“13” Apple’a Şans Getirebilecek mi?
Güncel

“13” Apple’a Şans Getirebilecek mi?

Apple'ın yeni nesil iPhone'u ile ilgili detaylar henüz duyurulmadı ancak bazı Apple hayranları şimdiden yakınacakları bir özelliğini buldu bile. İkonik cihaz iPhone, bu kez 13 algısıyla gündemde.

Bir araştırma şirketi (Selcell) tarafından yakın zamanda yapılan bir ankete göre, her beş kişiden biri Apple'ın bir sonraki telefonu olan "iPhone 13"ün adı konusunda batıl inançlara sahip. Yaklaşık 3.000 iPhone kullanıcısıyla yapılan ankete göre, katılımcıların yaklaşık %20'si iPhone 13’ü, 13 sayısına karşı duydukları batıl inançları sebebiyle almayabileceğini belirtiyor.


Apple’ın yeni telefonu için kullanacağı isim stratejisini tamamen bir batıl inanca göre belirlemeyeceği açık fakat 13 sayısı tarihsel olarak birçok ülke ve kültürde de şanssızlık olarak kabul ediliyor. Hatta bu nedenle, bazı yüksek binalar ve otellerde 13. kat yok, 13. kat yerine doğrudan 14. kata çıkılıyor.


Bazı Apple hayranları, daha anket yayınlanmadan önce, yeni nesil iPhone'un iPhone 14 ya da sadece iPhone olarak adlandırılması gerektiğini söylüyor. Apple iPhone serisi için seçtiği isimleri titizlikle düşünülmüş bir strateji ile belirliyor ve genelde bu isimlerin arkasında bir de hikayesi oluyor. Şirketin sadece bir batıl inanç sebebiyle bu stratejisinden vazgeçme ihtimali çok gerçekçi görünmüyor. Ancak daha satışlar başlamadan müşterilerin %20’sinin telefonu almak konusunda bir çekincesi olduğunu belirtmesi de düşündürücü.


Ankete katılanların yüzde 74'ü iPhone 13 için farklı bir isim tercih edeceğini söylüyor. Katılımcıların; oy verdiği isimler olarak; iPhone 2021 %38, iPhone 21 %16, iPhone 12S %13 ve iPhone 14 %7 oranıyla öne çıkıyor. Tüm bunlara ek olarak, insanların %64’ü bir sonraki iPhone’un gelmesini beklemeyi tercih ettiklerini belirtiyor.

Şimdilik Apple’ın yeni iPhone’un ismi konusunda nasıl bir yol izleyeceği ise büyük bir merak konusu.

Şu ana kadar iPhone 13’le ilgili bildiklerimiz ise heyecan verici. CNet’e göre, rakiplerinin, özellikle de Galaxy S21 fiyatlarını öncekilere kıyasla 200 $ düşüren Samsung'un piyasa baskısını takiben Apple’ın da iPhone 13'ün fiyatını düşürebileceği konuşuluyor.


iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max olarak yine dört model ile çıkması bekleniyor. Yeni iPhone’ların ayrıca çok daha büyük bir depolama alanına sahip olması ve baterisinin de çok daha gelişmiş olması bekleniyor. Renkler konusunda çok daha fazla seçeneğimiz olacak gibi dursa da tasarım olarak iPhone 12’den çok farklı olmayacağı konuşuluyor. Yeni iPhone’un ise Eylül 2021’de piyasaya sürülmesi bekleniyor.

İLGİLİ İÇERİKLER apple iphone13
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası