Nedir Bu Clubhouse?
Güncel

Nedir Bu Clubhouse?

En basit anlamı ile sesli Twitter olabilir mi? Soru-cevap mantığına dayanan tüm diğer oluşumları da ekleyince sanırım, Instagram ve Twitter’dan sonra yeni sosyal ağımızı bulduk. İşte Clubhouse ve kullanım detayları.

Yeni insanlarla tanışabiliyorsun, dilediğin yerden konuşup fikrini söylüyorsun, hatta çok popülerleşen podcast yayınına henüz yanaşmadıysan belki ufaktan temellerini atıyorsun. Bunları yapabilmek için iOS kullanıcısı olman ve gerekli davetiye ile giriş yapman gerekli. Fotoğrafınız videonuz ya da yazıya döktükleriniz değil, ses kayıtlarınız ile varsınız bu platformda. 

 

Profiliniz dahilinde herkesin katılabileceği bir ‘Open Room’ açabilirsiniz. 

Ya da sadece takip ettikleriniz ile iletişimde olmak isterseniz Social Room’u seçiyorsunuz. 

Dışarıdan kimsenin katılamayacağı özel durumlar için ‘Closed Room’ tasarlanmış. 

 

Takip ettiğiniz kişilerin etkinliklerini IG akışı gibi ekranınızda görebilirsiniz. Konuşmayı başlatmasanız da farklı ‘club’ları arayıp, ilgi alanınıza göre devam eden konuşmalara dahil olabilirsiniz. 

 

Söz uçar yazı kalır kalbını bu kez aplikasyon ortamında gördüğümüz Clubhouse’da yeni kişilerle tanışmak muhabbeti ilerletmek mümkün. Söyledikleriniz kayıtlı kalmıyor, uçup gidiyor. 

 

1990’ların sonlarındaki chat odalarının bir nevi güncellenmiş versiyonu. Tahmin edersiniz ki çok farklı konularda tam da istediğiniz alanda muhabbet edecek birilerini bulmanız o zaman da mümkündü. Şimdi ses tabanlı aplikasyon ile tekrar mümkün. 

 

Yatırımını henüz Mayıs 2020’de almış bir Silikon Vadisi yıldızı ne derece parlar şimdilik bilinmez. Lakin etrafta davetiye arayanları görmeye başladığınızdan eminim. Şimdilik 600.000 kullanıcısı var ama belki ben satırları yazarken  çoktan milyonu geçti!

 

Odalar arasında dolanırken ilgi alanlarınızı bulmak ve belki de ‘kafanızı şişirecek’ konuşmalara maruz kalmak muhtemel, ama teknik olarak kayıt ortamındaki ses kirliliğini temizlemesi aplikasyonun teknik olarak ‘kullanıcı dostu’ tarafının iyi düşünüldüğünü gösteriyor. 

 

Doğru Kişiyi Bulmak İçin Kullandığın Eşleşme Aplikasyonu Nasıl Yanılıyor yazısını buradan okuyabilirsin. 

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası