78. Altın Küre Ödülleri: Geceden Notlar ve Kazananlar
Güncel

78. Altın Küre Ödülleri: Geceden Notlar ve Kazananlar

Pandemi döneminde ilk kez oyuncuların katılımı olmadan gerçekleşen 78. Altın Küre Ödülleri, dün gece sahiplerini buldu. Altın Küre’nin sürprizlerini, gecenin öne çıkan notlarını ve çok daha fazlasını sizin için derledik.

Fotoğraf: Golden Globe 2021, Getty Images

Altın Küre Ödülleri denilince aklımıza ne geliyor? Ödül kazanan isimlerin duygusal konuşmaları mı? Yoksa Ricky Gervais’in önüne gelene sallaması mı? Bizim için Altın Küre Ödülleri denilince aklımıza oyuncuların yemek masalarında güzelce yemeklerini yedikleri, içkilerini yudumladıkları ve büyük ihtimalle birbirleri hakkında yaptıkları dedikodular geliyor. Ancak bu yıl bunların hiçbiri yaşanmadı. Pandeminin gölgesi altında gerçekleşen 78. Altın Küre Ödülleri, kimi zaman dağınık bir görüntü verse de bu olağanüstü duruma ayak uydurmayı bir şekilde başardı. Ancak gecenin tek odak noktası bu değildi. Hollywood’un ayrımcı politikaları, beklenmeyen adaylıklar, sweatshirt ile ödül kazanan isimler ve çok daha fazlasına sizin için göz attık.

Altın Küre adaylarına karar veren bir topluluk olduğunu belki de biliyorsunuzdur. Bu birliğin adı Hollywood Yabancı Basın Birliği. Peki, toplamda 87 üyesi olan bu birliğin en dikkat çeken özelliği sizce nedir? Sizin için açıklayalım. Hiçbir üyesinin siyahi olmaması. Hatta 20 yıldır hiçbir siyahi üyesi bile bulunmaması. Bu konu 78. Altın Küre’nin de odak noktalarından biriydi. Gecenin sunucuları Amy Poehler ve Tina Fey, bu konuyu sıkça dile getirerek, alkış toplamayı başardı. Gecenin sunucularından Sterling K. Brown ve ödül kazanan Sacha Baron Cohen’de bu durumu göz ardı edemedi. Hollywood’un yıllardan beri kanayan yaralarından olan bu durumun olağanüstü dönemde bile düzelmediğine bir kez daha şahit olma fırsatı yakaladık.

 

Jason Sudeikis

Fotoğraf: Jane Fonda, Getty Images

 

Altın Küre’nin 1952’den beri sinema dünyasına katkı sağlayan isimlere verdiği Cecil B. DeMille Ödülü’nün bu sene kazananı ise Jane Fonda’ydı. Ödül için teşekkürlerini sunmanın yanında aday gösterilmeyen bazı başarılı yapımlara da dikkat çeken Fonda, kendi yöntemiyle Altın Küre’nin aday belirleme yöntemini eleştirdi. Bizce de oldukça haklıydı. Emily in Paris aday olurken, I May Destroy You gibi yapımlar nasıl seçilmez?

 

Jason Sudeikis

Fotoğraf: Jason Sudeikis, Getty Images

 

Gecenin bizi eğlendiren kısımlarından biri de Jason Sudeikis’in sweatshirt ile ödül törenine bağlanması oldu. Aslında Jason’da biraz kendimizi gördük. Pandemi döneminde kim pijamalarıyla ya da sweatshirtleriyle Zoom yayınına katılmadı ki? Aynı şekilde oyuncu Daniel Kaluuya’nın Bill Murray ile birlikte Zoom görüşmesinde yer alması da gecenin eğlenceli kısımlarından biriydi.

Gecenin Sürprizleri

Altın Küre’nin en büyük sürprizlerinden biri ise Nomadland filminin yönetmeni Chloé Zhao’nun ödülü kazanması oldu. Aslında buna çok sürpriz diyemeyiz. Çünkü Zhao, gerçekten bu ödülü hak ediyordu. Ancak Altın Küre’nin başlangıç tarihinden beri sadece 5 kadın yönetmene adaylık verdiğini düşünürsek bizce bu gerçekten de güzel bir sürpriz. Gecenin sürprizleri ise bununla sınırlı değildi. Drama dalında En İyi Kadın Oyuncu adaylarından biri olan Andra Day, çok önemli isimlerin arasından sıyrılarak ödülü kazanmış oldu. Geçtiğimiz haftalarda Netflix’de yayınlanan I Care a Lot filmiyle dikkat çeken Rosamund Pike’da komedi dalında En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanarak Gone Girl’den sonraki yükselişine devam etti.

 

Jason Sudeikis

Fotoğraf: Chloé Zhao, Getty Images

 

Gecenin hüzünlü kısımlarından biri de geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden Chadwick Boseman’ın drama dalında En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmasıydı. Ma Rainey’s Black Bottom filmindeki başarılı performansıyla ödülü kazanmasına neredeyse kesin gözüyle bakılan Boseman, ölümünden sonra onurlandırılmış oldu.

 

78. Altın Küre Kazananları

 

Sinema

Drama - En İyi Film: Nomadland

Komedi -En İyi Film: Borat Subsequent Moviefilm

Drama - En İyi Erkek Oyuncu: Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)

Komedi - En İyi Erkek Oyuncu: Sacha Baron Cohen (Borat Subsequent Moviefilm)

Drama - En İyi Kadın Oyuncu: Andra Day (The United States vs. Billie Holiday)

Komedi - En İyi Kadın Oyuncu: Rosamund Pike (I Care a Lot)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Jodie Foster (The Mauritanian)

En İyi Yönetmen: Cholé Zhao (Nomadland)

En İyi Yabancı Film: Minari

En İyi Senaryo: Aaron Sorkin (The Trial of the Chicago 7)

En İyi Animasyon: Soul

 

Televizyon

Drama - En İyi Dizi: The Crown

Komedi: En İyi Dizi: Schitt’s Creek

Drama - En İyi Erkek Oyuncu: Josh O’Connor (The Crown)

Komedi - En İyi Erkek Oyuncu: Jason Sudeikis (Ted Lasso)

Drama - En İyi Kadın Oyuncu: Emma Corrin (The Crown)

Komedi - En İyi Kadın Oyuncu: Catherine O’Hara (Schitt’s Creek)

En İyi Mini Dizi: The Queen’s Gambit

Mini Dizi - En İyi Erkek Oyuncu: Mark Ruffalo ( I Know This Much Is True)

Mini Dizi - Anya Taylor-Joy (The Queen’s Gambit)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Jason Boyega (Small Axe)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Gillian Anderson (The Crown)

İZLE
GQ Men of the Year 2018 Ödül Töreni'nde Neler Yaşandı?
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası