OSCAR 2021 Kazananları

Çeşitliliğin kendini gösterdiği, kategorilerde her zaman olduğu gibi sürprizlerin yaşandığı pandemi dönemi OSCAR'larının kazananları.

26 Nisan 2021

oscar 2021

2021 OSCAR’ları bir filmle hatırlanacak: Nomadland. Beklendiği üzere En İyi Film OSCAR’ını kazanan filmin yönetmeni Chloé Zhao En İyi Yönetmen Ödülü’nü alarak bu kategoride ödül kazanan ilk Asyalı kadın olarak tarihe geçti. Zhao 93 Yıllık Akademi Ödülleri tarihinde bu ödülü kazanan ikinci kadın oldu. 

 

oscar 2021

Ödül sezonundaki konuşmalarıyla ilham veren Zhao, Akademi Ödülleri sahnesinde "Bu ödülü, tüm zorluklara karşın iyilik için direnme inancına ve cesaretine sahip olan herkes için alıyorum. İnsanlar doğuştan iyilerdir. Ben dünyanın her yerinde, her zaman tanıştığım insanların içinde iyiyi bulabildim" dedi ve yolda karşılaştığı herkese teşekkür etti. Göçebe hayat tarzına sahip Fern’ün hikayesini anlatan filmin başrolü Frances McDormand, yine beklendiği üzere, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Nomadland’de izlediğimiz çoğu kişi gerçek hayatta göçebe yaşayan insanlar, profesyonel oyuncu değiller. 

 

oscar 2021

Anthony Hopkins, The Father filmindeki performansıyla, En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını aldı ve bu ödülü alan en yaşlı kişi olarak tarihe geçti. Bağlantıyla katılımın gerçekleşmediği törende Hopkins yoktu ve kategorinin segmenti ‘’konuşmasız’’ şejilde sonlandı. Kısa süre önce hayatını kaybeden Chadwick Boseman, son filmi Ma Rainey’s Black Bottom’daki Levee rolüyle favori gösteriliyordu. En İyi Film kategorisinin de iddialısı The Father, En İyi Uyarlama Senaryo Ödülünü kazandı. 

Daniel Kaluuya Judas and the Black Messiah performansıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. Kariyerinin ilk OSCAR konuşmasına hayatı kutlayarak başladı, sonunda annesine ve babasına ilişkiye girdikleri için teşekkür etti. Kameralar o an, alanda bulunan annesine çevrildi.

 

oscar 2021

Yıllardır adaylıklarda çeşitliliğin olması gerektiği tartışmaları artık sonuçlarını gösteriyor gibi. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü Minari filmindeki rolüyle Yuh-Jung Youn kazandı. Bu kategoride ödül alan ilk Koreli aktris oldu. Ve ödülünü Brad Pitt’ten alırken Bay Pitt, sizinle sonunda tanıştığıma çok memnun oldum" diyerek, fiziksel katılımlı törenin ender esprili anlarından birini yaratmış oldu. 

 

oscar 2021

OSCAR’ın politik ağırlığı yine yerindeydi. En İyi Kısa Film ödülünü alan Two Distant Strangers, filminin yönetmenlerinden Travon Free, konuşmasında "ABD'de polis tarafından öldürülen siyahları" andı:"Amerika'da polis her gün ortalama üç kişiyi öldürüyor. Bu, yılda yaklaşık bin kişi eder. Ölenlerin büyük kısmı siyahlar. James Baldwin'in söylediği gibi, 'Bir insanın yapabileceği en adice şey, başkalarının acısına kayıtsız kalmaktır.' Bu yüzden sizden kayıtsız kalmamanızı istiyorum. Bizim acılarımıza kayıtsız kalmayın." dedi. Ceketinden ABD'de polis şiddeti sebebiyle hayatını kaybedenlerin isimleri yazıyordu. 

 

93. AKADEMİ ÖDÜLLERİ'NDE TÜM KAZANANLAR

En İyi Erkek Oyuncu:Anthony Hopkins - The Father

En İyi Kadın Oyuncu:Frances McDormand - Nomadland

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu:Daniel Kaluuya - Judas and the Black Messiah

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu:Youn Yuh-jung - Minari

En İyi Yönetmen:Chloé Zhao - Nomadland

En İyi Uyarlama Senaryo:The Father

En İyi Özgün Senaryo:Promising Young Woman (Yetenekli Genç Kadın)

En İyi Animasyon:Soul

En İyi Belgesel:My Octopus Teacher

Yabancı Dilde En İyi Film:Another Round

En İyi Sinematografi:Mank

En İyi Kostüm Tasarımı:Ma Rainey's Black Bottom

En İyi Film Kurgusu:Sound of Metal

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı:Ma Rainey's Black Bottom

En İyi Özgün Müzik:Soul

En İyi Özgün Şarkı:"Fight for You" - Judas and the Black Messiah

En İyi Prodüksiyon Tasarımı:Mank

En İyi Ses Kurgusu:Sound of Metal

En İyi Görsel Efekt:Tenet

En İyi Kısa Animasyon: If Anything Happens I Love You

En İyi Kısa Belgesel: Colette

En İyi Kısa Film:Two Distant Strangers

 

OSCAR 2021 EN İYİ FİLM ADAYLARI NELER ANLATIYOR?

OSCAR en iyi film 2021

 

OSCAR 2021 BACKSTAGE FOTOĞRAFLARI

amanda Seyfried OSCAR 2021


2021 Roland Garros'a Dair Bilmeniz Gereken Her Şey

GÜNCEL | 2021 Roland Garros'a Dair Bilmeniz Gereken Her Şey

Her Gün Halston Gibi Giyinmek Mümkün mü?

STİL | Her Gün Halston Gibi Giyinmek Mümkün mü?

İnternet Kurallarıyla Sanat

ARGÜMAN | İnternet Kurallarıyla Sanat

Louis Vuitton x NBA Modanın Kültürel Gücünü Gösteriyor

GÜNCEL | Louis Vuitton x NBA Modanın Kültürel Gücünü Gösteriyor

Güçlü Takım Elbiselerin Adamı Harry Styles

GÜNCEL | Güçlü Takım Elbiselerin Adamı Harry Styles

AirTag ve Gizlilik Endişeleri

GÜNCEL | AirTag ve Gizlilik Endişeleri

Daha Fazla Göster