Jawline Getty
DAHASI+

Bu Plastik Yığınını Çiğnemek Gerçekten Daha Güçlü Bir Jawline’a Sahip Olmanızı Sağlayabilir mi?

Dünyanın dört bir yanındaki yumuşak çeneler için gümüş kurşun olduğu varsayılan Jawzrsize'a dişlerimizi geçiriyoruz.

Kendimi bildim bileli çene hatlarım konusunda kendimi oldukça bilinçli hissetmişimdir. Hayatımın en fit döneminde bile (ultra maraton koşuyordum, bilginize), ne kadar uğraşırsam uğraşayım asla Robert Pattinson'ın o keskin görünümüne sahip olamadım. Genetiğin bu büyük piyangoda hesap vermesi gereken çok şey var. Ancak bir akşam TikTok'ta gezinirken Jawzrsize hakkında bir videoya rastladım. Güya aradığım mucizevi tedavi buydu.

Klipteki adam (özellikle güçlü bir çene hattına sahipti), Jawzrsize ile nasıl yaşadığını anlatıp duruyordu. Esasen, bunlar ısırmanız gereken sert plastik parçalar. Zamanla, bu şeyi çiğnemek çenenizde ve boynunuzda 57'den fazla kası büyütüp şekillendirerek size "Botoks ve yüz dolgusunun ancak sağlamayı umabileceği daha güçlü ve daha biçimli bir görünüm" kazandırıyor. Şüpheciydim. Ama bu tam da istediğim türden bir şeye benziyordu. Bu yüzden sepete ekledim.

Jawzrsize'ımı satın almak nispeten acısız bir süreçti. Silikon topakları (aslında 'pops' olarak adlandırıldıklarını öğrendim) ne kadar direnç istediğinize bağlı olarak üç farklı seviyede geliyordu. Yeni başlayanlar (benim gibi) 9 kilo değerinde direnç sağlayan 'başlangıç' seviyesini tercih etti. Görünüşe göre saf titanyumdan yapılmış dişlere sahip olanlar için bu 22 kiloya kadar çıkıyor.

Jawzrsize, Brandon Harris tarafından kuruldu. 2014 yılında Hawaii'de motosikletiyle kaza yapmış ve neredeyse iki hafta komada kalmıştır. O sırada, daha önce geçirdiği bir yaralanma nedeniyle çenesinin dört ay boyunca telle kapatılması sonucu iyileşme sürecindeydi ve bu nedenle yüzündeki ve boynundaki kasları yeniden güçlendirecek bir şeye ihtiyacı vardı. "Jawzrsize sayesinde Brandon sadece tamamen iyileşmekle kalmadı, aynı zamanda çenesi her zamankinden daha güçlü ve daha keskindi, gıdısı azaldı ve kendine güveni yeniden geldi." En azından marka sözcüsüne göre öyle.

Bu yüzden kendime bir meydan okuma belirledim: önümüzdeki iki hafta boyunca her gün yumurta büyüklüğündeki Pop'u çiğnedim. Alışkanlık edinmek oldukça zordu, ancak Henry Cavill'in kusursuz yüz yapısını zihnimde canlandırarak sebat ettim. Ayrıca, böyle bir şeyin gerçekten işe yarayıp yaramayacağını görmek için kişisel antrenör ve KMAK Fitness'ın kurucusu Kunal Makwana ile iletişime geçmek de mantıklı geldi.

jawline

Makwana, "İnsan yüzünde çok sayıda kas vardır ve her kas gibi bunlar da çalıştırılabilir ve güçlendirilebilir" diyor. "Çiğnemeden sorumlu olan ve Jawzrsize'ın hedef aldığı birincil kas masseter kasıdır. Masseteri güçlendirmek potansiyel olarak onu daha büyük hale getirerek daha belirgin bir çene çizgisine yol açabilir. Teorik olarak, direnç egzersizleriyle pazılarınızın büyümesini sağlayabileceğiniz gibi, yüzünüzdeki bazı kasların da büyümesini sağlayabilirsiniz. Daha gelişmiş bir masseter kası daha güçlü bir çene çizgisi görünümü verebilir."

Ancak bazı uyarılar da var. Makwana, "Gerçek değişiklikler belli belirsiz olabilir" diyor. "Tıpkı herhangi bir egzersiz rejiminde olduğu gibi, sonuçlar kişinin genetiğine, beslenme düzenine, genel sağlığına ve rutine bağlılığına göre değişecek. Bir kişinin çene çizgisi, kemik yapısı ve deri altı yağ miktarı gibi kas boyutunun ötesindeki faktörlerden de etkilenir. Çene çevresinde daha fazla yağ bulunan kişilerde, bir miktar kilo kaybı olmadığı sürece kasların güçlendirilmesi daha belirgin bir görünümle sonuçlanmayabilir."

İşler oldukça iyi gidiyordu. Her gün beş dakika boyunca bu yumuşacık şeyi kemiriyordum ve bu da yaklaşık 150 ısırığa denk geliyordu. Ağzımın güçlendiğini hissediyordum. Ama dördüncü gün, Pop çenemi iyice... patlattı. Bu garip bir histi, bu yüzden gerçekte ne olduğunu anlamak için kozmetik diş hekimi ve uluslararası öğretim görevlisi Dr. Rhona Eskander ile görüştüm.

Eskander, "Çiğneme, çene kemiğinizi kafatasınıza bağlayan temporomandibular eklemin (TMJ) işlevinde önemli bir rol oynar" dedi. "Kağıt üzerinde Jawzrsize işe yarayabilir, ancak tekrarlayan hareket TME'yi birçok yönden etkileyebilir.

"İlk olarak, çiğneme çene hareketinizi kontrol eden kasları içerir ve bunu aşırı yapmak TME üzerinde artan baskı ve strese yol açabilir. İkinci olarak, bu çene hareketi senkronize veya dengeli değilse, eklemlerin hizadan çıkmasına neden olabilir. Jawzrsize gibi cihazların uzun süre kullanılması TME çevresindeki dokuların iltihaplanmasına yol açabilir ve bu da temporomandibular eklem bozukluğu (TMD) adı verilen ağrılı bir duruma neden olabilir."

TMD'ler genellikle kısa bir süre devam edip kendiliğinden geçse de, bazı durumlarda, özellikle de tedavi edilmezse kronik veya uzun süreli hale gelebilir. Ulusal Diş ve Kraniyofasiyal Araştırma Enstitüsü'ne göre, TMD'lerin "baş ağrısı, sırt ağrısı, uyku sorunları, fibromiyalji ve irritabl bağırsak sendromu" gibi diğer ciddi tıbbi durumlara yol açtığı bilinmektedir.

Neyse ki 2023'teki Büyük Patlama Olayı'nın ardından başka bir sorun yaşamadım. Hatta ısırıklarımı 150'den 200'e çıkarmayı bile başardım. 14. gün nihayet yaklaştığında yataktan fırladım ve aynaya bakarak yansımamı iki hafta önce çektiğim bir fotoğrafla karşılaştırdım. İlk başta çene çizgimin Zac Efron'unki kadar sıkı olduğunu düşündüm. Ancak daha yakından incelediğimde bunun tek sebebinin tıraş olmayı unutmuş olmam ve sakalımın yüzümü olduğundan çok daha kare göstermesi olduğunu fark ettim. Aslında, tamamen aynı görünüyordum.

İyi tanımlanmış bir çene istiyor ancak pahalı aletlere veya cerrahi prosedürlere para harcamak istemiyorsanız, Harley Street MD'nin kurucusu Dr. Chia Tan'ın yapabileceğiniz birkaç egzersizi var. "Çene kaldırma ile ağzınızı kapatarak ve çenenizi öne doğru iterek başlayın. Ardından, çenenizi boynunuza doğru indirin ve sonra çenenizi kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın. Cildin gerildiğini hissedebilmelisiniz, bu da kasların kasıldığı anlamına gelir. Balık Yüzü de kolay ve etkili bir yöntemdir. Ağzınızı açın ve önce "O" sonra "E" deyin. Dişlerinizi dudaklarınızla kapatmaya çalışın ve bunu on kez tekrarlayın."

Geçtiğimiz iki hafta kararlılık, sebat ve amaca tam bir bağlılık yolculuğu oldu. Botoks ve yüz dolgusunun sağlamayı umduğu "daha güçlü ve daha zayıf bir görünüm" elde edememiş olsam da, hayalimdeki çene çizgisine ulaşmanın günde beş dakika boyunca bir parça plastik çiğnemekten çok daha fazlasını gerektirdiğini öğrendim. Ayrıca artık som elması ısırabileceğimi hissediyorum, ancak nişanlım bu yeni yeteneğimi yüzüğünde test etmeme izin vermiyor. Jawline arayışım devam ediyor.

Bu içerik British GQ websitesinde yayınlanmıştır.

İLGİLİ İÇERİKLER Jawline Jawzrsize
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası