OSCAR 2023: Kırmızı Halı Neden Kırmızı Değil?
Güncel

OSCAR 2023: Kırmızı Halı Neden Kırmızı Değil?

Bu yıl Akademi Ödülleri adeta işin literatürüne adını veren kırmızı halıdan vazgeçti. 95. kez gerçekleştirilecek ödül töreni öncesinde konuklar şampanya rengi halıda yürüyüp fotoğraflanacak.

Töreni bu yıl Jimmy Kimmel sunuyor. 

Kırmızı Halı ya da sektörün kalbi ABD'den direkt ithal adıyla 'Red Carpet' çoğu etkinliğin en az esas sebebi kadar (hatta çoğu zaman daha fazla) dikkat çeken bölümü. Ödül takviminin farklı organizasyonlarında ve özel etkinliklerde halı renginin değişmesi yıllardır görmeye alıştığımız bir uygulama. Hatta bizim Men of the Year törenlerimizde geçen yıl iddialı bir 'macenta' tonu, 2021'de de derin bir siyah halı vardı. Mevzunun en ikonik uygulamasında klasikleşen kırmızı yerini neden şampanya rengine bıraktı. 95. Akademi Ödülleri Kırmızı Halı Seremonisi Kreatif Danışmanları Lisa Love ve Raúl Àvila The Hollywood Reporter'a verdikleri röportajda popüler kültür çevrelerinin merak edebileceği konuyu aydınlattı. 

Gece uykusunu bölüp bu tür törenleri izleyenler için değişikliğin sebebi ilk bakışta çok net olmayabilir. Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (A.M.P.A.S.) CEO'su Bill Kramer OSCAR'ları bir gece etkinliğine dönüştürmek istediğini söylüyor. Endüstrinin en önemli organizasyonu için davetliler aslında akşam üstüne doğru, saat 4 civarı iki dirhem bir çekirdek 'geceye' hazır halde mekanda oluyor ve fotoğraflanıyor. Saatler süren yayınlar, çevrim içi platformlardaki canlı anlatımlar, paylaşımlar derken OSCAR'ların yansımasında gündüz kuşağı önemli bir yer tutuyor. Danışmanlar bu yıl gün ışığını engellemek için koyu safran rengi perdelerle çadırlar tasarladıklarını söylüyor. Bu tasarım seçiminin detayları ardında Los Angeles gün batımı rengine vurgu ve gün batımının en iyi izlendiği kumsalları var. Pek çok sektör için yılın en mühim ve 'ağır' organizasyonundaki iletişim manevrası çekilecek binlerce fotoğraf ve videoda kendini bariz şekilde gösterecektir. Bu kararın ne kadar işe yaradığına dair en net cevabıysa 2024'teki töreni görmeden kestiremeyiz. 

OSCAR 2023

İLGİLİ İÇERİKLER 2023 Oscar kırmızı halı
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası