İlk Türk F2 Pilotu: Cem Bölükbaşı

Yıllardır sorulan ama bir türlü cevaplanamayan sorunun yanıtı geçtiğimiz günlerde yanıtlandı. Soru ise şuydu: Neden Türkiye’den bir Formula pilotu çıkmıyor? Yanıtı ise Cem Bölükbaşı verdi: 2022’de Formula 2’de yarışacağım!

15 Ocak 2022

İlk Türk F2 Pilotu: Cem Bölükbaşı

Son yıllarda, bilhassa pandemi koşulları itibariyle ‘‘sanaldan gerçeğe’’ sloganıyla yola çıkan ve hem sanal ortamda hem de pistlerde başarılı sonuçlar elde ederek adından bir hayli bahsettiren Cem artık bir Formula pilotu. Zaten onu tanıyan ve takip edenler için bu haber çok da sürpriz değildir. Nitekim ben de bir motor sporları hayranı olarak Cem’in bunu sonuna kadar hak ettiğinin bilincindeyim.

Cem ile ilgili asıl ilginç nokta ise şu; her yarış pilotu gibi o da hız tutkusunu küçüklükten itibaren hissetmiş ve ülke düzeyinde çeşitli kupalar kazanmış bir genç. Bilmeyenler için şu detayı da vermekte fayda var Formula 4 ve Formula 3 serileri için deneme testleri dahil birçok üst düzey denemelere katılmasına rağmen, onu öne çıkaran ve parlamasına vesile olan dönüm noktası sanal yarışlardaki (F1 eSports) performası.

2017'de Formula 1'in düzenlediği eSpor organizasyonuna binlerce kişiyi geride bırakarak katılmayı başaran Cem Bölükbaşı önce Fernando Alonso'nun eSpor takımına, daha sonra Toro Rosso ve Red Bull'un eSpor takımlarına katıldı. Ardından ilerleyen yıllarda Borusan ile birlikte Türkiye’yi motor sporları arenasında başarılı bir şekilde temsil etmeye başardı ve geldiğimiz noktada F1’in resmi instagram sayfasında kendisi hakkında paylaşım yaptıracak kadar başarılı bir noktaya evrildi. Ki bilmeyenler için söylemekte fayda var bir pilot için bu paylaşımlar oldukça önemli.

 

Sürecin çok hızlı ilerlediğini ama buna karşın oldukça hazır olduğunu, simülatörler sayesinde pistleri ezbere bildiğini ve bunu bir avantaj olarak gördüğünü açıklayan milli sporcumuz, 2022 sezonunda Formula 2’de Charouz Racing System takımında yarışacak. F1’e doğru ilerleyen bu yolda Cem’i ve takımını yürekten kutluyor ve başarılarının devamının geleceğini bilerek sezonun açılışını sabırsızlıkla bekliyorum. Artık Formula 2 izlemek için daha geçerli sebeplerimiz var. Tebrikler Cem!

 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by FORMULA 1® (@f1)


NBA'in Yeniden Tasarlanan Larry O'Brien Şampiyonluk Kupasında Ne Saklanıyor ?

GQ SPORTS | NBA'in Yeniden Tasarlanan Larry O'Brien Şampiyonluk Kupasında Ne Saklanıyor ?

2022 Formula 1 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

GQ SPORTS | 2022 Formula 1 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Sizin İçin Stalkladık: Jutta Leerdam

GQ SPORTS | Sizin İçin Stalkladık: Jutta Leerdam

2022 Spor Takvimi

GQ SPORTS | 2022 Spor Takvimi

2021'in 10 Spor Olayı

GQ SPORTS | 2021'in 10 Spor Olayı

2021 F1 Şampiyonu Max Verstappen

GQ SPORTS | 2021 F1 Şampiyonu Max Verstappen

Daha Fazla Göster