Erkek dünyasında bir Erdem

Şimdiye dek sadece kadın koleksiyonlarıyla karşımıza çıksa da Erdem’i mutlaka duymuşsunuzdur. Sadece isminin Türkçe olmasıyla alakalı değil, dünya yıldızlarının dikkatini çeken başarılarıyla da Erdem kendinden sıkça söz ettiriyor. Yarı Kanadalı yarı Türkiyeli olan markayı daha çok görmeye hazır olun, çünkü H&M’le işbirliği yapan Erdem artık erkek koleksiyonuyla da karşımızda.

01 Kasım 2017

Erkek dünyasında bir Erdem

Londra’dayız. Erdem Moralıoğlu’nun bembeyaz minimal ofisinin huzurlu havasında adım adım ilerliyoruz. Enerji yüksek. Ekip, desenler ile kumaşlar arasında çalışıyor; göz ucuyla bakıyoruz geçerken. Erdem’den önce H&M için hazırladığı erkek koleksiyonuyla tanıştık. Daha doğrusu ilk erkek koleksiyonuyla... Erdem’in kadın koleksiyonlarında görmeye alışık olduğumuz floral desenler ve romantik etkiler, erkek koleksiyonunda da ön planda. Sıra dışı değil mi? Erdem’in adıyla özdeşleşen masalsı dünyasında hiç de öyle değil! Erdem x H&M koleksiyonu, tasarımı kadar işlevselliğiyle de öne çıkan parçalara sahip. Dokularda yüzde 100 organik pamuk, yüzde 100 ipek; desenlerde ise çiçekler ve modern işlemeler karşımıza çıkıyor. İçlikli paltolar, özgün takımlar ve logolu sweatshirt’lerle Erdem sezona hazır!

Biz, koleksiyonu daha yakından tanımak için heyecanlıyız. Bizim kadar heyecanlı biri daha var: H&M’in kreatif danışmanı Ann- Sofie Johansson. Özellikle Kenzo ve Balmain ortaklıklarının ardından Erdem’le olan işbirliği üzerine konuşuyoruz. “Erdem’i farklı kılan sadece detaycı tasarım anlayışı değil; imzasını taşıyan parçaların trendlere bağlı kalmadan yıllara yayılan bir etkiye sahip olması” diyor. “Koleksiyondaki parçalar yıllar sonra da özgün tarzıyla fark yaratmaya devam edecek.”

İyice meraklandıysanız söyleyelim: Erdem x H&M, 2 Kasım’dan itibaren tüm dünyada yaklaşık 220 mağazada, aynı zamanda hm.com’da satışa sunulacak. Markanın bu ilk erkek koleksiyonunu keşfetmeye koyulmadan önce, yaratıcısı Erdem Moralıoğlu’ndan dinledik.

17-11/01/screen-shot-2017-11-01-at-155744.png 

İlk erkek koleksiyonunla karşımızdasın. Bu koleksiyonu hazırlarken nelerden ilham aldı?

Öncelikle kendimden yola çıktım; babam, annem ve tüm geçmişim, bu koleksiyonun ilham kaynakları. Ayrıca hem Türk hem de İngiliz taraflarımı da birleştirdim. Koleksiyondaki geleneksel ama keskin ve modern çizgileri taşıyan takım elbiseler, bana babamın gardırobunu hatırlatıyor. Ayrıca gençlik yıllarımda Kanada’dayken giydiğim, Harris Tweed paltolara benzeyen içlikli kabanlar farklı iklimlere uyum sağlarken beni de eski günlerime döndürüyor.  

‘Erdem erkeği’, ‘Erdem kadını’nın eşi mi yoksa tamamen farklı bir dünyanın karakteri mi?

Kadın-erkeği bir çift olarak göremiyorum. Hem benzer hem de farklı tarafları var ve bu taraflar birbirlerini etkiliyor. Koleksiyondaki bazı parçalar ‘unisex’. Ayrıca şık ve spor parçaları da bir arada kullanıyorum. Mesela beyaz bir tişört ile pijama altını spor ayakkabılarla giymek inanılmaz modern hissettiriyor ve bu koleksiyonu tanımlıyor.

İlk erkek koleksiyonunu H&M işbirliğiyle hazırlamak bir konfor alanı mı yarattı mı senin için?

Bunun bir konfor alanı olduğunu düşünmüyorum çünkü bu, yepyeni bir dünya. Evet, bana ait bir dünyayı anlatıyoruz ama bu aslında 70 farklı ülkeye yönelik bir proje. Hazırlık süreci çok eğlenceli geçti; geri dönüşler için de heyecanlıyım.

Bu işbirliğiyle Erdem dünyası genişledi ve yeni bir hedef kitlesi oldu. Sence bu kitle, koleksiyondan bir parçayı denediğinde neler hissedecek?

Beni hissedeceklerini düşünüyorum; şık bir pantolon ile kapüşonlu bir üstü birleştirerek kendilerini iyi ve farklı hissedeceklerinden eminim. Benim için önemli olan, koleksiyonun trend olmasından ziyade, yıllar geçse de giyilebilir kalması. Beş sene önce tasarladığım bir kıyafeti birinin üstünde gördüğümde “Evet, doğru yoldayım” diyebiliyorum. Bu sebeple önceliğim, insanların dönüp tekrar giyebileceği, sürdürülebilir ve zamansız parçalar yaratmak.

Koleksiyondaki favori parçan hangisi?

Gri takım elbise, favori parçalarımdan biri. 14 yaşımdayken giydiğim bir paltodan ilham alarak tasarladığım Kanada stili militer palto da en sevdiklerimden. Bu parça Türkiye için de ideal, çünkü içliği çıkarılabiliyor ve böylelikle kış aylarından bahara kadar giyilebiliyor. Aslında favorilerim, bir parçayla başlayıp tüm koleksiyona uzanıyor diyebilirim.

Erkek koleksiyonlarının devamını Erdem çatısı altında da görecek miyiz?

Bunu geri dönüşlere göre karar vermek lazım; bakalım nasıl olacak. Umarım herkes beğenir. Ben bu süreçte çok eğlendim ve kendi hayatımdan ilham aldım. Bundan sonrası sürpriz…   

Sence her erkeğin dolabında olması gereken anahtar parça nedir?

Bence iyi bir takım elbise en zamansız parça: İsterseniz bir tişört ve sneaker’la giyerek spor bir görünüm yaratabilirsiniz; isterseniz de tercihinizi klasiklerden yana kullanarak şık bir duruş yakalayabilirsiniz. Tercih sizin.


En Renkli İş Birliği: Guess x J Balvin

MODA | En Renkli İş Birliği: Guess x J Balvin

The North Face’in Yeni Kentsel Keşif Kapsülü

MODA | The North Face’in Yeni Kentsel Keşif Kapsülü

Louis Vuitton’un Yeni Erkek Aksesuar Koleksiyonu

MODA | Louis Vuitton’un Yeni Erkek Aksesuar Koleksiyonu

Saint Laurent Moda Takvimini Değiştiriyor

MODA | Saint Laurent Moda Takvimini Değiştiriyor

Loewe’den Yeni Paula’s Ibiza Koleksiyonu

MODA | Loewe’den Yeni Paula’s Ibiza Koleksiyonu

Burberry’den Sürdürülebilir Koleksiyon

MODA | Burberry’den Sürdürülebilir Koleksiyon

Daha Fazla Göster