Erkek stiliyle ilgili bilmeniz gereken her şey

A Guy's Guide to Style iyi giyinmenin sırlarına dair kapsamlı bir rehber.

16 Nisan 2012

Erkek stiliyle ilgili bilmeniz gereken her şey

Gentleman: A Timeless Fashion'ın yazarı Bernhard Roetzel erkek stili ve moda yazılarıyla tanınıyor. Son kitabı A Guy's Guide to Style ise her erkeğin elinin altında bulunması gereken bir stil rehberi. Kitap size 240 sayfada en basit stil kurallarından en akla gelmeyecek moda hilelerine kadar birçok ipucu veriyor. Bir toplantıya nasıl hazırlanmalısınız, tatile giderken yanınıza neler almalı ya da iyi bir loafer nasıl anlaşılır gibi daha birçok sorunun cevabı 350 illüstrasyonun yardımıyla gardırobunuzu ve stilinizi şekillendiriyor. Kitap 15 Mayıs'ta piyasaya çıkana kadar, doğru stilin temel prensiplerini anlatan bu bölümle yetinebilirsiniz:

"İnsan vücudu ve altın oran

Mimari ve sanatta 'altın değer' olarak geçen oranın basit bir versiyonunu moda da kullanılıyor. Altın orana göre insan vücudu dikey ve yatay olarak ideal orantısal parçalardan oluşur. Bu parçalar kıyafetlerin boy ve bedenlerinin belirlerken son derece önemli. İnsan vücudunu 8 eşit parçada ölçeklendiren altın değere göre ceketinizin boyu nereye kadar olmalı, gömleğinizin kolları nerede bitmeli hepsini bilmeniz mümkün ve hatta doğru bir stil için gerekli.

Başınızdan omzunuza kadar olan yükseklik vücudun 1/8'i kadardır. Vücudun estetik açıdan en önemli noktası ise boyunuzun 5/8'ine denk gelen noktadır. Örneğin 1.78 cm boyunda bir erkeğin vücudunu 8 eşit parçada ölçmek gerekse her bir parça 22.5 cm çıkar. Kıyafetlerinizin estetik açıdan üstünüzde en şık duracağı oran ise boyunuzun 5/8'inin geri kalan 3/8'e olan oranıdır. Bu da metrik sistemde 111.25 cm eder. Bu oran herkes için farklıdır, fakat burada önemli olan vücudun bu şekilde oranlandırılarak kıyafetlerin boylarının ayarlanıyor olması. İyi bir terzi ve/veya modelist için bu kural vazgeçilmezdir."

 


Nike Court’un Yeni Tenis Koleksiyonu

MODA | Nike Court’un Yeni Tenis Koleksiyonu

2019 Cannes: Kırmızı Halının En Şık Centilmenleri

MODA | 2019 Cannes: Kırmızı Halının En Şık Centilmenleri

Patta ve Jordan’ın Yeni Koleksiyonu ile Tanışın

MODA | Patta ve Jordan’ın Yeni Koleksiyonu ile Tanışın

H&M ve Stranger Things’in Ortak Kapsül Koleksiyonu

MODA | H&M ve Stranger Things’in Ortak Kapsül Koleksiyonu

Dior BTS'e Özel Sahne Kostümleri Tasarlıyor

MODA | Dior BTS'e Özel Sahne Kostümleri Tasarlıyor

Saint Laurent’in Yeni Yüzü Keanu Reeves

MODA | Saint Laurent’in Yeni Yüzü Keanu Reeves

Daha Fazla Göster