangi renk hangi renkle giyilir ve ne mesaj verir?

Renk teorisine göre öz güveninizi artıran ve başkalarının sizi istediğiniz gibi algılamasını sağlayan renkler olduğu gibi, sizi insanlara güvenilir, zeki ya da otoriter gösteren renkler de var.

Renkler sadece farklı anlamlara sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda onları gören veya giyen kişilerde duygu ve hislere de neden olabilir ve bu durum kıyafetler için de geçerli.

Örneğin psikoloji, iyi göründüğümüzde kendimizi daha iyi hissettiğimizi, korkularımızın üstesinden gelebildiğimizi, daha üretken olabildiğimizi, hatta istediğimizi söylemeye veya iş yerinde bir şey önermeye cesaret edebildiğimizi, buna ek olarak ruh halimizin iyileştiğini ve her türlü durumda daha rahat hissedebildiğimizi doğruladı. Kıyafetler bir tür zırhtır ve bu nedenle her türden uzman Power Outfits gibi şeylerden ve iyi giyinmenin ve görünüşümüze özen göstermenin faydalarından bahsetmiştir.

Sizce de öyle değil mi? İngiliz kraliyet ailesine dikkat ederseniz, üyelerinin birçoğunun etkinliklerinde ve kamusal görevlerinde genellikle mavi giydiğini fark edeceksiniz, çünkü bu renk sakinlik, güven ve dürüstlükle ilişkilendirilen bir renk.

Renklerle ve psikolojiyle oynamak tüm dünya tarafından izlenen prensler ve krallar için işe yarıyorsa, iyi bir imaj yaratmak ve öz güvenlerini artırmak isteyen herkes için işe yarayabilir.

Öz güveninizi artıran renkler

Hangi Renkler Öz Güvenli Görünmenizi Sağlar? Hangi Renk Hangisiyle KullanılırChristian Vierig/Getty Images

Siyah: Siyah her zaman zarif, güçlü ve gizemli olarak kabul edilmiştir, diğer birçok renkle kombine edilebilen nötr bir renktir, zamansızdır ve her yaş için uygundur, ayrıca LinkedIn'e göre güven yansıtmaya yardımcı olan bir renktir.

Mavi: Ciddiyet, güven ve sakinlik yansıttığı için İngiliz kraliyet ailesinin favori rengidir ve olumlu tepkiler yaratan, genellikle zeka, açıklık, samimiyet ile ilişkilendirilen ve güvenlik hissi yaratan bir renktir. Siyahtan daha az ciddi olarak kabul edilir, ancak doğru kullanıldığında resmi bir renk de olabilir.

Yeşil: Her türlü moda koleksiyonunda, askeri üniformalarda ve spor kıyafetlerinde görülebilen klasik bir renk olan yeşil, doğayla ilişkilendirilen, denge ve sakinlik hissi veren bir renk olmasının yanı sıra büyümeyi ve yenilenmeyi de temsil eder.

Sarı: Sarı, aralığına bağlı olarak nötr kabul edilebilecek eğlenceli, (neon sarısı sayılmaz), umut ve mutluluk veren, moralinizi yükseltebilecek bir renk. Empowered by Color, “Renk anlamı açısından sarı, orijinal düşünceye ve meraka ilham verir” diyor.

Öz güveninizi artıran diğer renkler de kırmızı, turuncu ve mordur.

Öz güveninizi artırmak için renkleri nasıl kullanmalı ve birleştirmelisiniz?

Hangi Renkler Öz Güvenli Görünmenizi Sağlar? Hangi Renk Hangisiyle KullanılırClaudio Lavenia/Getty Images

Giysilerde renk kullanmak sandığınızdan daha kolay, ancak kombinleme sanatında ustalaşmalı ve sizi nasıl akıllı, şık, modaya uygun ya da tam tersi gösterebileceklerini anlamalısınız.

Monokromatik görünümden yararlanın: baştan ayağa aynı rengi giymek kolay, basit ve çok etkili, çünkü yaratmak istediğinize bağlı olarak gündelik veya resmi olabilen zamansız ve zarif bir etki yaratır. Bu asla başarısız olmayan ve hatta sizi daha uzun ve ince gösteren bir kombinasyondur.

Aynı aralıktaki renkler: Monokromatik stili kullanmanın farklı bir yolunu istiyorsanız, aynı rengin farklı tonlarıyla oynamayı deneyebilir, bir aralıkta kalabilir, ancak derinlik yaratmak ve görünümünüzün düz durmasını önlemek için tonlarla oynayabilirsiniz. Beyaz her zaman katkı sağlayabilir.

Nötr bir izlenim için renk dokunuşları kullanın: Renk psikolojisini kullanmanın bir başka yolu da detaylandırma. Siyah veya lacivert gibi tonlarla daha nötr ve temel bir görünüm kullanabilir, sarı bir kravat veya yeşil bir aksesuar gibi güven katan diğer renklerle küçük öğeler ekleyebilirsiniz.

Birbirini iyi tamamlayan renkleri arayın: her rengin birlikte iyi görünmediğini göz önünde bulundurun, bu nedenle birbirini tamamlayan, birlikte iyi görünen ve doğru etkiyi yaratan tonları arayın. Örneğin bir kıyafette mavi, yeşil, gri veya beyaz kullanmak her zaman işe yarar.

3 renk kuralı: Bu basit kural, iyi giyinmenize ve renk konusunda aşırıya kaçmamanıza yardımcı olmayı amaçlar ve basitçe kıyafetlerinizde aynı anda üçten fazla renk olmaması gerektiğini söyler.

BU İÇERİK İLK OLARAK GQ MEXICO WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İLGİLİ İÇERİKLER renk teorisi psikoloji
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası