Olimpiyatlara 7 saat kala
Güncel (Eski)

Olimpiyatlara 7 saat kala

2012 Londra Olimpiyatları bugün başlıyor. Yarışlara ev sahipliği yapacak salonlar hakkında herşey GQ'nun merceğinin altında.

Londra 2008'den bu yana hareretli bir çalışma içinde. Rakamlar harcanan enerjinin en iyi kanıtı. Bu yıl Londra ve çevresinde 30 farklı mekanda olimpiyat yarışları düzenlenecek.

Dünyanın en hafif olimpiyat stadyumu

Aralarında en büyüğü olan ve atletizm yarışları ile açılış ve kapanış törenlerinin yapılacağı tasarım ofisi Populous tarafından tasarlanan Olimpiyat Stadyumu yaklaşık 80 bin kişi kapasiteli. Yarışların ardından stat modifiye edilerek 60 bin kişiyi ağırlayabilecek hale gelecek. Dünyanın en hafif stadyumun yapımında 5250 kişi çalıştı. Stadyum 14 kuleye yerleştirilmiş 532 projektör ile aydınlatılıyor. Tavandan tabana kadar en detaylı mühendislik bilgisinin kullanıldığı stadyumda üst tribünler tamamen kullanılmış gaz borularından faydalanarak inşa edilmiş. Çatısı kablolarla sabitlenmiş özel bir kumaşla kaplı olan stadyum gelmiş geçmiş en çevreci yapılardan bir tanesi. 

Zaha Hadid imzalı Aquatics Center

17 bin 500 kişi kapasiteli salon yüzme ve su sporları yarışlarına ev sahipliği yapacak. Su Sporları Merkezi aslında 3000 kişi kapasiteli ancak eklenen ekstra tribünlerle bu sayı yukarı çekilmiş. Dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanan merkezin yapım aşaması sırasında tarih öncesi medeniyetlerden olduğuna inanılan dört iskelet bulundu. Aquatics Center olimpiyat parkına geçiş kapısı niteliği taşıyor. İçerisinde 25 ve 50 metre uzunluğunda iki havuzu bulunan merkez büyük ölçüde prekast beton kullanılarak inşa edilmiş. Ayrıca kullanılan çelik kafes kirişler sayesinde yapı sıcak havada genleşirken gece ısının düşük olduğu zaman diliminde de sıkılaşıyor.  

Dünyanın en hızlı parkuru: Velodrome

Bisiklet yarışlarının yapılacağı Velodrome 6 bin kişi kapasiteli. Olimpiyat parkının en dayanıklı binası olmasının yanında 17 km çelik kablo kullanılarak yapılan bir çatıya sahip. Yapımında çalışan mühendis ve mimarların akıllıca ve çevreci fikirleri burada da kendisini hissettiriyor: Parkurun çatısında kullanılan pencereler sayesinde suni aydınlatmaya ihtiyaç duyulmuyor. Ayrıca çevresinin ahşap ile kaplı olması ve bu panellerin arasında bulunan açıklıklar sayesinde salon doğal bir klimaya kavuşmuş oluyor. Velodrome'da bulunan 250 metrelik bisiklet parkuru 56 km uzunluğunda Sibirya Çamı kullanılarak inşa edildi. Parkur aynı zamanda dünyanın en hızlı kapalı bisiklet parkuru olma özelliğini de taşıyor.

Horse Guards Parade

Plaj voleybolu maçlarının gerçekleştirileceği alan diğerlerinden farklı olarak hayli yaşlı. 15 bin kişi kapasiteli alan 1745 senesinde ilk yapıldığında İngiliz ordusuna ev sahipliği yapıyordu. Maçların yapılabilmesi için 2 bin tondan fazla kum kullanıldı.

Basketbol Arenası

Londra Olimpiyatları'nda yarışların yapılacağı geçici yapılardan birisi olan basketbol arenası tam 12 bin ziyaretçiyi misafir edecek. Basketbol ve hentbol maçlarının yapılacağı arena PVC çadır malzemesiyle kaplı; bu da daha sonra demonte edilmesinde kolaylık sağlayacak.

Royal Artillery Barracks

Atıcılık müsabakalarının yapılacağı Kraliyet Topçu Kışlası farklı büyüklükte üç yapıdan oluşuyor. Yapılar mimari açıdan hayli dikkat çekici. Zira üzerlerinde bulunan büyük deliklerin bir kısmı salonlara giriş çıkış kolaylığı sağlarken üst katlarda yer alanlar ışık kaynağı ve havalandırma görevi görüyor. Yapıların hepsi yarışlar sonunda demonte edilecek. 

Bunların dışında Wimbledon tenis tutkunlarının, Wembley stadyumu ise Amerikan futbol maçlarının yapılacağı alanlar. Lord's Cricket Ground'da okçular yeteneklerini sergilerken Lee Valley'de bulunan 30 km uzunluğundaki su parkuru kano yarışlarının yapılacağı bir olimpik park olacak. Yelkenli yarışları Dorset'te gerçekleştirilecek.

2012 Londra Olimpiyatları'nda sporcuların misafir edileceği 2818 yeni apartman da inşa edildi.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası