Louis Vuitton’da Düşler Evi, Bir Alkış Yağmuru ve Virgil Abloh’un Erkek Giyiminde Silinmeyecek İzi
Moda

Louis Vuitton’da Düşler Evi, Bir Alkış Yağmuru ve Virgil Abloh’un Erkek Giyiminde Silinmeyecek İzi

Tasarımcının son koleksiyonu özgürlük ve hayal kurmaya dair cesur bir duruştu.

Vrigil Abloh’un trajik vefatının üstünden neredeyse iki ay geçti ve onunla beslenen, büyüyen yaratıcı topluluk hala yasta. Fakat derler ya: “Gösteri devam etmeli.”

Tasarımcının Louis Vuitton için hazırladığı son koleksiyon bu hafta Paris’te  Abloh'un Off-White defilelerine ev sahipliği yapabilecek kültür ve spor alanı Carreau du Temple’da gösterildi. Bir kamu sanat ve tasarım okulu olan komşu binadaki Ecole Duperré'den öğrenciler içeriye göz atmak için pencerelere doğru yığıldı. Sokakta, Louis Vuitton ya da Off-White giyen Abloh'un sadık hayranları, kardeşçe bir sıcaklıkla birbirleriyle tanıştılar ki , Abloh da benzer şekilde yaklaşırdı. Bir an için üzüntünün yerini bir huzur hali aldı.


tyle The Creator

tyle The Creator

Gösteri, aralarında Tyler, The Creator, Naomi Campbell, Yasiin Bey (eski adıyla Mos Def), Dave Chappelle, J Balvin, Venus Williams ve Fransız aktör Tahar Rahim'in de bulunduğu Abloh'un ünlü arkadaşlarından oluşan bir kalabalığı bir araya getirdi. LVMH holdinginin sahipleri olan Arnault ailesi, Virgil'in karısı Shannon'ın yanında oturuyordu. The British Chineke Oschestra! rapçi Tyler, The Creator tarafından yazılan ve Gustavo Dudamel ve Benji B tarafından yönetilen müzikleri çalarken, Yoann Bourgeois'in dans topluluğu seyircileri büyüledi.

 

LV LV

Louis Dreamhouse adlı gösteri, Virgil Abloh'un büyük finaliydi, onun hemen hemen her şey ile ilgili teorisi, vizyonunu birleştirdi ve güvenilir stilisti Ib Kamara'nın yardımıyla eserlerini sağlamlaştırdı. Kamara, GQ'ya “Virgil, ben ve tasarım ekibi gerçekten eğlenmeye başlamıştık” dedi. Gerçekten eğlenceli, çünkü koleksiyon yalnızca Virgil Abloh ve Kamara'nın yapabileceği şekilde gönderilip kuruldu. Cinsiyet kavramı, ifadeler ve kimlikler alt üst edildi ve baş aşağı çevrildi. Louis Dreamhouse, hayal güçlerinde saf ve sınırsız, toplumsal yüklerden kurtulmuş çocuklar içindi. Eril ve feminen bakış açıları birleşti ve kurallar çiğnendi: erkekler tül etek ve topuklu ayakkabılar giyiyor ve cüretkar el çantaları taşıyordu. Abloh, Siyahi erkekleri kendi erkekliklerinden kurtarıyor gibiydi. Dantel, tül, pamuklu poplin ve işlemeli melek kanatları bu özgürlüğün fiziksel tezahürüydü.

 

LV 

LV

Defile ayakta alkışlanarak sona ererken, Virgil Abloh'un ekibi ve ilham perileri onun için son selamı verdi. Sahnede ve seyircilerde gözyaşları vardı. Dahi bir tasarımcının aramızdan trajik şekilde ayrılması üstüne kurulmuş olmasına rağmen, kalabalığı neşeyle dolduran güzel bir moda anıydı. Neden? Çünkü Virgil Abloh bir neslin sesiydi ve ruhu Paris’te büyümüştü.

 

LV
LV

Louis Vuitton'un CEO'su Michael Burke, geçen Aralık ayında Haziran’da  başka bir gösteri olacağını açıklamıştı. Abloh tarafından tamamlanmayan 9. koleksiyon, şimdi stilisti, tasarım ekibi ve birlikte çalıştığı kişilerin elinde. Klasik müzik tutkunları Ludwig van Beethoven'ın 9 senfonisinin tadına varacak ve erkek giyim meraklıları Virgil Abloh'un zamanın ruhunu yansıtan anıtsal sanatsal başarıları olan 9 Louis Vuitton koleksiyonuna sahip olacak.

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası