Müzikte Haziran devrimi

Müzik tarihini, kültürü, modayı değiştirecek devrim, bundan 50 yıl önce Londra'da küçük bir stüdyoda başladı. Beatles ilk kez 6 Haziran'da Love me Do'yu kaydetti.

06 Haziran 2012

Müzikte Haziran devrimi

Abbey Road 3 numaradaki EMI Stüdyosu, 6 Haziran 1962. John Lennon, George Harrison, Paul McCartney ve davulda Peter Best onlara rock yıldızı olmak istiyorlarsa ne yapmalarını gerektiğini anlatan prodüktörleri sessizce dinliyor. Söylenenlere yalnızca başlarını sallayarak cevap veriyor ya da tepkisiz kalıyorlar. Yapımcı George Martin bu dört çekingen gencin talimatları anlayıp anlamadığından şüpheli "Hoşunuza gitmeyen bir şey ya da bir sorun mu var?" diye soruyor. George Harrison'ın cevabı: "Evet, kravatını beğenmedim!"

Beatles o gün sadece müzik tarihinde değil, popüler kültürde de bir kırılma noktası olacak notaları kaydetti.Daha önce kapısını çaldıkları plak şirketlerinden "hayır" cevabı almaktan yorgun, EMI stüdyosunda şanslarını deneyen dört Liverpool'lu, uzun yıllar sürecek çılgınlığın fitilini ateşledi. Love me Do ile başlayıp PS I Love You ile devam eden kısa Abbey Road seansı, bugün hatırlayıp kutlamaya değer bir an.

 


Her Bahar Aşık Olma Sorunsalı

HAYAT REHBERİ | Her Bahar Aşık Olma Sorunsalı

Cool Bir Tavrın Anatomisi: Steve McQueen

ARGÜMAN | Cool Bir Tavrın Anatomisi: Steve McQueen

Hanedanlığın duru güzeli: Kendall Jenner

RÖPORTAJ | Hanedanlığın duru güzeli: Kendall Jenner

İkon: Michael Schumacher

RÖPORTAJ | İkon: Michael Schumacher

Katheryn Winnick: En Güzel Viking

| Katheryn Winnick: En Güzel Viking

Daha Fazla Göster