Jeff Bezos Görevinden Neden Ayrılıyor?
Güncel

Jeff Bezos Görevinden Neden Ayrılıyor?

2017’de dünyanın en zengin insanı seçilen Jeff Bezos, kurucusu olduğu ve dünyanın en büyük on üçüncü şirketi olan Amazon’daki CEO'luk görevini bırakacağını duyurdu. Bezos’un bu haberi, kurucusu olduğu uzay araştırma şirketi Blue Origin’den ya da 2013’te The Washington Post’u satın almasından daha çok ilgi çekti. Peki Jeff Bezos’un görevinden ayrılması ne anlama geliyor?

26 yıl önce garajında kurduğu Amazon şirketindeki CEO'luk görevinden istifa edeceğini ve yönetim kurulu başkanı olarak devam edeceğini söyleyen Jeff Bezos şirketin sahibi olduğundan her zaman söz hakkına sahip olacak. CEO görevini bırakmasının sebebi olarak diğer tutkuları olan Blue Origin ve The Washington Post ile daha fazla zaman geçirmek istediğini açıklaması, Elon Musk’ın SpaceX şirketi ile beraber daha rekabetçi bir ortam yaratabilir mi sorusunu akla getiriyor. 2014’te Berlin’de 207 milyon işçiyi temsil eden Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) en kötü patron olarak Jeff Bezos’u seçmişti. Kazandığı milyar dolarlara rağmen yardım kuruluşlarına “cimri” tavrıyla ün salan Bezos, uzaya olan ilgisini dünya için yapılması gereken bir görev olarak görüyor. 

SpaceX ve Blue Origin NASA ile sözleşme imzalamak isteyen dünyanın en büyük iki uzay araştırma şirketi. Uzay turizmi için kolları sıvayan iki milyarderden biri olan Jeff Bezos, kendi şirketini kaplumbağa ve tavşanın yarışındaki kaplumbağa olarak görüyor. Tavşan her ne kadar hızlı olsa da kaplumbağa istikrarlı ve kararlı olmasıyla bu hikâyenin kazananı. SpaceX Mayıs 2020’de uzaya insan gönderen ilk özel şirket olarak tarihe geçmişti. Öte yandan Blue Origin insanlı uzay seyahatini henüz gerçekleştiremedi. 

Elon Musk ve Jeff Bezos’un uzay için farklı motivasyonları var. Elon Musk küresel ısınma, yapay zekâ veya uzaydan gelen bir tehlike sonucu insan soyunun tükeneceğini söylerken, Jeff Bezos dünyanın insan için eşsiz bir yer olduğunu ve korunması gerektiğine inanıyor. Musk 2050’ye kadar Mars’ı kolonize etmek isterken, Bezos uzay istasyonlarıyla dünyadaki canlıların hayatının korunacağı medeni bir uygarlığın peşinde. 

Her ne kadar şu an uzay yarışında Bezos arkada kalsa da unutmayalım ki Blue Origin’in mottosu Gradatim Ferociter’in anlamı “adım adım yırtıcı”. Bezos, finansal olarak baskı hissetmeden adım adım ilerliyor.

space x

SpaceX ile Uzay Turizminde Yeni Dönem

Her ne kadar motivasyonları farklı olsa da iki girişimci de, insanoğlunu tehdit eden olaylara çözüm için önemli girişimlere imza atıyor. Dünya nüfusunun 9 milyarı bulmasıyla çözümü yukarı bakmakta buluyor. Şu an SpaceX daha önce Mars’a gidecek gibi gözükse de Jeff Bezos’un istifası olayı başka bir boyuta taşıyabilir.

 

Ünlü İş İnsanları Stresle Nasıl Başa Çıkıyor? 

 

elon musk

Ünlü İş İnsanları Favori Kitaplarını Paylaşıyor

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası