Barışı Bitcoin mi Sağlayacak? Jack Dorsey Öyle Düşünüyor
Güncel

Barışı Bitcoin mi Sağlayacak? Jack Dorsey Öyle Düşünüyor

Jack Dorsey, “Twitter’ı kurmasaydım zamanımın çoğunu Bitcoin’e harcardım” tutumuyla sanal para birimine ne kadar ilgili olduğunu günden güne daha çok belli ediyor. Son iddiası ve umudu ise “Bitcoin dünyaya barış getirebilir.” Para politikasının yanı sıra sosyal mecralarda da merkezi olmayan bir yapıyı destekliyor.

Jack Dorsey'nin bu çılgın ve iyimser hayalinin arkasında aslında çok basit bir fikir var: o da Bitcoin’in belirli bir ülkeye ve regülasyona tabi tutulmaması. Bitcoin’in kendine has özelliği ve bu kadar popüler olmasının asıl sebebi hükümetlerin kontrolünden muaf olması. Tamamen bireylerin elinde olan sanal para birimi için Jack Dorsey’nin umudu bir gün Bitcoin’in dünyadaki tek para birimi olması.  Dorsey’nin aklında yatan fikir çok basit: para politikasını tekelinde bulunduran hükümetler sonucu bireylerin kendilerini ekonomik olarak özgür hissetmemesi ve bunun sonucunda merkezi olmayan Bitcoin’in oldukça çekici gelmesi.  

Cebinde milyar dolarları bulunduran, en büyük sosyal medya platformlarından birine kuruculuk yapan ve zamanının çoğunu CEO olarak geçiren Dorsey’nin “Bitcoin barışı sağlayabilir” düşüncesi Bitcoin’i diğer girişimcilerden daha iyi anladığını gösteriyor. Bunun sebebiyse Dorsey’nin eşitsizliğin ve yoksulluğun nereden çıktığını iyi bilmesi: sürekli devalüasyona uğrayan para sonucu ortaya çıkan tüketim ihtiyacı.

SpaceX ve Tesla CEO'su Elon Musk ve ARK Invest CEO'su Cathie Wood'la Crypto Council for Innovation'ın çarşamba günü düzenlediği The B Word adlı konferansa katılan Dorsey, “Tüm bu tekelleri dengeden çıkardık ve bireyin gücü yok. Bugün para sistemimizden kaynaklanan maliyet ve dikkat dağıtıcı miktar gerçek ve bizi daha büyük sorunlardan uzaklaştırıyor.” dedi. Teknoloji ve kripto para dünyasının beklediği bu buluşma sonucu ileride Musk ve Dorsey işbirliğiyle doğabilecek yeni sanal para için Elon Musk’ın girişimciliği ve mühendislik zekasıyla Jack Dorsey’nin internet dünyasını iyi bilmesi ve pazarlamacı yeteneğiyle ortaya çıkan işbirliği durdurulamaz olurdu.

Jack Dorsey para politikasının yanı sıra sosyal mecralarda da merkezi olmayan bir yapıyı destekliyor. Twitter ekibi tarafından 2019’dan beri üzerinde çalışılan Bluesky, merkezi olmayan yapıya sahip ve proje, sosyal medya platformları için Facebook, Instagram ve Twitter gibi geleneksel, merkezi platformlara bir alternatif sunuyor. Alternatif ve yeni çağın sosyal medyası, sorumlu şirket tarafından kontrol edilmek yerine gücü kullanıcının eline verecek. Herkesin her şeyi herhangi bir baskı hissetmeden özgürce yazabileceği, çizebileceği veya paylaşabileceği ve geleceğin dünyasını şekillendirecek blockchain tabanlı sistemin hayatımıza girmesiyse zaman alacak gibi duruyor.

Bitcoin’i internetin ilk zamanlarına benzeten Jack Dorsey’nin bu sözlerini Bitcoin’in ileride daha çok konuşulacağı ve potansiyelini gerçekleştireceğine yönelik yorumlamak mümkün. Dünyaca bilinen bir girişimcinin sanal para birimini barış söylemiyle beraber kullanması hem ilgi çekici hem de umut verici. 

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası