'Erkeklik' Uğruna Çenelerini Kırdırmak İçin Para Ödeyenler
Argüman

'Erkeklik' Uğruna Çenelerini Kırdırmak İçin Para Ödeyenler

Giderek artan sayıda erkek - genellikle internetin en karanlık köşelerinden motive olarak - daha erkeksi bir çene kemiğinin onları 'alfa'ya dönüştürebileceği umuduyla çenelerini kırdırmak ve yeniden şekillendirmek için büyük meblağlar ödüyor. Acaba boylarından büyük bir işe mi kalkışıyorlar?

Ali - onun hakkında size söyleyebileceğim tek şey Batı Avrupa'da yaşayan yirmili yaşlarında genç bir adam olduğu - Roma sokaklarında bir aşağı bir yukarı volta atarak zaman öldürüyor. Ali şehre son gelişinde biraz gezmeyi başarmış: Vatikan'ı ziyaret etmiş, Kolezyum'u gezmiş. Ama bu sefer gladyatörleri ya da çarmıha gerilmeleri göremeyecek kadar gergin hissediyor. Gerçi çenenizi kırması için birine 17.500 Sterlin (20.000 Avro) ödemeden önceki gece siz de gergin hissedersiniz.

O zamana kadar, Ali zaman öldürüyor. Bu yüzden benimle konuşuyor. Dışarıda yalnız, evinden uzakta, anesteziye doğru ilerliyor. Görüntülü konuşuyoruz ama kamerası kapalı olduğu için yüzünü göremiyorum. Henüz paylaşmaya hazır olmadığını düşünüyorum. Ayrıca, bu "öncesi" aşaması. Şansımız yaver giderse yarın ameliyathaneden bambaşka biri olarak çıkacak.

Prosedürlerinin tıbbi terimleri bilateral sagittal split osteotomi, Le Fort 1 osteotomisi ve genioplasti. Yani, Ali'nin sırasıyla alt çenesini, üst çenesini ve gıdı kısmını böldükten sonra, cerrahlar kemik parçalarını tekrar bir araya getirerek Ali'nin çene hattını yeniden yapılandıracak - ve bir sonraki seviyeye taşıyacak.

Ali (gerçek adı değil), pandeminin durağanlığı ortasında estetik cerrahlara ulaşmaya başladığı 2020'den beri bugünü bekliyordu. Ancak fikrin tohumları çok daha önce, Ali'nin kendisini "daha iyi görünümlü" arkadaşlarının gerisinde hissettiği ilk gençlik yıllarında ekilmişti. Ona göre, onlar kız arkadaş edinmekte sorun yaşamazken, o zorlanıyordu. Kendini çirkin olarak görmüyordu ama etrafındaki erkekler farklı bir enerji yayıyor gibiydi. Genetik piyangonun iş başında olduğunu görmek çok üzücüydü; hatta bazı arkadaşlarının model olarak seçildiğini görmek daha da üzücüydü. İnternet üzerinden flört - düşük eşleşme sayısının soğuk, sert istatistikleri - duyguyu aslında rakamlara döküyordu.

Ali kendini derin düşünen, "felsefi" biri olarak görüyor. Gençliğinde biraz tembel olsa da zeki bir çocuktu, iyi bir hafızası ve ayrıntılara dikkat eden bir gözü vardı, bu da mühendislik kariyerine başlamasına yardımcı oldu. Profesyonel olarak bu becerisini teknik çizimlere, inşaat planlarına uyguladı. Özel olarak, bu içgüdüsü yüzünün yapı taşlarına işledi.

2019 yılında Ali, erkeklerin "estetik potansiyellerine" ulaşmak için çabaladıkları çevrim içi bir forum olan Looksmax.org'da takılmaya başladı. Looksmaxing, genellikle toksik erkeklik, erkek hakları ve kadın düşmanlığının güçlü bir karışımı olup çevrim içi toplulukların bataklığı olan 'manosferin' bir parçası. Burada, Jordan Peterson gibi kışkırtıdı provokatörlerden Andrew Tate gibi kendini kadın düşmanı ilan edenlere kadar bir dizi insanla karşılaşabilirsiniz. Manosferde, Matrix'te Neo'nun mavi hap yerine kırmızı hapı almayı seçtiği ve böylece dünyayı gerçekte olduğu gibi gördüğü sahneye atıfta bulunan "kırmızı hap" ideolojisi hakimdir. "Kırmızı kapsüllü" olmak rahatsız edici bir uyanış anlamına gelebilir; bu özel bağlamda, modern erkeklerin cinsel partner bulamamalarına neden olan feminist güç değişimi nedeniyle dezavantajlı hale geldikleri bir toplum anlayışını tanımlamaktadır. Bu arada kadınlar - ya da çarpıtılmış mantık böyle söylüyor - istediklerini seçebilirler.

Kırmızı haptan daha derin ve daha tehlikeli olan ise "siyah hap" olarak bilinen bir dünya görüşü. Siyah hapçılar yaşamın neredeyse her unsurunun fiziksel görünümünüz ve size dağıtılan genetik el tarafından belirlenebileceğine inanırlar. Onların biyolojik özcülük anlayışına göre ilişkiler büyük ölçüde ilkel bir alışverişten ibarettir. Redpillers kadınların "alfa" bir eşe yönelik sözde bilinçaltı arzusunu tetikleyerek - para veya sözde "oyun" yoluyla - bir partneri çekebileceklerine inanırken, blackpillers belirli bir çekicilik eşiğini karşılamayanların hiçbir şansı olmadığına inanıyor.

İçinden bu fikirlerin geçtiği bir forumdan bekleyeceğiniz üzere Looksmax.org, cinsiyetçi ve ırkçı vitriol sayfalarının yanı sıra ayrıntılı cilt bakımı ipuçlarına ve bağırsak sağlığı hakkında derinlemesine tavsiyelere de ev sahipliği yapıyor (sitenin feragatnamesinde bunun tıbbi tavsiyeye alternatifi olmadığı belirtiliyor). Ali 'incel' (arzulamalarına rağmen romantik veya cinsel bir partner bulamayınca tanımlayan insanların oluşturduğu çevrimiçi bir alt kültür tanımı) grubu ile özdeşleşmemiş; "gerçek sorunlu ruhlar" dediği bu grup fazla umutsuzmuş.

Ancak "görünüşçülük" -görünüşe dayalı önyargı- hakkındaki tartışmaları ikna edici buldu. Rehberlerin derlenmesine yardım ederek ve tavsiyeler sunarak ciddi bir şekilde katkıda bulunmaya başladı. Kendisi üzerinde çalışmak iyimser hissettiriyordu. Kendi karanlık yolunda, güçlendirici bir deneyimdi. Ali bu grup için "Daha iyi görünmeye ve birbirlerine yardım etmeye çalışan insanlardan oluşan bir topluluk" diyor.

Forum, Ali'nin kişisel görünüm hakkındaki teorileri için bir test alanı haline geldi. Erkek modellerin resimlerini incelemek ve görünüşlerindeki ortak paydaları bulmak için bir yer. "Belirli şekillere, belirli yüz yapılarına sahip olduklarını fark etti... kafanızda bir veri tabanı oluşturmaya başlıyorsunuz." Ali iyi görünmeyi seviyordu: spor salonuna gidiyordu; aşırı kilolu değildi; bir cilt bakım rutini vardı. Ancak bu zihinsel veri tabanı - ona göre - şimdi en büyük kusurları gibi görünen şeyleri aydınlattı ve foruma bir fotoğraf gönderdiğinde bunlar açıkça doğrulandı. Profili mi? Yetersiz. Çene hattı? Belirgin değil. "Çene hattım boynuma çok yakın."

Zamanla Ali, bir erkeğin dış görünüşünün sadece randevularda değil, arzu edilen bir yaşam tarzının tüm tuzaklarında da belirleyici olduğuna inanmaya başladı. "Genel olarak hepimiz hayatta başarılı olmak isteriz," diyor. "Ve eğer daha iyi görünüyorsanız - ve daha iyi görünmek gerçekten geniş bir spektrumda algılanabilir - o zaman daha çok şansınız olduğu sonucuna vardım."

Aşk hayatından kariyerine kadar her şey, yüzünün bu kısmına yapılacak bir ayarlamayla daha iyi hale gelebilirmiş gibi görünüyordu. Incel grubunun sık sık vurguladığı gibi, seksi olup olmamak arasındaki o "birkaç milimetrelik kemik". Ameliyat için rezervasyon yaptırdı ve uçağına bindi.

çene_ameliyatı

Matthew Shave

Henry Cavill. George Clooney. Robert Pattinson. (herhangi bir Batman.) Rastgele bir Hollywood filmini izleyin, herhangi bir moda dergisine göz atın, Love Island'ı açın ve karşılaştığınız erkek yüzlerinin hepsinin aynı, köşeli biçimde oyulduğunu göreceksiniz - yüzün altında asılı duran katı bir kemik bloğu, inatçı bir tuğla duvar gibi yumrukları engellemeye hazır.

Bu her zaman böyle değildi. (Bazı klasik fresklere göz atın.) Ayrıca bu, küresel olarak birleşmiş bir ideal de değil: Çin ve Kore'de erkekler çene hatlarını yumuşatmak için ameliyata akın ediyor ve bunun için kendilerini daha az erkeksi hissetmiyorlar. Yüz cerrahı Hermann Sailer'e göre, 1930'lu ve 40'lı yıllara kadar "anteface" olarak adlandırılan yüz hatlarının öne doğru çıkıntı yaptığı bir yüzün arzu edilirliği Batı'da kabul görmeye başlamamıştı. Ancak Hollywood ve giderek daha fazla görsel medya tarafından güçlendirilen bu çene hattı - sıfır yanak yağı, çene bölgesine 'cheesewire' operasyonu, gamzeli/çukurlu çene - bir stereotip haline geldi ve belirli bir baskın erkekliğin simgesi oldu.

Zamanı yüz yıl geriye sardığınızda yapabileceğiniz pek bir şey yoktu; çene hattınız ya da eksikliği genetiğe bağlıydı. Sonra, 20. yüzyılın sonlarında, ticari plastik cerrahi geldi ve - iyi ya da kötü - aniden yeterli parası olan herkes istediği yüzü satın alabildi. Teknoloji ilerledikçe, enjekte edilebilir dolgu maddeleri ve Botoks gibi daha ucuz ve daha az invaziv prosedürleri beraberinde getirdi, "süper kahraman çene çizgisi" veya bir cerrahın pazarladığı şekliyle "GI Jaw" giderek herkes tarafından kullanılabilir hale geldi.

Çene cerrahisi tipik olarak düzeltici bir prosedür olmuştur - tıbbi sorunları gidermek için veya trans erkekler arasında kullanılır. Ancak ameliyat ya da şırınga yoluyla kozmetik değişiklikler isteyen erkekler, "Zoom etkisi" olarak adlandırılan ve tüm gün kendine kötü açılardan bakmanın konsültasyon taleplerinde artışa yol açtığı pandemiden bu yana çığ gibi büyüdü. (The Aesthetics Society'ye göre Zoom etkisi, 2021'de yüz prosedürü yaptıran kadın ve erkeklerdeki yüzde 55'lik artışı açıklıyor). Geçen yıl Newsweek'te yazan plastik cerrah Dr. Richard Westreich, çene implantlarının "submentoplasti; çene hattının cerrahi olarak sıkılaştırılması ve daha belirgin hale getirilmesi" ile birlikte en yaygın ikinci erkek prosedürü olduğunu söyledi.

İşte tam da bu etkiler bazı erkeklerin enjekte edilebilir kozmetik ürünleri kullanmaya başlamasına neden oldu. "Maskülenleştirme dolguları" artık klinikler tarafından bir öğle yemeği molası keyfi olarak pazarlanıyor. TikTok, çene hattı şekillendirmeyi ve "erkek model makyajlarını" tasvir eden kliplerle dolup taşıyor. YouTube ve Instagram'da, "yüzün üçte biri kuralı" ve ideal profil bilimini inceleyen videolar, Altın Oran (sözde mükemmel yüz, genişliğinden 1,618 kat daha uzun olmalıdır) gibi kavramları açıklıyor. Qoves Studio gibi girişimler yapay zeka kullanarak yüz "estetiği değerlendirmeleri" sunmaya başladı. Reddit'te erkekler halkın incelemesi için öncesi ve sonrası resimlerini paylaşıyor. Bir posterin Temmuz 2022'de r/JawSurgery'de yazdığı gibi: "Buna neyin sebep olduğunu ya da insanların çene ameliyatına ihtiyaç duydukları fikrini nereden edindiklerini bilmiyorum, ama bu kontrolden çıktı."

Looksmaxing topluluğu içinde, çene estetiği konusundaki bu saplantı, içine düşülecek geniş bir girdap. Ali bana, lateral kantusun (üst ve alt göz kapaklarının birleştiği yer) medial kantusa göre açısının önemini tartışan "Gözlerin çekiciliği nasıl değerlendirilir - bölüm 3 (blackpill analizi)" adlı bir videonun bağlantısını gönderdi. İlk yorumlardan biri, "(güçlü) çenenin mutlak" ve zayıf bir çenenin "ölümcül bir etken" olduğunu savunduğu deneme uzunluğunda bir yanıttı. (Eğer merak ediyorsanız, ideal çene açısı - çene çizginizin kulağınıza doğru kıvrıldığı köşe - 112-118 derecedir).

Diğer konu başlıklarında Brad Pitt, David Gandy ve Jeremy Meeks (eskiden "ateşli mahkum" olarak bilinen model) gibi ünlüler, maksimuma çıkarılmış masseterleri (çene kasları) ve yüzlerinin alt üçte birlik kısımlarının hatları nedeniyle idol olarak görülüyor. 'Inceller' özellikle sivri kemik çene yapısına takıntılıdır: Geniş, köşeli çeneleri ve "avcı gözleri" olan "alfa" erkekler idealize edilir. Birçoğu, İngiliz ortodontist Jonathan Mew tarafından geliştirilen ve çene hattını keskinleştirdiği iddia edilen, bilimsel açıdan tartışmalı bir dizi dil egzersizi olan "mewing" ile vakit geçiriyor; TikTok'ta #mewing videoları şu anda iki milyardan fazla izlendi. Jawzrsize gibi şirketler de bu trendden faydalanarak alfa-dom'a giden yolda çiğneyebileceğiniz silikon bir egzersiz topu pazarlıyor.

Bu tür içerikler, özellikle daha genç ve özgüvensiz erkekler üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabilir. Ted (gerçek adı değil) her zaman yüzünde bir şeylerin biraz "alışılmadık" olduğunu düşünmüştür. Belirli bir tedirginliğe neden olacak bir şey değil, sadece ara sıra gözlemlediği bir gerçek. İlk konuşmamızda, yine görüntülü arama üzerinden, ekranda adeta parlıyor, sonra kamerasını kapatmak için bir bahane uyduruyor. Ted, Amerika'nın orta batısındaki banliyölerde büyümüş, daha sonra Stanford üzerinden Silikon Vadisi'ne taşınmış. Eğer kendisini tanımlayacak olsaydı, bu "eksantrik ve girişimci" olurdu. En azından flört profilinde böyle yazıyor. Arkadaşlarına göre ise "inkarcı bir inek."

27 yaşındaki Ted, uyku apnesini düzeltmek için çene ameliyatını araştırıyordu ve bunun sağlayabileceği görsel iyileşmeyi keşfetmekten heyecan duyuyordu. Ancak ameliyatı araştırırken estetiğin karanlık, ürkütücü girdabına düştü. Bir forumda yüzünün bir fotoğrafını paylaştı, sadece “Selam, çenem iyi görünüyor mu?” yazdı. Eleştiriler hızla ve yoğun bir şekilde geldi. "Günümü falan mahvetmedi ama kesinlikle bir hafta kadar canımı yaktı" diyor. "Bunu tesadüfen öğrenen 15 yaşındaki bir çocuk için bunun gerçekten acı verici olduğunu hayal ediyorum."

Ted ameliyatını Mayıs 2021'de Connecticut'ın önde gelen çene cerrahlarından Derek Steinbacher'a yaptırdı. Bu konuda hâlâ oldukça heyecanlı. Ameliyattan sonra yüzünü ilk kez gördüğünde tuvalete gitmek için kalkmış, aynaya bakmış ve "bir uzaylının" kendisine baktığını görmüş. Sonra ameliyat sırasında takılan bir kateter nedeniyle her yere kan işediğini fark ediyor ve acı içinde kıvranıyor, çünkü beş saat önce yüzü kesilip açılmıştı.

Ted şimdi, "çene cerrahisi partilerde benim özel konum" diyor. Henüz hayatında anlamlı bir değişiklik yaşamamış olsa da - kariyerini ya da ilişkilerini etkilemedi - kesinlikle daha özgüvenli hissediyor. İnsanların ona davranışlarında ince bir fark olduğunu şimdiden fark etmiş. Mesela arkadaşları artık ona "Chad" diyor. "Bu konuda benden alıntı yapabilirsiniz," diyor: " 'Inceller' haklıydı."

Bir de Miguel var (yine gerçek adı değil), 30'lu yaşlarının ortasında, İspanya'da yaşıyor ve turizm sektöründe çalışıyor. Miguel 2020'de Looksmaxing topluluğunu keşfetmiş ve "troller ve cinsiyetsiz gençler" arasında estetikle ilgili teknik tartışmalardan etkilenmiş: yüz oranları, ameliyatlar, anatomi, çenenin "bir yüzü nasıl yaptığı ya da bozduğu".

Ted gibi Miguel de görünüşünde hep bir "tuhaflık" olduğunu düşünmüş ama o zamana kadar bunun ne olduğunu anlayamamış. "Ne yazık ki kusurlarımı bilmek onların daha çok farkına varmamı sağladı" diyor. "Ayrıca daha önce varlığından bile haberdar olmadığım çene ameliyatını da öğrendim. Hemen yaptırmam gerektiğini anladım."

Dünya çapında çene cerrahisi ustası olarak ün yapmış çok sayıda uzman çene cerrahı var. İsviçre'de bulunan Profesör Hermann Sailer; İtalya'da Profesör Mirco Raffaini; Avustralya'da Dr. Paul Coceancig. Bu isimler forumlarda dolaşıyor ve konuştuğum insanların dilinden düşmüyor. Miguel en iyilerden birine gitmek istediğini biliyordu ve estetik operasyon listesinin başındaydı, bu yüzden Barselona'daki Instituto Maxilofacial'da Dr. Federico Hernández Alfaro ile bir konsültasyon ayarladı.

çene_ameliyatıMike Marsland

Teknon Tıp Merkezi, Barselona'nın lüks semtlerinden birinde, girişe kadar uzanan çitlerden ve palmiye ağaçlarından oluşan bir labirentle çevrili saray gibi bir özel hastane. Instituto Maxilofacial'ın direktörü Dr. Federico Hernández Alfaro'nun ofisi en üst katta. Bana söylediğine göre hastanedeki en iyi oda burası; ağaçlara ve Akdeniz'e inen güneşli çatılara bakan camdan bir köşe oda. Arka duvarda, Alfaro'nun düzenli olarak Meksika'ya yaptığı tatillerden kalma parlak boyalı seramik kalaveraların (dekoratif kafatasları) arasında kafatası ve çene kemiği parçalarıyla süslü bir kitaplık var

Eğer estetik cerrahlar bir figür olsa, Alfaro olur: parlak bir cilt, beyaz dişler, bileğinde parıldayan bir Rolex. Çekici, kendine güvenen, atletik - birçok erkeğin olmak istediği türden bir adam. Boş zamanlarında uçurtma sörfü yapmayı seviyor, boşandıktan sonra edindiği bir alışkanlık ("Bazı insanlar terapiyi seçer" diyor). Bazı günler esintiyi yakalamak için hastaneden scooter ile sahile iniyor.

Alfaro kariyeri boyunca yaklaşık 5.000 ameliyat gerçekleştirmiş. Geçmişte, ısırıkla ilgili ciddi sorunları düzeltmek veya uyku apnesi gibi nefes alma sorunlarını gidermek için çoğunun iyileştirici operasyonlar olduğunu söylüyor. Ancak Alfaro, hastalarının kendisine "Isırığımı düzeltebileceğinizi biliyorum ama yüzümü daha iyi gösterebilir misiniz?" diye sorduğunu fark etmiş. Alfaro yıllar içinde kendi "ortofasiyal" yaklaşımını geliştirdi. (Alt çenenin optimum ilerlemesini belirlemek için kullanılan Alfaro markalı bir referans noktası olan "Barselona çizgisi" bile var). Ona göre, diğer insanların Botoks, dolgu, implantlar ve gerdirmelerle peşine düştüğü ince ayarların hepsi kafatasının sanatsal mühendisliğiyle çözülebilir. Çeneyi yeniden konumlandırmanın yüzü "uyumlu hale getirebileceğini" açıklıyor. Çeneyi öne doğru hareket ettirmek büyük bir burnu dengeleyebilir; dudakları dolgunlaştırabilir; çift çeneyi yok edebilir.

Alfaro şu anda yılda 200 ortofasiyal ameliyat gerçekleştiriyor. Hasta sayısı son beş yılda, büyük ölçüde uluslararası hasta akını sayesinde iki katına çıkmış. Bu hastaların çoğunluğu eskiden kadındı; şimdi ise 50/50 oranında. "Nasıl ki erkekler artık cilt bakımlarıyla, nasıl giyindikleriyle daha fazla ilgileniyorlarsa, bence yüz estetiğinde de aynı durum söz konusu" diyor.

Alfaro, erkek hastalarının çoğunun avukat, mühendis ve doktor olduğunu söylüyor. Ancak teknoloji çalışanları da uluslararası müşterilerinin önemli bir bölümünü oluşturuyor. "Hayatlarını bilgisayar başında geçiriyorlar ve çok kolay bir şekilde kaynak arayabiliyorlar" diyor. "'Evet doktor, saat yönünün tersine rotasyonlu bir maksillomandibular ilerletmeye ve altı, yedi milimetrelik bir genioplastiye ihtiyacım var' diyerek geliyorlar..." Bazen beni korkutacak derecede yüzlerini inceleyebiliyorlar.

Pandemi bu etkiyi daha da hızlandırdı. Alfaro bana, zayıf çene kemiğine veya çift çenesine bakarak bilgisayar başında saatler geçirmek zorunda kalana kadar bir sorunu olduğunun farkında olmayan bir hastadan bahsediyor. "Giderek daha fazla sayıda hasta bana gelip Instagram'a üzerinde oynama yapmadan bir fotoğrafını yükleyemediğini söylüyor" diyor.

Yakın zamana kadar çoğu insan tıbbi nedenleri olmadıkça böylesine ciddi bir ameliyata başvurmazdı. Hastalar ameliyathanede saatler geçirir, muhtemelen kan nakline ihtiyaç duyar ve iyileşmeleri haftalar, hatta aylar sürerdi. Ancak Alfaro üst ve alt çeneyi 90 dakika içinde yeniden konumlandırabiliyor; hastalar genellikle ertesi sabah taburcu ediliyor. Yaptığı işten gurur duyuyor ve beni de izlemeye davet ediyor.

çene_ameliyatı

Alfaro için ameliyat günü soğuk bir duş ve spor seansıyla başlıyor. Bugün de farklı değil. Ameliyathaneye zihni açık bir şekilde geliyor, telefonunu ve Rolex'ini masanın üzerine koyuyor, bir kafa feneri takıyor ve bir anlık meditasyon için başını öne eğiyor. Genç bir adam yatakta tekerlekli sandalyeyle getiriliyor ve anestezist yüzüne bir maske yerleştiriyor. Gülümseyen yüzünün bir fotoğrafı, kafatasının 3D taramalarıyla birlikte bir monitörde görünür. Bu beyefendi çenesinin geliştirilmesi için burada. "Daha iyi bir görünüm için burun estetiğine de ihtiyacı var" diyor Alfaro, "ama önce yaptığımız işlemin sonuçlarını görecek." Ekip işe koyuluyor, lidokain ve adrenalin enjeksiyonlarını uygularken birbirlerinin etrafında dönüyorlar. Tedirgin edici aletlerden oluşan bir masa yaklaştırılıyor. "Kahvaltı yaptınız mı?" Alfaro soruyor ve ultrasonik neştere uzanıyor.

Ameliyat ağızdan yapılıyor. Önce yirmilik dişler çıkarılıyor. Sonra çene kemiği kesilirken daha fazla uğultu duyuluyor. Alfaro müziğin sesinin açılmasını istiyor - Britpop ve indie - ve ardından çekiç ve keskiye uzanıyor. "Kendimi sofistike bir marangoz olarak görüyorum" diyor. Bir ıstakoz kabuğunun parçalanması gibi bir çatlak oluşuyor ve adamın alt çenesinin ön kısmı tamamen ayrılıyor. Alfaro, üst çeneyle eşleştirmek için bir atel kullanarak onu öne doğru hareket ettiriyor ve vücutta kalabilen titanyum plakalarla yerine sabitliyor. Aynı işlem, Alfaro'nun iyileşmeyi hızlandıran bir dizi "minimal invaziv" tekniğin bir parçası olarak diş etinde küçük bir kesi yoluyla ayırabildiği üst çene olan maksilla için de gerçekleştiriliyor. Arka planda Big Thief'ten "Shark Smile" çalıyor. Üst çene başka bir atelle yerleştiriliyor ve yerine kilitleniyor.

Pulp'ın "Common People" şarkısı eşliğinde Alfaro çenedeki boşluğu kapatmak için bir blok yapay kemiği tıraş ediyor ve işimiz bitiyor. Saate bakıyor. Bir saat 32 dakika. "Burnunun artık o kadar büyük görünmediğini görüyor musun?" Alfaro yaptığı işe hayranlıkla bakıyor. "Ve dudakları da oranlanmış." Hastanın yüzüne bir soğuk su maskesi sarılıyor ve tekerlekli sandalyeyle iyileşme odasına götürülüyor. Yaklaşık 30 dakika sonra bir sonrakinin zamanı gelmiş olacak.

Alfaro ameliyattan sonra her zaman iştahlı oluyor (aslında konsantrasyondan dolayı kilo verdiğini söylüyor), bu yüzden daha sonra öğle yemeği için yan taraftaki özel bir sağlık kulübüne gidiyoruz. Alfaro'ya Looksmaxing topluluğuyla ya da 'Incel'llerle' karşılaşıp karşılaşmadığını soruyorum. "Sanırım bazılarından haberdarız" diyor. Bazı insanlar telefonlarında ünlülerin 20 fotoğrafıyla geliyor ve onlara tıpatıp benzemek istiyor. Ya da ırksal görünümlerini değiştirmek istiyorlar. Ya da gerçekleştirilmesi imkansız olan radikal değişiklikler istiyorlar. Alfaro'nun pazarlama asistanı Maya Martinez, tehlike işaretlerini tespit etmeye çalıştıklarını ve bu kişileri bir psikoloğa yönlendirdiklerini söylüyor. Ancak ruh sağlığı sorunlarını ya da vücut dismorfisi olan kişileri tespit etmek, estetik cerrahlar için en büyük zorluklardan biri. Bana Instituto'nun potansiyel hastaların yaklaşık yüzde 15'ini geri çevirdiği söylendi.

Peki ya ameliyatın hayatlarını iyileştireceğine inananlar? Alfaro, "Bazı hastaların normal ya da çekici bir yüze kavuştuklarında yaşamlarında daha iyi performans gösterdikleri oluyor" diyor. "Ancak ana hedefiniz buysa, bunu garanti edemem. Yüz estetiğinizi en üst düzeye çıkarmak için kemiklerinizi en uygun konuma yerleştirebilirim, ancak yüzünüzde değiştirilemeyecek bazı şeyler var. Ve beyninizdeki hiçbir şey benim ameliyatımla değiştirilemez." Tabağından zarifçe bir parça kızarmış tavuk kesiyor ve bir ısırık alıyor. "Ameliyattan çok fazla şey bekleyen hastalarla sık sık karşılaşıyoruz," diyor. "Kişiliğinizi değiştiremem."

Evrakları imzaladıktan altı saat sonra Ali Roma'daki ameliyathaneden çıktı. Bilinci yerine gelmiş ve kendini şaşırtıcı derecede enerjik hissediyordu ama yürüyemiyor, tuvalete gidemiyor ya da yemek yiyemiyordu. Ameliyat sonrası, şişmiş yüzü bandajlarla sarılmış bazı fotoğraflarını paylaşıyor. Bir tutam dağınık saç. Burnunun etrafında koyu renkli kan. Ayrıca "önceki" fotoğraflarından bazılarını, flört profili için kullandığı portreleri de paylaşıyor. Bakımlı, desenli bir gömlek giymiş, bir parkta pozlar veriyor. Kendi formunda biraz rahatsız olsa da tatlı ve ciddi görünüyor. Bu savunmasız bir yan yana geliş.

Ali o ilk günü arkadaşlarını ve ailesini görüntülü arayarak geçirdi, ardından Airbnb'sinde birkaç gün daha iyileşmek üzere taburcu edildi. Orada bana aynaya bakarak zaman geçirdiğini söyledi. Bandajlarla sarılmış şişmiş yüzünün kendisine baktığını görünce endişesinin arttığını hissetmeye başlamış. "Büyük bir kumar oynadım," diyor. "Zihinsel olarak mücadele etmeye başladım, 'Ne yaptım ben? Daha iyi görünmek için tüm yüzümü kırdım ve şu anda bile daha iyi görünmüyorum." Tek yapabildiği sıvıları yudumlamak ve şişliğin inmesini beklemekmiş.

Aşk ve onun peşinde koşmak hiç bu kadar alışveriş gibi olmamıştı. Tinder'dan Feeld'e arkadaşlık uygulamalarında ve hatta daha gündelik sosyal medyada, artık kendimizi potansiyel eşlerden yatırım almak için yarışan markalar olarak görüyoruz. Leeds Üniversitesi'nde toplumsal cinsiyet ve kültür profesörü olan Ruth Holliday, "Neredeyse sonsuz seçeneğiniz var" diyor. "Aynı zamanda herkes kendi olanaklarını en üst düzeye çıkarmaya çalışıyor."

"Ve bazı erkekler bunun dışında kalıyor" diye devam ediyor. "İyi bir işleri ya da istikrarlı bir gelirleri olmadığı için alt sıralara düşüyorlar. Özellikle yakışıklı da değiller ve sonra geri çekilip 'incel' oluyorlar ve kenardan kadınlara kızıyorlar."

Kırmızı hap ve siyah hap ideolojileri bu kızgınlığı kullanabilir, onu yok edebilir ve insanları umutsuzluğa sürükleyebilir. Kendilerini "incel" olarak tanımlayanlar için (bu terim aslında 'istemsiz bekarlık' anlamına gelmektedir), siyah hap yutulması gereken özellikle nihilist bir gerçektir. İntihar düşüncesine, şiddete ve hatta terör eylemlerine yol açabilir: 2014 yılında silahlı bir saldırgan, bir ilişki kuramadığına dair paylaşımlarda bulunduktan ve kadınlara yönelik daha fazla şiddet çağrısı yaptıktan sonra kendini öldürmeden önce Kaliforniya Üniversitesi'nde altı öğrenciyi öldürdü. Bu çağrı, 2018 yılında Toronto'da bir minibüsle 10 kişiyi öldüren başka bir saldırgan tarafından da benimsendi. 2021 yılında, kendini 'incel' olarak tanımlayan bir kişi Plymouth'ta beş kişiyi öldürdü. Bazı erkeklerin çene ameliyatını seçmesine yol açan bir erkeklik vizyonuna saplanma, diğerlerini nefrete sürükleyebilir.

Manosfer topluluklar genellikle yalnızlık, güvensizlik ve güçsüz olma hissinden kaynaklanır. Rekor sayıda erkeği saç ekimi, botoks ve hatta bacak uzatma ameliyatı için para ödemeye iten de aynı kaygı; sağlıklı, genç ve rekabetçi görünme arzusu. Dış görünüşe dayalı önyargılar gerçektir (şüphesiz en çok ırkçılık şeklinde ya da engelli veya şekil bozukluğu olanlar tarafından hissedilse de). Ancak bu etkiyi Beauty Pays adlı kitabında ölçen ekonomist Daniel Hamermesh bile, ister ameliyat, ister moda ya da kozmetik yoluyla olsun, dış görünüşe yapılan yatırımın getirisinin genellikle sınırlı olduğu sonucuna varmıştır. "Kötü görünüm, çok önemli bir dezavantaj değildir, kendi eylemlerimizin en azından kısmen üstesinden gelemeyeceği bir şey değildir ve yükü ruhumuzu ezecek kadar ezici olmamalıdır." diye yazmıştır. Mirror, Mirror Off the Wall kitabının yazarı Kjerstin Gruys'un da dediği gibi, güzellik skalasının uç noktalarında yer alanların hayatta çok farklı deneyimleri olsa da, çoğumuz (ne yazık ki... ya da iyi ki) oldukça ortalamayız.

Ali, ilgili video ve makalelerin bağlantılarıyla dolu bir e-postada "Umarım ahlaki ikilemi görüyorsunuzdur," diye yazdı, "Dış görünüş hayatımızı etkiliyor, bu kesin, ama ne dereceye kadar? Değiştirmeye değer mi?"

Erkeklerin uzun zamandır kadınlar tarafından hissedilen kaygılara karşı giderek daha duyarlı hale gelmesi ve bu kaygılar doğrultusunda hareket etmeye zorlanması, erkeklikle ilgili fikirlerin değiştiğinin bir işareti. Her ne kadar manosfer çene ameliyatını tehdit altındaki "alfa" erkekliğini geri kazanma şansı olarak satsa da, erkeklerin kozmetik işlemler yaptırma motivasyonları da kendileri kadar çeşitlilik gösteriyor.

Kanadalı bir animatör olan 23 yaşındaki Sam Batterbury'ye göre çene ve burun ameliyatı olmak güçlendirici bir seçim. "Çirkin yaşamayı seviyorum ve sanırım bizim kültürümüzde çenenize silikon taktırmak çirkin bir şey" diyor. Sam’in örnek aldığı ikonlar - Prince ve Bowie - normatif erkek imajına meydan okuyor ve Andrew Tate gibilerden (birçok lookmaxer'ın da belirttiği gibi, aslında çenesi çökük) çok farklılar. Ayrıca bana şöyle diyor: "Kendini daha iyi hissetmek için kendini daha iyi hissetmeye izin verilmesi gerektiğini düşünüyorum."

İsveçli 35 yaşındaki Michéll Miodek, hayatı boyunca ruh sağlığını etkileyen dış görünüşüyle ilgili güvensizliği nedeniyle çene ameliyatı geçirmiş. Sokakta kendisiyle alay edildiğini ve arabada insanlarla konuşurken profilini görebildikleri için tedirgin olduğunu hatırlıyor. Alfaro'nun kliniğinin Instagram reklamına rastladıktan sonra prosedür içi karar veriyor. Ameliyattan sonraki ilk randevusuna çıktığında hala diş teli takıyormuş ama yaşadıklarını anlatacak kadar kendine güveniyormuş. Çok iyi anlaşmışlar; şimdi evliler ve ilk çocuklarını bekliyorlar.

Michéll'e Looksmaxing'den bahsettiğimde bana boş boş baktı; hiç duymamıştı. Ancak konuştuğum erkeklerin çoğu, kadın düşmanlığıyla kaynayan çevrim içi toplulukların gücüyle karşılaşmıştı. Kadınlar (ki kozmetik prosedürlerin baskın tüketicisi olmaya devam ediyorlar) sürekli olarak vücut dismorfisi ve kendinden nefret etme baskısı altındalar, ancak bu kadar çok erkeğin teselliyi empatiden yoksun topluluklarda araması benzersiz bir şekilde rahatsız edici. Ali'nin toplumsal cinsiyet dinamikleri konusunda gerçekte nerede durduğu, bu alanlarda bu kadar çok zaman geçirmiş olması nedeniyle her zaman net değil. Deneyimlerinin onu kadınlarla ve yaşadıkları stresle daha fazla empati kurmaya yönlendirip yönlendirmediğini soruyorum. "Mücadeleleri anlayabiliyorum" diyor. "Yakışıklı olmayan insanlar için çok fazla empati duyuyorum."

çene_ameliyatı

Matthew Shave

Birkaç hafta sonra Ali'yi tekrar kontrol ediyorum. Annesinin evinde, iyileşme sürecinde ve yeni yüzüyle kendini daha rahat -ve kendinden emin- hissediyor. Gri bir kapüşonlu giyiyor ve sakal bırakmış, bunun için özür diliyor; çenesinin etrafı hala tıraş olamayacak kadar hassas. Biraz şiş görünüyor ama değişim çok açık: alt üçte birlik kısmının hatları daha belirgin. Sonuçlardan memnun olup olmadığını soruyorum. "Daha da ileri gidebilirdi," diyor kıllarını ovuşturarak. "Cerrahım daha tutucuydu." Ama daha iyi sonuçlar elde edecek olsa bile geri dönmezdi. Bana ameliyatın psikolojik etkisini hafife aldığını söylüyor. Zorlu birkaç hafta oldu.

İnvaziv tıbbi prosedürlerin normalleştirmeesinde forumların bunda bir payı olup olmadığını soruyorum: Başını sallıyor. "İnsanlar ameliyat hakkında çok kolay konuşuyor" diyor. "İnsanlar 'Yap gitsin, daha iyi görüneceksin' diyor." Çoğu zaman bu umursamaz yaklaşım daha derin sorunları maskeliyor. Ali'yi yakın zamanda ameliyatını soran genç bir adam aramış. Maliyet konusunda endişelendiğini, ancak çok depresif olduğunu ve yakında ameliyat olmazsa kendini öldüreceğini söylemiş. "Buna ne diyorsunuz?"

Ali yine de iyimser hissediyor. Birkaç hafta daha geçti ve ruh sağlığı düzelmeye başladı. İnsanların ona biraz daha iyi davrandığını, yabancıların iltifat ettiğini hissediyor ki bu daha önce olmamıştı. Kendisinin de dikkat çektiğini düşünüyor. Geçenlerde spor salonunda yaşlı bir kadın ona bakıp duruyordu. Bu onu gerçekten ürkütmüş. "Kendimi bir bakıma cinselleştirilmiş hissettim."

Son zamanlarda Looksmaxing forumlarında daha az zaman geçiriyor. "Forumdaki şeylerin yarısını gerçekten sevmiyorum," diyor. "Bir podcast dinliyordum, sunucu bu forumlarda nasıl bir hırsız gibi olmanız gerektiğine dair ilginç bir noktaya değiniyordu - tüm bilgileri çalıyorsunuz ve sonra topluluğu terk ediyorsunuz, böylece toksisiteye maruz kalmıyorsunuz... içeri girmeniz ve yararlı olan küçük miktarı alıp uzaklaşmanız gerekiyor." Öğrendiği her şeyden yararlanarak daha iyi görünmek isteyen erkeklere yardımcı olmak için bir danışmanlık başlatma planları var.

Ali'nin artık bir yaşam koçu var. Bir de flört koçu. İkincisine daha önceki profil fotoğraflarını gösterdi ve koç onlarda yanlış bir şey göremedi, bu da güven vericiydi, ancak eşleşme eksikliğinin nedenini merak etmesine neden oldu. Gerçek dünyada daha fazla sosyalleşmek için sabırsızlanıyor. "Hobilerimi yeniden yapılandırmaya çalışıyordum çünkü ekran başında çok fazla zaman geçiriyordum," diyor. "Kendimi yeniden keşfetmeye çalışıyorum." Bana yakın zamanda gittiği bir drama dersinden bahsediyor. "Duygularımızı nasıl hareket ettiğimizle ilişkilendirmemiz gerekiyordu. Mesela, eğer baskınsanız belli bir şekilde yürürsünüz, belli bir şekilde konuşursunuz. Sonra elementleri de keşfettik... toprak, su, ateş. Ve affetmeyi." Ameliyatı nedeniyle dersleri askıya almak zorunda kaldı ama geri dönmeye hevesli.

"Sanırım görünüş konusunda kendim için yapabileceğim her şeyi yaptım," diyor. "Artık kalan sadece kişiliğimle ilgili."

Will Coldwell Londra'da yaşayan bir gazeteci.

British GQ

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası