Alzheimer Olmamak İçin
Hayat Rehberi

Alzheimer Olmamak İçin

Bir yaşlılık hastalığı olarak bilinen alzehimerın temelleri aslında genç yaşta atılmış sayılıyor. Çoğunlukla genetikten kaynaklı bu rahatsızlığı önlemenin yöntemleri elbette var. Beyler, sizin için araştırdık.
  • Kafein Tüketmek

Hollanda’da yapılan bir araştırmada 1900 ile 1920 yılları arasında doğan 676 sağlıklı erkeğin zihinsel performansları 10 yıl 1boyunca periyodik olarak izlendi ve düzenli kahve tüketen katılımcıların zihinsel performanslarının kahve içmeyenlere göre daha iyi durumda olduğu tespit edildi. Bunun gibi pek çok araştırma da kafeinin alzehimerın kafein ile ters orantılı olduğunu kanıtlar şekilde.

 

  • Balık ve Omega-3 Yağ Asitleri

Bordeaux Üniversitesinin 68 yaş ve üzeri sağlıklı 1674 kişi ile 7 yıl boyunca yaptığı ve 7. Mayıs 2002 tarihinde British5 Medical Journal dergisi yayınladığı büyük bir araştırmanın sonuçları haftada en az bir kez balık yiyenlerde Alzheimer riskinin üçte bir oranında düştüğü görüldü.

 

  • Şarap ve Siyah Çikolata

Kırmızı şarap ve siyah çikolata içerisinde bulunan ve antioksidan özelliği olan Resveratrol bilişsel gerilemeyi geciktiryor. Birçok yapılan araştırmaya göre de bu görüş kanıtlanmış durumda.

 

  • Spor

Haftada toplam en az 3 saat spor yapmak yüzme, yürüyüş, futbol vs. hareket edilmesi gerekiyor. Burada kilit nokta ise sporun düzenli yapılması. Spor hayatımızın her alanında uzun ve sağlıklı bir yaşamın anahtarı.

İZLE
Burak Deniz'in Tamamen Elektrikli BMW iX İle Doğada Sürüş Keyfi
İLGİLİ İÇERİKLER alzheimer
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası