Ke Huy Quan ve Harrison Ford, Indiana Jones'tan 39 Yıl Sonra 2023 Oscar Ödülleri'nde Yeniden Bir Araya Geldi
Güncel

Ke Huy Quan ve Harrison Ford, Indiana Jones'tan 39 Yıl Sonra 2023 Oscar Ödülleri'nde Yeniden Bir Araya Geldi

Hatta nadir görülen bir Harrison Ford gülümsemesiyle bu tarihi buluşma adeta mühürlendi.

Bu ödül döneminde hiç kimse Ke Huy Quan kadar iyi vakit geçirmedi. Övgüleri, ünlü dostlarıyla selfie'lerini ve ödülleri topladığı bir yılın ardından, çok hak ettiği ve garantilediği En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar'ıyla zirveye ulaştı ve sezonun en iyi hissettiren hikayelerinden birini tamamladı. Ama durun, dahası da var çünkü bu final sahnesine, Quan için dönüm noktası Indiana Jones'taki rol arkadaşı Harrison Ford da katıldı. 

Ford'un törende sunucu olarak yer alacağı açıklandığında, Quan'ın eline altın heykelciklerden birini tutuşturacağına dair X kuşağının ve nostalji düşkünlerinin sönmekte olan kalplerini yeniden ateşleyecek kişinin olabileceği heyecanı başladı.

Ford En İyi Film zarfını açtı ve bu ödülün Everything Everywhere All At Once'dan başka bir yapıma gitmeyeceği belliydi. O ana ait birçok videoda Quan'ın sahneye fırladığını ve Ford'la duygusal bir kucaklaşmaya girdiğini görüyorsunuz; tipik olarak soğukkanlı olan aktör kelimenin tam anlamıyla gurur saçıyor. Yeterince 'yıldızların aynı hizaya geldiği' bir an değil diye düşünüyorsanız Steven Spielberg'ün de bu sahneyi izlediğini belirtelim. 

Bu buluşmayla, nostaljik içerik ihtiyacı kendini gösterdi, insanların sahnedeki sekansı Temple of Doom'dan bir kareyle yan yana paylaşarak duygu seviyesini 10 üzerinden 11'e çıkarması uzun sürmedi.

Sahnedeki buluşma Quan'ın 39 yıl önce ikonik Indiana Jones filminde Short Round rolüyle ilk kez ekrana gelmesinden bu yana ikilinin yeniden bir araya geldiği ender anlardan. Eylül ayındaki yeniden buluşma, 'Ke Huy Quan'ın zamanındayız ve biz sadece içinde yaşıyoruz' anlatısında bir mihenk noktası oldu.

Bu noktada, Quan'ın Oscar zaferine giden yolu oldukça etkileyici. Indi çıkışından sonra The Goonies ve Encino Man (Oscar ödüllü Brendan Fraser'la birlikte) gibi ikonik filmlerde rol almasına rağmen, oyunculuktan film yapımcılığına geçiş yaptı çünkü Asyalı aktörler için devam edecek yeterli fırsat yoktu Everything Everywhere All At Once, bu nedenle, sadece Quan'a kamera önüne geri dönme fırsatı verdiği için değil, aynı zamanda onu 30 küsür yıl önce ekranı paylaştığı Hollywood yıldızlarıyla yeniden bir araya getirdiği için anlatılası bir geri dönüş hikayesi oldu.

Bir Twitter kullanıcısının yazdığı gibi "Ke Huy Quan bu ödül sezonu boyunca hiç oturmadı", yeniden Hollywood çarklarının bir parçası olmak için duyduğu coşkulu tutku çok büyük. Kendisi sezonun tartışmasız yıldızlarından biri olmasına rağmen, ünlülerle bir araya gelerek gerçekten harika zaman geçirmiş gibi görünmesi, öyle olumlu bir hava yarattı ki, Ford'un Oscar'a katılımının tamamen Quan'a daha iyi zaman geçirmesini sağlamak için düzenlendiğini iddia edebilmeniz gayet makul karşılanabilir.  Öyleyse de kimseyi suçlayamayız. 2020'lerin kültürü, kolektif kültürel sıcaklık hissedilen geçmişimizin sürekli olarak araştırılması ve bunların bir zamanlar sahip olunan neşeye benzemeye çalışan bir şeye yeniden yansıtılmasıyla özetlenebilir. Bazen işe yarıyor, bazen yaramıyor ama ona bu yolda yardımcı olan kişilerle iyi vakit geçiren Ke Huy Quan'ın zaferinin nostaljik anlarla beslenmesi hayatta insanın bir kez yaşayabileceği türden. Ve bakınız eğer Harrison Ford'u gülümsetiyorsa, sorun yoktur. 

British GQ

 

 

İZLE
GQ Men of the Year 2018 Ödül Töreni'nde Neler Yaşandı?
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası