Güncel

Bir Başka OSCAR Gecesi

Eğlence endüstrisinin en büyük gecesi pandemi etkisinde yeni formüllerle gerçekleştirildi. Yapımcıların günler süren şifreli açıklamaları ve ‘’3 saatlik canlı bir film izleyeceksiniz’’ mesajı sonrasında gerçekten daha önce izlemediğimiz tarzda bir OSCAR gecesi gördük.

regina king oscars

-Regina King’in kırmızı halıdan ödül sahnesine yürüyüşüyle başlayan tören yayınında canlı orkestra yerine Questlove’ın DJ setini duyduk. Açılış konuşmasını yapan King polis şiddetinden dolayı duyduğu kaygıyı dile getirdi. Zor geçen yılda filmlerin bizleri nasıl birbirimize bağladığını vurguladı. 

-Mevcut şartlardan dolayı sosyal mesafeli yapılan törende, Dolby Tiyatrosu koltuklarında olduğu gibi yan yana yıldızlar görmedik. Onun yerine salonda bir yemekli tiyatro havasındaki salonda, konuklar masaların etrafında mesafeli olarak yerleşmişti. 

OSCARS 2021

Kaynak: A.M.P.A.S.

-Tören öncesi 90 dakikalık segmentte katılımcılar maskeleriyle görünüyordu, açılış konuşmasında da belirtildiği gibi maskeler tören boyunca sadece kameralar kayıttayken çıktı. Zaten tüm sağlık kontrolleri fiziksel tören için yüksek seviyedeydi. 

-Tören alanında 170 kişi bulundu. Sadece adaylar konukları ve ödül takdim edenler. 

-Aday duyuruları klasik anonslar yerine çeşitlenmişti. Yer yer küçük testler bazen de ödül sunanların kişisel performansları eklendi. Ama yine de filmlerden klipler izlemenin yeri bir başka. 

Bong Joon Ho Oscars 2021

-Bong Joon Ho En İyi Yönetmen kategorisindeki adayları açıklamadan önce ''Yönetmenlik nedir?'' diye sorarak başladı. Ve planlanan bölümlerden belki de en dramatik ve sade olanı bu bölümde ekrana gelmiş oldu. 

-Konuşma sürelerinin uzayacağı biliniyordu ve ''süreniz doldu'' müziği bu sene yoktu. 

-Bilindiği üzere, gecenin finali en merak edilen ve konuşturan kategori En İyi Film Ödülü ile yapılır. Lakin bu yıl En İyi Aktör sona bırakıldı ve Anthony Hopkins’in fiziksel olarak törene katılmamasıyla konuşmasız sonlandı. Eğer üç saatlik bir film gibi bakacaksak, En İyi Film Oscar'ı finaldi geriye kalan segment ise jenerik sonrası bonus sahne miydi? 

Joaquin Phoenix OSCAR

-Bu beklenmedik final belki de tüm gecenin en 'arada kalmış' anıydı. Pek çok eleştirmenin dile getirdiği: Yapımcıların da Chadwick Boseman'ın hayatını kaybetmeden önce yaptığı son filmdeki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu OSCAR'ını alacağı ve gecenin bir anma segmenti ile sonlanacağı fikri hayata geçmedi ve Anthony Hopkins'in törene katılmaması, hatta ödülü sunan Joaquin Phoenix'in de arada kalması sonrası biraz müzikle 93. Akademi Ödülleri sonlanmış oldu. 

-Son dönemde yaşadığımız ne aynıydı ki OSCAR'lar aynı olsun? Şimdiki planlar törenin önümüzdeki yıl Dolby Tiyatrosu'na döneceği yönünde. Fakat plan yapmanın çok zorlaştığı, global olarak kötü sürprizlerle karşılaştığımız dönemlerden geçiyoruz. Eğlence endüstrisindeki en büyük gecenin tümden iptal olmayıp, hem de fiziksel bir organizasyon olarak hayata geçmesi özelikle sektör için çok önemliydi. Ne izlesek diye evde geçirdiğimiz günler devam ederken sinema büyüsünün ödüllendirildiği bir geceyi takip etmek, önceki yıllara göre çok daha düşük sayıda olsa da, bir grup izleyici için keyifti. 

OSCAR 2021 KAZANANLARI

oscars 2021

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası