Everything Everywhere All At Once 2023 Oscar'larını Topladı
Güncel

Everything Everywhere All At Once 2023 Oscar'larını Topladı

Brendan Fraser, Rihanna, A24 ve daha fazlası dahil olmak üzere bu yılki ödüllerin resmi ve gayri resmi kazananları. İşte geceye dair bilmeniz gereken her şey.

Oscar Ödülleri'nde dünyayı sarsacak başka bir an bekleyenler için üzgünüm: 95. Akademi Ödülleri her zamanki gibi geçti. Tabii ki, güvenilir sunucuların en tedbirlisi Jimmy Kimmel tarafından geçen yılki olayla ilgili bir dizi şaka yapıldı. Ama asıl olay, A24'ün Everything Everywhere All At Once filminin küçük bir bağımsız filmden tam bir gişe rekortmenine dönüşen yolculuğunu En İyi Film'e kadar uzanan yedi ödülle tamamlamasıydı. Aslında yayın geçmiş yıllardaki törenlere çok benziyordu: tahmin edilebilir ödüller, çok uzun ve akılda kalıcılığı düşük bir yayın. 

The Last of Us'ın finalini ya da Knicks vs Lakers maçını izlemekle meşgul olanlar için işte bu yılki gösteriden öne çıkanlar.

 

Everything Everywhere All At Once Her Şeyi Aldı!

Michelle Yeoh, Key Huy Quan ve Jamie Lee Curtis'in oyunculuk ödüllerinin yanı sıra en iyi yönetmen, en iyi özgün senaryo ve en iyi film ödüllerini kazanan Everything Everywhere All At Once, Oscar uzmanlarının beklediği gibi bir performans göstermiş oldu. A24'ün çok evrenli aile draması aday gösterildiği tüm büyük kategorileri kazanarak toplam yedi heykelcik alıp, geceye çok sayıda içten konuşma kattı. Neredeyse tam bir yıl önce South by Southwest'te gösterime girdiğinde, film "Turn Down For What "ın klibini çekenlerin elinden çıkmış büyüleyici bir tuhaflıktaydı. Bir yıl ne kadar fark yaratabilir görüyoruz.

 

Kimmel Ne Kadar Kontrollü Olduğunu Kanıtladı

Üç sunucu ve sunucusuz denemelerle geçen birkaç yılın ardından Kimmel 2018'den bu yana ilk kez programı yönetmek üzere geri döndü ve Dolby Tiyatrosu'na Maverick'ten ilham alan bir açılışla, paraşütle geldi. Olumlu bir hava yaratmakta gecikmeyip - "sevdiğimiz filmleri yapan sanatçıları kutluyoruz" diyen Kimmel, monologunda da hassas konulardan kaçınmadı; kadın yönetmen adaylarının eksikliği, Will Smith, Tom Cruise ve Scientology, Nicole Kidman'ın AMC sinemaları için hazırladığı campy reklamı gibi konulara değindi.

Kimmel'in açılış konuşması, program ortasındaki skeçlerinden daha iyiydi; bu skeçler arasında, programa katılan ünlülere -bazıları diğerlerine göre daha donanımlı oldukları için- garip sorular yöneltmek de vardı. (Gecenin en iyi şakası mı? Robert Blake'in "Anısına" bölümüne dahil edilip edilmeyeceği üzerine yapılan bir espri). Genel olarak Kimmel yapması gerekeni yaptı, yani şovun mümkün olduğunca hızlı ilerlemesini sağladı.

 

Will Smith'ten Devam Ediyoruz

Kimmel geçen yılki yayında Will Smith'in Chris Rock'ı tokatlamasına beş kez atıfta bulundu, ancak şaşırtıcı olmayan bir şekilde konuşmalarda bu olaydan bahsedilmedi. Smith en iyi erkek oyuncu ödülünü vermek için orada değildi. Onun yerine Halle Berry, geçen yılın galibi Jessica Chastain ile birlikte En İyi Erkek ve Kadın Oyuncu ödüllerini sundu.

 

Brendan Fraser'ın Büyük Anı

Brendan Fraser'ın The Whale filmindeki performansıyla kazandığı en iyi erkek oyuncu ödülü, GQ'dan Zach Baron'un ilk kez 2018'de belgelemeye başladığı dikkate değer geri dönüş hikayesini tamamladı. Bu ödül aynı zamanda bağımsız stüdyo A24'ün oyunculuk kategorilerini silip süpürdüğü anlamına geliyordu.

 

Rihanna Yine Sahnede

Birkaç hafta içinde iki Rihanna TV performansını hak etmek için ne yaptık? Geçen ay Super Bowl'un devre arasında 2 numaralı bebeğine hamile olduğu daha da belirgin olan Rihanna, Black Panther Wakanda Forever şarkısı "Lift Me Up"ı seslendirdi - hiçbir şekilde en büyük hiti değildi, ancak müthiş görünüyordu, ön sıradan onu alkışlayan A$AP Rocky'nin reaksiyonları dikkat çekti.

 

Marvel İlk Oyunculuk Ödülünü Kaçırdı

Jamie Lee Curtis'in en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü kazanmasıyla Marvel ilk oyunculuk ödülü şansını kaçırmış oldu. Pek çok kişi Angela Bassett'in Black Panther Wakanda Forever'da, Kraliçe Ramonda rolündeki güçlü performansının MCU'ya ödülü kazandırmak için yeterli olduğuna inanıyordu.

Bassett Altın Küre'yi kazanarak ödül sezonuna güçlü bir başlangıç yaptı ancak Curtis son haftalarda, özellikle de Everything Everywhere All At Once'ın zaferinin habercisi olduğunu kanıtlayan Screen Actors Guild Ödülleri'ndeki galibiyetinin ardından yükselişe geçti. Bassett'in sonuçtan duyduğu büyük hayal kırıklığı, Viola Davis ve Danielle Deadwyler gibi siyahi kadın oyuncuların ve Gina Prince-Bythewood gibi siyahi kadın yönetmenlerin önemli kategorilerde aday gösterilmediği bir yılda aslında daha geniş bir duyguyu yansıtıyordu.

 

Oyun Ödüllerinin Etkisi

Oyun Ödülleri (temelde video oyunlarının Akademi Ödülleri) gelecek oyunların ilk fragmanlarını yayınlamasıyla biliniyor. Bu yıl, Oscar Ödülleri programının ilk bölümünde gelecek filmler ve stüdyolar için bir dizi fragman yayınlandı. Disney, yüzüncü yılını anlatan bir paket ve Küçük Deniz Kızı'nın yakında gösterime girecek animasyon olmayan film versiyonu için özel bir spot yayınladı. Warner Bros. da 2023'te vizyona girecek filmlerinden kısa kesitler ve The Flash'tan bir kareyle sona eren bir yüzüncü yıl paketi yayınladı ki filmin başrol oyuncusu hakkındaki tartışmalar göz önüne alındığında bu kesinlikle bir tercihti. Aynı şey, Akademi'nin yayına ilgi çekmek için kullandığı basit bir yol gibi görünen bu tanıtım materyalleri için de söylenebilir.

 

Tuhaflıklar ve Sonlar

Ruth Carter'ın Wakanda Forever'ın kostümleri için kazandığı ödül, onu Akademi tarihinde iki Oscar kazanan ilk siyahi kadın yaptı. 

Gecenin en komik anı: Hugh Grant'in nemlendirici kullanmadığı için kendisine "aslında tam bir pislik" demesi. 

Aniden kameralar Maverick'ten "Hold My Hand "in samimi bir performansı için Lady Gaga'ya döndü. Yaklaşan Joker devam filminde Joaquin Phoenix'le birlikte canlandıracağı Harley Quinn rolü için prodüksiyonun derinliklerinde olan ve halıda daha önce Versace elbisesi ve ağır göz makyajıyla görülen Gaga, kot pantolon, Converse ve tişört giyerek sahne aldı.

Malala Yousafzai'nin Kimmel'in sahte soru-cevabına verdiği mükemmel tepkisi irdelenmeye layıktı. 

Michael B. Jordan ve Jonathan Majors ile yapılan ve aynı anda hem zanaat konusunda bilgilendirici hem de komik olmayı başaran bölüme özel bir alkış. 

Önemli: Geçen yılki yayından çıkarılan kategoriler eklendikten sonra programın resmi yayın süresi üç saat otuz altı dakika oldu.

 

Bu içerik GQ US websitesinde yayınlanmıştır. 

 

İZLE
Kara mı Kara Komik mi Komik?
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası