mewing nedir Allstar Picture Library Limited. / Alamy Stock Photo
Bakım

Mewing Nedir? Ve Gerçekten Çene Hatlarınızı Şekillendirebilir mi? İşte Gerçekler

Keskin çene hatları erkekler tarafından arzulanmaya devam ediyor. Bu amaçla akla gelen belki de en kolay yöntem 'mewing'. Temel olarak dili ağzın çatısında konumlandırmayı içeren yöntemi Vogue ABD bakış açısıyla paylaşıyoruz.

Geçenlerde yakın bir arkadaşımın düğününde, fotoğraf çekimi sırasında damada ilginç bir şey söylediğini duydum. "Dilini yukarı kaldır tatlım," diye fısıldadı, kameralar patlamadan hemen önce. "Bu fotoğraflar sonsuza dek kalacak."

Daha sonra ona ne demek istediğini sordum. "Bu numarayı yıllar önce bir fotoğrafçıdan öğrenmiştim," diyerek güldü. "Eğer çenenizin sarkık olduğunu hissediyorsanız, dilinizi damağınıza karşı bastırmanız yeterli. Profil çekimlerinde büyük bir fark yaratıyor, bu yüzden düğün sırasında -birbirimize baktığımız pek çok fotoğraf çekileceği zaman- ikimize de bunu yapmamızı hatırlatıyordum."

Son zamanlarda sosyal medyaya girdiyseniz, muhtemelen aynı numarayı sergileyen "nasıl yapılır" videolarına rastlamışsınızdır. Resmi olarak "mewing" diye bilinen bu terim, yalnızca Tiktok'ta yaklaşık 10 milyar görüntülenme sayısına ulaştı. Savunucuları bunun enjeksiyon, lazer ya da ameliyat olmadan çene çizgisi elde etmenin sırrı olduğunu iddia ediyor. Ve düzenli pratikle mewing'in profilinizi sadece selfie'ler için değil, sonsuza dek sarkık halden biçimli bir hale bile dönüştürebileceğini söylüyorlar.

Kuşkusuz, öncesi ve sonrası etkileyici. Ancak mewing çenenizin şeklini gerçekten uzun vadede değiştirebilir mi? Ve en önemlisi, bu uygulama güvenli mi? İşte uzmanların söyledikleri.

Nasıl başladı?

Son zamanlarda influencer'lar arasında popüler olmasına rağmen, mewing aslında yeni bir şey değil - arkadaşımın da belirttiği gibi, fotoğrafçılar uzun zamandır bu tekniği tavsiye ediyor ve günümüzün içerik oluşturucularının çoğu doğmadan çok önce aktrislerin kırmızı halıda dillerini damaklarına bastırdıklarına şüphe yok. Aslında mewing uygulamasının geçmişi yarım yüzyıl öncesine dayanıyor.

Wave Plastik Cerrahi'den Dr. Peter Lee, "Bu terim adını İngiliz ortodontist John Mew'den alıyor," diye açıklıyor. "Mew bu tekniği 1970'lerde ortotropik adını verdiği daha büyük heterodoks ortodonti uygulamasının bir parçası olarak popülerleştirdi; ortodontik aletler ve yüz egzersizlerinden oluşan bir sistem kullanarak yüzün ve çenenin şeklini kademeli olarak değiştirmek için tasarlanmıştı."

Bu arada hala hayatta olan Dr. Mew, yakın tarihte insan çenelerinin zayıfladığına inanıyor. Lee, "Yumuşak yiyeceklerle dolu bir diyet ve sinüslerimizdeki kronik iltihaplanma nedeniyle ağızdan nefes alma eğiliminin artması, insanların çenelerinin nesiller boyunca küçülmesine neden oldu" diye açıklıyor.

Esasen, mewing çenenin büyümesine yardımcı olmak için tasarlandı, böylece dişler daha düz ve daha iyi hizalanabilir, yüz oranları estetik açıdan daha hoş hale gelebilir ve burundan nefes almak daha kolay olur. Estetik diş hekimi Dr. Jon Marashi, "Mewing'in daha keskin bir çene görünümü yaratmak ve hatta çarpık dişler gibi ortodontik sorunları düzeltmek gibi bazı ilginç iddiaları var" diye açıklıyor. "Dilin, çoğu insanın ağzı kapalıyken genellikle dilini dayadığı ağız tabanının aksine ağız çatısına yerleştirilmesiyle yapılır."

To mew or not to mew?

Hem Lee hem de Marashi, mewing uygulamasının bilimsel olarak desteklenmediğini ve Mew'in geliştirdiği genel ortotropik uygulamasının en iyi ihtimalle tartışmalı olduğunu belirtmekte hızlı davranıyorlar. Dr. Mew artık Birleşik Krallık'ta çalışma ruhsatına sahip değil ve yakın zamanda New York Times'da yayınlanan bir haberde, önde gelen birçok Amerikalı ortodontist hem onu hem de çalışmalarını oldukça kötü ifadelerle tanımladı.

 "Mewing TikTok'ta çok fazla görüntüleniyor olabilir, ancak mewing'in yüz şeklini uzun vadede değiştirdiğini gösteren meşru bir kanıt yok" 

Marashi, "Mewing TikTok'ta çok fazla görüntüleniyor olabilir, ancak mewing'in yüz şeklini uzun vadede değiştirdiğini gösteren meşru bir kanıt yok" diyor. Her ne kadar referanslar ikna edici olsa da Lee, mewing'i günlük kişisel bakım rutininizin bir parçası haline getirmenizi de tavsiye etmiyor: "Şu anda mewing'in reçete edildiği durumlardan herhangi biri için bir tedavi olarak destekleyecek hiçbir klinik çalışma yok."

Yine de, mewing hiçbir şekilde tehlikeli değil - tek gerçek dezavantajı, aşırı yapıldığında yüzde rahatsızlık veya gerginliğe neden olabilmesi. Marashi, "Mewing'i yüz şeklini değiştirmenin veya dişle ilgili herhangi bir sorunu tedavi etmenin bir yolu olarak tavsiye etmem" diyor. "Bununla birlikte, dili ağız çatısına yerleştirmek daha güzel bir fotoğrafa vesile olabilir, harika bir selfie çekmenin hiçbir zararı yok. Sadece mewing'in kalıcı etkiler yaratacağına güvenmeyin."

Daha keskin bir çene hattı

Gergin bir çene hattı arayanlar için elbette çok sayıda başka seçenek var. Westlake Dermatology Lamar Central'da dermatolog olan Dr. Ali Shahbaz, "Kanıta dayalı yaklaşımları değerlendirmenizi öneririm" diyor. "Benzersiz yüz özelliklerinize ve hedeflerinize göre kişiselleştirilmiş tavsiyeler verebilecek, kurul sertifikalı bir dermatolog, çene-yüz uzmanı veya plastik cerraha danışın. Bireysel ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış güvenli ve etkili yöntemler sağlamak için her zaman nitelikli sağlık uzmanlarına danışmaya öncelik verin."

Ortodonti ve estetik kliniği Skin to Smile'ın kurucusu Dr. Marina Gonchar da bu görüşe katılıyor ve herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce algılanan sorunun altında yatan nedeni tespit etmenin önemli olduğunu ekliyor: "Çene kemiğiyle ilgili yapısal bir sorun mu, yüzün az gelişmiş veya aşırı gelişmiş kaslarıyla ilgili bir kas sorunu mu, çıkıntılı dişlerle ilgili bir diş sorunu mu yoksa cilt gevşekliğiyle ilgili bir yaşlanma sorunu mu?" diyor. "Her sorunun cilt bakımı rejimleri, yüz masajları, lenfatik drenaj masajları, ortodontik tedavi, Botoks ve dolgu maddeleri gibi enjekte edilebilir maddeler ve hatta plastik cerrahi gibi daha sert çözümlere kadar çeşitli çözümleri olabilir."

Ya da sadece duruşunuzu düzeltmek de işe yarayabilir. Diş hekimi ve Cocofloss'un kurucu ortağı Dr. Chrystle Cu, "Duruşun işlevsel açıdan önemli olduğuna ve yüz estetiğini iyileştirmeye gerçekten yardımcı olduğuna inanıyorum" diyor. "Akıllı telefon ve masa başı iş kültürümüzde, çoğumuz öne doğru boyun duruşuna sahibiz; hastalarımı kulakları omuzlarının üzerinde olacak şekilde düzgün bir boyun duruşu için çaba göstermeye teşvik ediyorum."

 "Dilinizi günde birkaç dakika yeniden konumlandırmanın çene yapınızda kalıcı olarak önemli bir değişiklik yaratması pek olası değil"

Ve eğer gerçekten sadece mewing yapmak istiyorsanız, devam edin-sadece birkaç hafta içinde Bella Hadid gibi görünmeyi beklemeyin. Gonshar, "Dilinizi günde birkaç dakika yeniden konumlandırmanın çene yapınızda kalıcı olarak önemli bir değişiklik yaratması pek olası değil" diyor. "Ancak, fotoğraf çekmek için güzel bir ipucu ve o anda daha keskin bir çene görünümü vermek için kullanılabilir." Bunda yanlış bir şey yok.

BU İÇERIK İLK OLARAK VOGUE US WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İLGİLİ İÇERİKLER mewing Jawline
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası