Gucci'nin Hollywood'u
Moda

Gucci'nin Hollywood'u

Tasarımcı Alessandro Michele, Tyler, the Creator, Gwyneth Paltrow ve Serena Williams'la birlikte Hollywood Bulvarı'nı salladı.

Gucci’nin Bahar 22 defilesi için verdiği partinin bir köşesinde, Tyler, the Creator linolyum dans pistinde diz çöküp Gucci valinizi yere bıraktı. Diane Keaton barda Gucci-Balenciaga’nın “hacking” koleksiyonundan paltosunu ve imza parçası -Sıradan-Olmayan-Anne- şapkasını giyiyordu. Olivia Wilde, Serena Williams’tan çok da uzak olmayan bir yerde alanın ortasında takılıyordu. Başka bir yerde ise de Awkwafina ve Natasha Lyonne gizlice sigara içtiler. Nereye baksanız, Gucci tasarımcısı Alessandro Michele’nin devasa defileyi Hollywood’un merkezinde yapması için başka bir iyi açıklama görürdünüz.

Paris, Milano ve New York, Dünyanın Moda Başkentleri olarak bütün övgüleri alırken, çağdaş modanın güç akımları ise Hollywood’dan geçiyor. İster kırmızı halıda yürüsünler, isterlerse de Nobu otoparkını kovalayan paparazzilerden kaçmaya çalışsınlar, ünlülerin tarzlarını arzuyla izliyoruz. Ve moda gittikçe eğlencemizin önemli bir unsuru oluyor: Amerikalı tasarımcı Halston, kendisiyle aynı adı taşıyan bir Netflix dizisinin konusu oldu, Ryan Murphy “The Assasination of Gianni Versace” dizisinde Versace suikastini işledi ve gösteri mekânına giderken de Lady Gaga ve Adam Driver’ın House of Gucci aracının reklamını yapan çok sayıda reklam panosu gördüm.

Bu yüzden, Gucci’nin gösterisinin nerede başlayıp nerede bittiğini söylemek zordu. Nerede başladığını anlamak yeterince kolaydı: Popomu, Hollywood Bulvarı boyunca sıralanmış yönetmen koltuğu tarzındaki sandalyelerden birine koydum ve modellerin önümde Walk of Fame’e dönen podyumda dikilmelerini, salınmalarını ve yürümelerini izledim. (Daniel Radcliffe ve Gig Young’un yıldızlarının önünde oturdum.) Ancak modanın şu andaki işleyiş şekli -ünlülerin kılıkları yaratıp yok etmesinden,  defilelerin bir sektör organizasyonundansa fenomen popüler kültür olayına  dönüşmesine- Gucci’nin Hollywood defilesi, konukların varışından, “after party’ye” zincirleme bir prodüksiyon gibiydi.  

Macaluay Culkin Gucci

Gucci defilesinde Macaulay Culkin

Phoebe Bridgers

Phoebe Bridgers (134 Pasadena’nın hemen aşağısından geliyor, o tam bir halk kahramanı)

 

Gwyneth Paltrow, zamanı bükercesine, gösteriye 1996 MTV Video Müzik Ödülleri’nde giydiği Tom Ford Gucci dönemine selam veren kıpkırmızı bir takım ile katıldı. Michele, bu takımı Nisan ayında sergilediği koleksiyon için tekrar tasarladı ve bu da Paltrow’un, Cadılar Bayramı’ndan sadece birkaç gün sonra tekrar Paltrow olarak giyinmesini sağladı. Bu da size, birçok moda hayranının 90’ların Hollywood kırmızı halılarını modanın zirvesi olarak belirleyen @NightOpenings Instagram hesabına taptığı dönemde, Michele’nin tüm bu konular hakkında nasıl düşündüğü ile ilgili fikir verebilir: (Michele) geçmişi yeni bir çığır açmak için kullanıyor.

Michele, Hollywood’a karşı olan aşkını, Los Angeles suç filmi temasına bürünmüş bir kanıt dosyasında sunulan koleksiyon notlarında dile getirdi. Annesi prodüksiyon asistanı olarak çalışmıştı ve ona “rüya fabrikasında” geçirdiği zamanla ilgili hikayeler anlattı. “Bu yıldızlar bulvarı, klasik dünyaya karşı asla dizginlenmeyen aşkıma fevkalade bir destek veriyor. Ne de olsa Hollywood, putperest tanrıların yaşadığı bir Yunan tapınağıdır” 

Buna göre de gösteri ve koleksiyon, Hollywood’u bir tür dinmiş gibi işledi. Tapınağın şu anki tanrılarına eski bir efsanenin kıyafetlerini giydirdi: Kıyafetlerin hepsi Cleopatra, Carrie, Dinner at Eight, ve hatta Ghostbusters, Ace Ventura gibi klasik filmlere karşı bir saygı duruşu niteliğindeydi. Modeller Gucci dostlarıydı: Jared Leto, Macaulay Culkin, Phoebe Bridgers, Jodie-Turner Smith, Steve Lacy ve St. Vincent… Hepsi gösteride yürüdü. Hollywood Bulvarı’nda Hollywood’a, mevcut Hollywood’un birçok figürünü içeren bir övgü mü? Saf Gucci maksimalizmi, bebeğim!

 

Phoebe Bridgers

Phoebe Bridgers

Muazzam 115-kılık, Los Angeles hayatının tüm anlarını yakaladı. Topuklu ayakkabılar ve dövmeli göğsünü açıkta bırakan, çiçekli bir takım elbise giyen kaykaycı ve Güney Kaliforniya sakini Nyjah Huston, ona koleksiyonunun Los Angeles’ı yeterince hissettirip hissettirmediği sorduğumda, “Kesinlikle o havayı yakaladıklarını hissediyorum” diye cevap verdi… “Ve diğer tüm (LA) ruhunu da”. Bu modların çoğu Gucci bakışını farklı Hollywood sembollerine uygulayabilmeyi garantiledi. Eski, büyüleyici sessiz filmlerden, Spaghetti Western’lerinden, LAX’teki hediyelik eşya dükkanında her şeyi alan Los Angeles turistlerine kadar. Daha sonra ise şehrin güncel üniformasına selam veren kılıklar da vardı: taytlar ve koşu ayakkabıları.

Bütün bunlar, moda endüstrisindeki gelgitler sayesinde mümkün oldu. En azından en büyük oyuncular için. Gucci koleksiyonlarını, moda takviminin dışında gösteriyor. Hem de çok dışında. Gucci kadar popüler ve çekici bir marka bunu kolayca başarabilir. Artık markanın defilesi, moda haftası takvimindeki düzinelerce gösteriden biri değil. Devasa, güçlü ve manyetik ışınını kullanarak herkesi bir gece için şehre çekebilecek başlı başına bir etkinlik. Diğer markalar 2022 İlkbahar/Yaz sezonu defilelerini düzenlerken, Gucci koleksiyonu Love Parade diye isimlendirdi. (Los Angeles’ta zaten tek bir sezon var.) Bu detaylar gösterinin yapıldığı alandaki barikatların hemen arkasında duran kalabalık için o kadar da önemli değil – takvimlerinde  günü işaretleyen Camp High kapüşonlusu giyen gençler, gösteriye tesadüfen gelen ve etrafta takılarak kalabalığın ne ile ilgili olduğunu görmek isteyen turist görünümlü insanların karışımı. Böylesi sadece Hollywood’da.

Gucci Love Parade

Gucci Love Parade 

Gösteri, bir modelin kalabalığın gerisinden yavaşça gezinmesi ile sona erdi, tüy gibi hafif, ışıltılı elbisesinin kuyruğu, Hollywood Bulvarı boyunca sürükleniyordu. Ama Michele’nin de bildiği gibi, gösteri devam etmeli. Ünlü istilası olan parti ise, bir sonraki bloktaydı. Gecenin ilerlemesi ile, Michele’nin kendi estetiği için doğal bir alan bulduğu aşikar hale geldi. Michele’nin yazdığı gibi Hollywood Bulvarı “Yunan Tapınağı” olsa da marka olmayan Örümcek Adamlara ve kötü giyinen turistlere de ev sahipliği yapıyor. Beni hem Walgreens hem de Baja a Fresh’in yanına oturtan bir moda gösterisine daha önce gittiğimi söyleyemem. Gösteri başlar başlamaz, barikatın hemen dışında duran bir adam 5 dolarlık gömlek ve kapüşonluların reklamını yapan bir tabela gösterdi. “Daha Çok Ödemeyin!” bu reklamı Los Angeles trafiğine binlerce dolarlık gece kıyafetleri ve takım elbiselere uzun uzun bakmak için katlananlara yaptı. Michele’nin de çok iyi bildiği gibi, Hollywood’da ihtişam ve bayağılık düşman değil, aynı madalyonun iki yüzü.

Gucci Love Parade

Gucci Love Parade

Gucci Love Parade

Gucci Love Parade

Fotoğraflar: Cosimo Sereni/Gucci 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası