Elon Musk SNL'de de İlklerin İnsanı Oldu
Güncel

Elon Musk SNL'de de İlklerin İnsanı Oldu

Uzaya yolculuk çalışmaları, Asperger Sendromu, Dogecoin, Anneler Günü ve oldukça şık ceketi! İşte beklenen Saturday Night Live performansından Elon Musk notları ve etkileri.

Attığı her tweet’le, katıldığı her organizasyonda tartışmaya açık şeyler söyleyip gündem yaratan girişimci şimdi de Saturday Night Live'ın sunucusu olarak manşetlerde. Günümüzde birçok ünlü komedyenin çıkış noktası olan SNL, komedyenler hariç birçok ünlüyü ağırlıyor. Bu yüzden dünyanın en ünlü simalarından Elon Musk’ın sahneye çıkmasına şaşırmamalı ancak Musk bir oyuncu veya şarkıcı değil, yani sahne performansıyla ünlenen biri değil. Bu nedenle sosyal anksiyetesi ile de bilinen ve dünyanın en zengin iş insanlardan Musk’ın performansı oldukça merak ediliyordu.

Musk, konuşmasına başlarken otistik spektrum bozukluklarından biri olan Asperger Sendromu’na sahip olan birinin ilk defa SNL’e çıkmasıyla tarih yazdığını söyledi. Her ne kadar şovun sunuculuğunu yapması önemli bir olay kabul edilse de kendisi bu hastalığa sahip ve sahneye çıkan ilk kişi değil. Nitekim Daily Beast’in haberine göre SNL’in oyuncu kadrosunda yer alan Dan Aykroyd, 2003’teki monoloğu sunduğunda bu hastalığa sahipti.

Ardından esrarla ve cinsellikle attığı tweet’lerle dalga geçen Musk, bazen garip şeyler söyleyebildiğini fakat beyninin böyle çalıştığını söyledi. “Elektrikli arabaları yeniden icat eden ve insanları Mars’a gönderecek bir insanın normal olmasını mı düşündünüz?” diye ekledi. Oldukça heyecanlı olduğunu hissedebildiğimiz iş insanı gerçekten duygularını mı yansıttı yoksa senaristlerin dediklerine mi uydu bilmiyoruz.

Elon SNL

Normal demişken Musk’ın altı çocuğundan en küçüğü olan bebeğinin ismi de geçtiğimiz yıl çok konuşulmuştu. Programda, müzisyen Grimes’le olan erkek çocuğu X Æ A-12’nin ismini bir kedinin klavyede dolaşmasına benzetti. Ardından Anneler Günü bölümü kapsamında sahneye çıkan anne Maye Musk, oğluna hediye olarak Dogecoin almamasını umduğunu söyledi. Anne oğulun sarılmasıyla biten şov için genel olarak seyirci memnundu.

Dogecoin yayın esnasında %30 değer kaybetti, yayın bittikten sonraysa program başlamadan önceki değerinin %17 üstündeydi. 

Elon SNL

Monoloğun dışında Musk, SNL skeçlerinde de beklendiği üzere rol aldı. Gen Z Hospital’da bir doktor, karantina sürecinde anormal sosyalleşmemizi eleştiren Post Quarantine Conversation’da bir parti misafiri, Murder Durder’da katil papaz, The Ooli Show’da program sunucusu ve DogeFather’da finans yorumcusu olarak sahnedeydi.

Her ne kadar beklentinin üzerinde bir performans sergilese de kendisi attığı tweet’lerle SNL tarihinin en tartışmalı host’larından biri (şimdilik). Ulusal İşçi-İşveren İlişkileri Kurulu, Tesla’nın bir sendika aktivistini işten atması ve CEO Elon Musk’un 2018′de Twitter’da attığı bir tweet sonucu yasayı ihlal ettiğine karar vermiş, şirketi cezalandırmıştı. Bunun dışında Covid-19 testiyle ilgili attığı tweet’le halka yanlış bilgi vermekle de suçlanmıştı.

Musk’ın performansı Asperger Sendromu'na sahip kişiler için ilham verici ve konuya dair biraz bilinç yaratılabilmesi her şeyden daha önemli. Seveni  çok olsa da, dünyanın en zengin iş insanın parasından dolayı şaka yapmaması gerektiğini düşünenler de var. Çünkü onlara göre şaka gerçeklikle paralel olmalı. Takdir edin ya da etmeyin, Musk’ın bir reyting mıknatısı olduğu yadsınamaz bir gerçek. Performansı da beklendiği üzere hareket yarattı. 

Yayıncı NBCU tarihinde ilk kez SNL'i global olarak YouTube'dan canlı yayınladı. Belki de dijital mecralardaki varlığını biraz daha duyurmak istedi. Bir şekilde Elon Musk yine ''ilk'' oldu. Ve pek tabii daha önce yayın tarihindeki skeçlerin içeriği ve katılımcılar kriptopara değerlerini etkilememişti. Gösteri dünyasını seven Elon Musk'ı spotlar altında görmeye muhtemelen devam edeceğiz. 

Bu arada merak edenler için Musk'ın cuk oturan ceketi Givenchy İlkbahar/Yaz 2021 koleksiyonundan.

SNL_Givenchy

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası