AirTag ve Gizlilik Endişeleri
Güncel

AirTag ve Gizlilik Endişeleri

Hayatımızı kolaylaştıracak mı? Yoksa biraz tembelleştirir mi? Büyük veri toplanması, kişisel gizlilik ayarları derken, Apple'ın yeni cihazı AirTag'in etkilerini Öğretim Üyesi Yusuf Yüksekdağ ile analiz ettik.

Daire şeklinde ve küçük bir cihaz... Aslında bir takip cihazından ibaret ama sınırları diğerlerinden biraz daha geniş. Normalde bluetooth veya GPS sınırları içerisinde belirli bir alana hâkim olabilen takip cihazları bu noktada AirTag’den ayrılıyor çünkü AirTag sayesinde eşyanız nerede kaybolursa kaybolsun Bul uygulaması sayesinde anında yerini tespit edebiliyorsunuz. Güvenlik endişelerinin çıktığı yer de tam olarak burası çünkü eşyanızın konumunu belirlerken etraftaki diğer iPhone’lardan bir nevi yardım alıyorsunuz. AirTag’ takılı eşyanı çok uzakta olsa bile çevredeki herhangi bir iPhone, cihazı kullanarak size konum gönderimi yapabiliyor.

Mahremiyet endişesini değerlendirmek ve muhtemel soru işaretlerini çözmek için İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümü öğretim üyesi Yusuf Yüksekdağ ile konuşuyoruz.

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası