Açık Hava Oscar’lara Doğru
Güncel

Açık Hava Oscar’lara Doğru

26 Nisan Pazartesi kimler ve hangi filmler Oscar aldı diye konuşacağız. Hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığı zamanların Akademi Ödül Töreni’ne dair şimdiye kadar açıklananlara bakılırsa ’Gösteri devam etmeli’ deniyor.

Ödül törenleri popülerlik - prestij dengesini zar zor tutturup devam ederken COVID-19 gerçeği denkleme dahil olunca izlenme oranları düştükçe düştü. Filmlere dizilere daha çok sarıldığımız bir dönem hatırlamıyorum, ödül töreni izleyicinin ilgisini çekmese bile sektör için hala çok önemli ve değerli. Akademi Ödüllü oyuncu, 3 Oscar sahibi film gibi tamlamalar işi yapana ne kadar iyi geliyorsa, izleyiciye de bu içerik deryasında hala en sağlam yol göstericilerden biri. 

2020’de ertelemelerle ve önlemlerle başlayan ödül töreni takvimi TSİ 26 Nisan sabaha karşı büyük finalini yapacak. Oscar’ların yapımcıları Steven Soderbergh, Stacey Sher ve Jesse Collins ‘keyifli bir tören’ vaat ediyor. Açıklamalar dahilinde 93. Akademi Ödülleri’nden beklentilerimizi kırmızı halısından, ödül konuşmalarına kadar günümüz gerçekliğiyle belirleyelim. 

-93. Akademi Ödülleri bir zoom konferansına dönüşmeyecek. Los Angeles’taki tarihi Union Station’da fiziksel katılımlı bir açık hava organizasyonu olarak gerçekleşecek.

-3 saat sürmesi planlanan törenin bazı bölümleri Hollywood Dolby Theatre’da gerçekleşecek. Farklı istasyonlardan tek yayın izleyeceğiz. Yapımcılar Oscar'ların bir canlı bağlantı toplantısı hissi vermesinden her şekilde kaçınıyor. 

-Adaylara yollanan mailde ‘güvenli ve kaygısız bir akşam’ sözü veriliyor. Los Angeles’ta hali hazırdaki COVID-19 önlemlerinin yanı sıra, sahada aktif PCR testleri gibi ek tedbirler uygulanacak.. 

-Törenden 90 dakika önce Union Theatre bahçesinde adaylar ve konukları için bir ’buluşma’ gerçekleşecek. Yapımcılar gerçekten sektörde birbirini özleyenleri buluşturmaya kararlı. Çünkü geleneksel öğle yemeği ve Governor's Ball mevcut sebeplerden dolayı iptal edildi.

-Pandemi döneminde evden ödül törenlerine katılanlar ile ‘dress code’ kavramı yepyeni sınırlara ulaşmıştı. Adaylara yollanan mektupta tanımlanan kıyafet kodu: İlham Verici ve İstekli'nin bir füzyonu, yani aslında ‘resmi giyim ‘anlamına geliyor, bunu uygulamak isterseniz tamamdır, ama kesinlikle ‘casual’ değil. 

-Seyahat kısıtlamaları sebebiyle törene katılamayan adaylar için Avrupa’da alanlar kurulacak. The Hollywood Reporter’a verilen röportajda Soderbergh, ‘Örneğin Londra’daki alan L.A. Union Station ile görsel olarak birbirini tamamlayan elementler barındıracaktır. Görsel korelasyonla canlı bir film izliyormuş havasını yaratmaya çalışıyoruz’ dedi. Şimdilik Londra ve Paris'te yayın merkezleri kurulacağı açıklandı. ABD dışından Union Station'da törene bizzat katılmak isteyen adaylar ve konukları sağlık otoriteleriyle birlikte Akademi'nin belirlediği COVID-19 test ve protokollerine uymak zorunda. 

-Törenin bir sunucusu yok.  

-Adaylarla, hikayelerini daha iyi anlatmaları için röportajlar yapılmış. Bu montajlar tören esnasında ya da sosyal medyada karşımıza çıkabilir. Sunucusuz tören bazı yıllar denense de bu farklı segmentlerin de eklenmesiyle yenilikçi bir yayın anlayışına yönelen prodüktörler ''canlı film seti havası'' eseceğini her fırsatta vurguluyor. 

-Her şey son dakikaya kadar değişebileceği için 'kırmızı halı seremonisi' ile ilgili yapılan en net açıklama 'önceki yıllardaki gibi olmayacağı'. Yapımcılardan Sher, bu seninin kırmızı halısını güvenlik sebeplerinden dolayı 'mini minnacık' diye tanımladı. 

-Kazananların konuşmaları için bu yıl daha fazla süre ayrılıyor.

-Her katılımcıya maske sağlanacak. Fakat törende katılımcıları maskeli görüp görmeyeceğimiz konusu muallak. Yapımcılar son değerlendirmeyi sağlık otoritelerine bırakıyor ve bu soru ne zaman sorulsa şifreli konuşuyor. 

-93. Akademi Ödülleri, Türkiye saatiyle 03.00’te TRT 2’de yayınlanacak.

 Union Station LA

Los Angeles Union Station / Fotoğraf: unionstationla.com

93. AKADEMİ ÖDÜLLERİ ADAYLIKLARI SÜRPRİZLERİ VE DAHA FAZLASINI BURADAN OKUYABİLİRSİN. 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası