Büyük Jean’lerin Elbirliğiyle Geri Dönüşü
Moda

Büyük Jean’lerin Elbirliğiyle Geri Dönüşü

Her şeyin moda olduğu dönemde eskinin dönüşü daha da kaçınılmaz. Yeni bir dar kot pantolona ihtiyacınız olmadığı gibi, her yerde görmeye başlayacağınız bu bol kot pantolonlara yaklaşırken de dikkatli olmakta fayda var.

2000’lerin sonunda hızlı moda maralarındaki tüm kalelerini de bırakan bol kot pantolonlar son 10-11 yılda öyle daraldı, öyle darlandı ki, Hedi Slimane Dior Homme’la yarattığı etkinin bu denli global streç bir harekete döneceğini muhtemelen tahmin etmemişti. 

Rock’n’roll ve Parizyen estetik yıllar ve sezonlar boyunca çok değişti. Diz kapaklarının kemiklerini gösterircesine daralan kot pantolonlarla oversize bir üst giyimi kombinlemek çok kişinin üniforması haline geldi. 

Lakin bu tüketim çizelgesinde kendini bulamayan bir jenerasyon var. Satın alma ve karar verme gücünü dijital platformlardan alan Z jenerasyonu daha önce tanışmadığı bol kot pantolonlara karşı çok yüksek. 

Hareket özgürlüğünden mi farklılık arayışından mı bilinmez lakin bir dönemin zincirlerle bezeli paçalara doğru daha da bollaşan yıkamalı, yırtık bol aksiyonlu kot pantolonları bir süredir sahnede. 

Skinny kot pantolonların tanrılarından Amiri de rahatlamışken, Anthony Vaccarello Saint Laurent’de birkaç sezondur bol kesim silüetleri koleksiyona dahil etmişken (skinny'lerden tümden vazgeçmiş değil) bol/büyük kot pantolonların kullanım alanını genişletebilecek ikonik isim, radikal kılıklar sundu. 

celine

Celine/İlkbahar 2022

Celine İlkbahar 2022’de “grunge” havası eserken bunun sokağa yansıması hızlı moda markalarıyla göz açıp kapayıncaya kadar etkisini gösterecektir. 

Şimdiye dek renk renk skinny kot pantolon sattıkları müşterilerin yanı sıra, hitap edemedikleri yeni bir kitle bir alternatif bekliyor. 

Yetişkinlik hayatında bir smart-casual gardırop yaratmış ve temel parçalarını oturtmuş kişiler için bol jean’lerin bir albenisi yok. Arşivlediğim çok bol Levi’s enginereed kot pantolonumu olur da bir gün katılırsam bir kostüm partisinde 2021 model tik-toker kostümüm için kullanmayı düşünebilirim. 

Markalar ve koleksiyonlar bu kadar çeşitliyken, nasıl bir kot pantolon alabilirim diye soranlara cevabım skinny’lerden uzak durup  slim-fit ya da regular-fit’lerle günü kurtarmak. İçinizdeki Travis Scott'ı ya da Bieber’ı çıkarmak isterseniz grunge’ından, rapçi klasiğine bol pantolonları her yerde göreceksiniz. Tüm stilden ilham almakta fayda var, yoksa tek parçayla trendi yakalamaya çalışmak istenen sonucu vermeyebilir.                                                  

İZLE
Burak Deniz'in Tamamen Elektrikli BMW iX İle Doğada Sürüş Keyfi
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası