42 hayat dersi

GQ’nun akıl hocası Tony Parsons, dans etmenin ve vedalaşmanın kanunlarını yeniden yazıyor, özür dilemenin neden zor olmadığını açıklıyor.

31 Mayıs 2012

42 hayat dersi

1. Asla yatağa öfkeli girmeyin, partiye sarhoş katılmayın, tuvalete gitmeden uçağa binmeyin.

2. Bir erkeğin sahtesinden uzak durması gereken üç şey: Bronzluk, orgazm, futbol ilgisi.

3. Asla kafasını kazıtmış bir kadına kalbinizi kaptırmayın.

4. Bir gün gelecek, ailenizle yaptığınız tüm kavgaların sizi sevdikleri ve başınıza kötü bir şey gelmesinden korktukları için olduğunu anlayacaksınız.

5. Asla takım elbise kiralamayın. Eğer çok genç ve parasızsanız, ikinci el ceket almak kabul edilebilir. Bu da hayatta en fazla bir kez yapılmalıdır. Ölü bir adamın buruşuk smokini, 400 sarhoş adamın üzerine tiramisu döktüğü ödünç ceketten iyidir.

6. Faturalarınızı geciktirmeyin. Yatakta birleşmeyi geciktirin.

7. Çöp gibi abur cuburları midenizden, çöp bilgilerle dolu kültürü aklınızdan, çöp gibi seksi yatağınızdan uzak tutun.

8. Para kazanmanın başka yollarını ararken önünüzdeki işi boşlamayın. Sonunda eldeki paradan olursunuz.

9. Asla duvarı yumruklamayın. Duvar her zaman sizden daha serttir.

10. Eğer hayatınızın aşkı olma ihtimali yoksa, ofisten biriyle sevişmeyin. Bundan daha azına değmez.

11. Daha fazla çiğ yiyecek tüketin. İnsan, besini ısıtacak kadar aptal olan tek canlı türü.

12. Uçak biletinizi üst sınıfa almaya çalışırken, mutlaka uyulması gereken kurallar vardır. Her zaman kibar olun. Her zaman çekici görünün. Her zaman iyi giyinin. Asla soru sormayın. Asla yalvarmayın. Asla neden çok önemli biri olduğunuzu açıklamaya çalışmayın. Asla “Sen benim kim olduğumu biliyor musun?” demeyin. Çünkü yüzünüze söylenmese de, bu sorunun cevabı, “Hayır bilmiyorum. O kadar önemli biriysen neden ekonomide uçuyorsun?” olur. Üst sınıfa geçiş beklenmedik zamanlarda, cömertçe yaşanır. Havaalanına geç gelerek şansınızı artırabileceğiniz inanışının içinde doğruluk payı yok. Doğru olan, havayolunun özel kulübüne üyeliğin (tercihen uzun yıllardır süren altın üyelik) işe yarayacağı. Business ya da first class uçacağınızın tek garantisi ise gidip bir bilet almak. Eğer uçağın birinci sınıf kabini, parasını ödeyen yolcularla doluysa, ne yaparsanız yapın uçuş kalitenizi yükseltemezsiniz. Tuhaf bir biçimde, bazı havayolları çekici heteroseksüel çiftleri ekonomiden business’a yükseltme konusunda hevesli. Yalnız yolculuk etmektense eşinizle ya da sevgilinizle bilet almak şansınızı artırabilir. Ama iyi uçak biletinin de, aşk gibi istenmeden, kendiliğinden gelmesi gerekir.

13. Bir babanın çocuğuna verebileceği en güzel hediye yanında olmaktır.

14. Terk edilmekte utanılacak bir şey yok. Paul Newman, II. Dünya Savaşı sırasında ABD donanmasında askerliğini yaparken, sevgilisi onu mektupla terk etti. Eğer Paul Newman bırakılıyorsa, hepimiz kapının önüne konulabiliriz.

15. Eğer akşam yemeği davetinde tartışmaya girecekseniz bunu yüzünüzde bir gülümsemeyle yapın ve sohbet ne kadar hararetli olursa olsun, asla kaybetmeyin. Alaycılığını yitiren, doğru şeyi savunsa bile tartışmayı da kaybeder. Ayrıca konunun altında yatan başka meseleler varsa asla o kişiyle söz düellosuna girmeyin. Mesela karısıyla yatıyorsanız...

16. Ciddi egzersiz yaptıktan sonra vücudunuz su takviyesinden fazlasına ihtiyaç duyar. En iyi çözüm peynir altı suyudur. Yorulan kasları tedavi eder, rahatlatır.

17. Kendine acımak, tatlı gibidir. Her zaman onsuz da yapabilirsiniz.

18. Eğer yemekten önce bir kokteyl içtiyseniz, canınız yemek değil bir kokteyl daha ister. Kokteyllere kokain muamelesi yapın. Bir asla yetmez, iki de hep çok fazladır.

19. Bazen arkadaşınız olduğunu düşündüğünüz biri yalnızca birlikte çalıştığınız insandır. Bazen de işteki biri gerçek bir dosta dönüşür. Gerçek, genellikle biriniz kovulduğunda ortaya çıkar.

20. Boks yazarı Kevin Mitchell şöyle demişti: “Hak ettiğinizi değil, pazarlık ettiğinizi alırsınız.” Mitchell dövüşçüler hakkında yazıyordu ama boksta doğru olan, işte de doğrudur. İster bırakıp dünyanın size bir değer biçmesine izin verirsiniz, ister kendi değerinizi kendiniz belirlersiniz. İşverenler her zaman en düşük maaşı vermeye çalışacaktır. Ücretinizle ilgili pazarlık yaparken gerçekçi olun. Ne aldıysanız, daha sonra patronunuza bunun iyi bir rakam olduğunu göstermek zorundasınız. Ne kadar para ödüyorlarsa, bunun karşılığında size sahip olmaktan mutlu olmalılar. Maaşı konuşmanın zamanı daima yeni iş başlangıçlarıdır. Eğer baştan fiyatınızı düşük tutarsanız hep indirim rafında kalırsınız. Unutmayın: Gidecek başka bir yeriniz olduğunda fiyatınız yükselir.

21. Birden fazla saldırganla burun buruna geldiğinizde yapabileceğiniz tek şey topuklamaktır. Koş. Kaç, hayatını kurtar.

22. Haftada yedi gün çalışmak hayatınızı zorlaştırmaz, kolaylaştırır. Haftanın baskısını hafifletmek için hafta sonundan birkaç saat çalabilirsiniz. Şaşırtıcı ama hâlâ hafta sonunda işlerinizi halledecek bir sürü zamanınız olduğunu fark edeceksiniz. Yedi günlük çalışmaya katlanmak tavırla ilgilidir. İşi hayatınızın önüne geçen bir şey olarak görmektense, hayatınızın faydalı bir parçası olarak görün.

23. Floyd Mayweather Jr.’ın Victor Ortiz’i nakavt etmek için salladığı iki yumruk kombinasyonunu hafızaya almakta fayda var. Bir gün karşınıza sizden daha iri, daha genç ve güçlü bir rakip çıktığında işe yarayabilir. Sol kroşe + düz sağ, sonrasında ışıklar kapalı. Ortiz yumruğun gelmesini beklemiyordu, bu yüzden bu kadar yıkıcı oldu. İkinciyi görse de yapabileceği bir şey yoktu. İyi haber, bu kombinasyonun herkese uygulanabilecek olması. Floyd Mayweather Jr.’ın yeteneklerine sahip olmanız şart değil.

24. Eğer canavar gibi egzersiz yapıp bir türlü kilo veremiyorsanız, diyetinizde bir hata var demektir. Büyük ihtimalle “şampiyonlar kahvaltısı” yulaf lapası hâlâ listenizde yok.

25. Saçınızı, dökülmeye karşı bitkisel ilaçlarla kafanızda tutun. Aslan yelesi gibi saçlara sahip olmayabilirsiniz ama erkeklerin çoğunluğunda bu bitkisel ilaçların kelliği yavaşlattığı bilimsel olarak kanıtlandı. Alternatifi saç ektirmek ya da kellik.

26. İyi iç çamaşırları ve çoraplar erkeği iyi hissettirir. Mutlu değil. Havalarda değil. Mest olmuş değil. Sadece iyi.

27. Yeni arkadaşlar edinebilirsiniz, eski arkadaş edinemezsiniz.

28. Evde güzel bir uykunun anahtarı, serin bir odada sıcak yataktır. Uzun uçuşlarda, orta etkide bir uyku hapı rahatça gözlerinizi kapamanıza ve inişe hazır olmanıza yardımcı olur. Nerede uyursanız uyuyun, iki saat öncesinden bütün elektronik aletleri kapatın.

29. Başarısızlık hiçbir zaman seçenek değildir. Ama her zaman bir ihtimaldir.

30. Birine çarptığınızda, içkisini döktüğünüzde, yolunu kestiğinizde, özür dilemekten korkmayın. Özür dilemek erkeklikten bir şey götürmez. Sizi alçaltmaz. Penisinizi küçültmez. Yanlış bir şey yaptıysanız, elinizi uzatın, gülümseyin ve özür dileyin. Gelenek, özrünüzün kabul edileceğini öngörür.

31. Fiziksel kondisyonunuzu asla tamamen güvenmediğiniz birinin eline bırakmayın. Bir erkeğin spor hocasıyla ilişkisi, muhasebecisi ya da dişçisiyle olduğu gibi özeldir. Bunun yanında, hakkında şüphe duymadığınız birini seçmelisiniz. Sınırlarınızı zorlayacak ama sakatlıklarınızı, önceki gecenin hızlı geçtiğini bilerek nerede duracağını bilecek. Cesaret ve soğukkanlılığın erkeksi değerleriyle, kafanızı tuğla duvara vurmak arasında fark var. Çalıştırıcınız bunu bilmeli. Birçok spor hocası, yakın dövüş sanatlarından en az birine hakimdir. Eğer kung fu, karate ya da boks biliyorsa bu bilgisinden faydalanmalısınız. Önemli olan hocadır, disiplin değil. İş şarkıcıda biter, şarkıda değil.

32. Bazı erkekler dans etmeye bayılır. Bazıları içinse dans pistine çıkmak acıdan ibarettir. Ama dans etmemenin, etmekten daha utanç verici olduğu zamanlar vardır; mesela düğünler. Üstelik dans şekliniz ne kadar yüz kızartıcı olsa da bu durumu etkilemez. Tedirgin dansçı rahatlamalı, acı eşiğini aşmalı ve dünyada kalabalık bir pistte harika arkadaşlar ve çekici yabancılarla sallanmak dışında çok az eğlenceli şey olduğunu düşünmeli. İnsan dans etmenin dünyadaki en doğal şeylerden biri olduğunu unutuyor. Bir bebeğe bakın, yürümeyi öğrenmeden dans etmeye başlar. Ama sakın kendinizi Gene Kelly ile karıştırmayın. Bir şeyden zevk almak, onda iyi olduğunuz anlamına gelmez.

33. Sarhoş olunca erkeklerin yaptığı salakça şeylerin başında, genç bir kadını bizden hoşlandığına ikna etmeye çalışmak gelir.

34. Partnerinizle tartışmaya asla “Sen hiçbir zaman...” ya da “Sen her zaman...” diye başlamayın.

35. Bir erkek çamaşır makinesini nasıl kullanacağını, temel birkaç tarifi pişirmeyi, tek başına bir çocuğa bakmayı bilmeli. Bunları bilmemek acıklıdır. Öte yandan, bir erkeğin papyon bağlamayı bilmemesi ve bunun için her seferinde bir kadına ihtiyaç duyması kabul edilebilir.

36. Yeniyetmeyken okuduğunuz bütün büyük kitapları baştan okuyun. İlk kez okuyormuşsunuz gibi olacak, yazarların dehasına hayran kalacaksınız.

37. Ereksiyon taklit edilemez.

38. Erkekler kadınları sepetlemez. İlişkinin bittiği açık da olsa, bunu düşünmemelisiniz. Sepetlemek fazla zalimce, fazla saygısızcadır. Yürümediğini söyleyebilirsiniz, ayrı yollara gittiğinizi söyleyebilirsiniz, aranıza mesafe girdiğini söyleyebilirsiniz. Eğer bir erkek ilişkisini bitiriyorsa buna asla sepetlemek dememeli. Kadın erkeği sepetler. Ama erkek kadından ayrılır.

39. Birbirinizi öpmeyi bıraktığınızda, sevmeyi de bıraktınız demektir.

40. Bırakın dünya sizi hafife alsın. Siz kendinizi asla hafife almayın.

41. İyi bir günde hak ettiğiniz için, kötü bir günde ihtiyacınız olduğu için kadeh kaldırın.

42. “Eğer sen acımasızca geçen her dakikanın her saniyesini / Uzun bir maratonda gibi koşabilirsen / İşte o zaman dünya ve içindeki her şey senindir / Ve daha önemlisi -sen artık adam olmuşsundur oğlum!” – (Rudyard Kipling, çev. Emre Kongar)


Her Bahar Aşık Olma Sorunsalı

HAYAT REHBERİ | Her Bahar Aşık Olma Sorunsalı

Cool Bir Tavrın Anatomisi: Steve McQueen

ARGÜMAN | Cool Bir Tavrın Anatomisi: Steve McQueen

Hanedanlığın duru güzeli: Kendall Jenner

RÖPORTAJ | Hanedanlığın duru güzeli: Kendall Jenner

İkon: Michael Schumacher

RÖPORTAJ | İkon: Michael Schumacher

Katheryn Winnick: En Güzel Viking

| Katheryn Winnick: En Güzel Viking

Daha Fazla Göster