Eames Tasarımları: O Sandalyenin ve Yaratıcılarının Hikayesi
GQ EVDE

Eames Tasarımları: O Sandalyenin ve Yaratıcılarının Hikayesi

Tasarım eşyalar kendini hemen her ortamda belli ediyor. Kimi sahip olmak için peşinden koşuyor, kimi farkında olmadan beğenip benzerlerini kullanıyor. Zengin ve güçlü bir tasarım alanında öne çıkan, göze çarpan parçaların hikayelerini iç mimar Gülev Bulut aktaracak. Serinin ilk yazısında konuklarımız o meşhur sandalyenin tasarımcıları Charles & Ray Eames.

 

Charles Ormond Eames, Jr ve Bernice Alexandra "Ray" Kaiser (Charles ve Ray Eames desem daha tanıdık gelebilir) mimarlık, endüstriyel tasarım, görsel tasarım gibi dallarda 40 yıla aşkın bir sürede kendi devrini oluşturmuş üretici bir çift. Tasarıma ciddi bir oyun gibi yaklaşan, materyal çalışması ile formu esas alan bu tasarımcı-sanatçı ikilinin çeşitli ürünleri her yerde karşımıza çıkıyor. Öyle ki taklitlerine orjinallerinden fazla rastlıyoruz. Karşılaştığımızda hikayesini bilmesek de “Ben bunu görmüştüm” dedirten parçalarının mantığı şu şekilde: deneyerek geliştirilmiş üretim biçimleri, rahatlık ve ulaşılabilirlik. Kimler, neden hala konuşuluyorlar ve nedir onları önemli kılan gibi başlıkları belirli tasarımları üzerinden cevaplamak mümkün.

 

Charles Ray Eames

 

Charles Eames, 1941’de Eero Saarinen ile birlikte New York Modern Sanat Müzesi’nin (MOMA), “Ev Eşyaları için Organik Tasarım” yarışmasına ("Organic Design in Home Furnishings Competition") katılır. Ekip Alvaro Aalto ahşap kalıp metodundan ilham alarak tek bir kontroplak parçasından ürün yaratmaya odaklanır. “The Organic Chair” tasarımı yarışmayı kazansa da seri üretime uygun değildir. Üstüne İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla da üretim ertelenir. Ray bu ekipte grafik tasarımdan sorumludur. Nasıl bir araya geldiler derseniz: Michigan’daki Cranbrook Art Academy’de 1940’da tanıştıklarında Ray, New York'taki soyut resim pratiğine ek olarak, üniversitenin resim bölümünden ders almaya başlamış; Charles ise endüstriyel tasarımı bölüm başkanlığını yapmaktadır. Yarışmadan sonra evlenip balayı niyetine Chicago’dan Los Angeles'a basıp giderler.

 

Charles Ray Eames

Üzerine daha uzunca ve detaylı bir şekilde bilgi ve fikir paylaşılabilecek işbirliklerine, ürünler üzerinden bir giriş yapmış olalım bu yazı ile. Çeşitli sandalye, masa ve hatta Vitra’ya ilham kaynağı olan tasarım felsefeleri ile Eames çiftinin üretmeye katkıları eğlenceli, basit, fonksiyonel, arınmış ve zarif sıfatlarını aynı bünyede topluyor.


Eames Foundation üyesi, torunları Eames Demetrios’un da dediği gibi Charles ve Ray için 'Hayat kolaj kültürü ve garaj kültürünün bir birleşimi gibi'. Geniş yelpazede fikir ve malzemeleri bir araya getirme yöntemlerine büyük bir ileri görüşlülükle hem mühendislik hem sanat ürünü olarak geliştirmişler.

 

charles-ray eames

 

Fotoğraflar: Getty Images / Alamy

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası