Lüks Tüketim Pandemiden Nasıl Etkilendi?

Ekonominin her alanında hissedilen pandemi etkisi, rakamlarla resmileşiyor. Lüks tüketim alanındaki 2 dev grup, yılın ilk yarı raporlarında düşüş oranlarını açıkladı. İnternette videolarını gördüğümüz ‘intikam alışverişi’ ciroları henüz global tabloyu toparlamak için yeterli değil.

29 Temmuz 2020

Lüks Tüketim Pandemiden Nasıl Etkilendi?

Karantina sonrası ilk gününde  Çin’deki bir Hermes mağazası 2.7 milyon Dolar ciro yaparak rekor kırmıştı. İnsanların stresli dönemler sonrası kendini şımartma eğilimi ile gerçekleştirdiği yüksek tutarlı alışverişlere sektörde ‘intikam alışverişi (revenge buying)’ deniyor ve bu davranış şekli lüks tüketimdeki hızlı iyileşme umutlarından biri. 

LVMH grubu geçen yılın ilk yarısına göre %27’lik bir düşüş ile 21.6 milyar Dolar kar açıkladı. Detaylara bakınca gruptaki moda markaları Louis Vuitton, Christian Dior, Fendi gibi markaların düşüş oranı, daha yüksek fiyatlı ürünler sunan mücevher ve saat firmalarına göre daha az. Moda evlerinin çevrimiçi satışlarındaki artış ise tablodaki en belirgin yükseliş. 

Gucci, Bottega Veneta, Balenciaga gibi oyundaki diğer güçlü markaların sahibi Kering grubunda da %29.7’lik bir düşüş görüldü ve 6.3 milyar Dolar kar açıklandı. Benzer şekilde çevrimiçi satışlar karantinada büyük yükseliş gösterdi. 

Tüm finansal tablolar moda evlerini yeni yaratıcı tasarım ve satış aksiyonlarına teşvik ediyor. Kimi yıllık koleksiyon sayısını düşürüyor kimi ürün skalasını gözden geçiriyor. Pandeminin lüks tüketimdeki detaylı etkisi biraz daha vakit geçtikten sonra daha detaylı raporlarla anlaşılacak, ama şimdilik tüketicilerin bir kısmının araya mesafe koyduğu aşikar. 

 


Raf Simons’dan Yeni Adımlar

MODA | Raf Simons’dan Yeni Adımlar

LV’nin Gelecek Sene En Çok Satacak Ürününü Açıklıyorum

MODA | LV’nin Gelecek Sene En Çok Satacak Ürününü Açıklıyorum

Bir Başka Logo Çılgınlığı

MODA | Bir Başka Logo Çılgınlığı

Tek Renkle Şıklık Monokromun Sırları

MODA | Tek Renkle Şıklık Monokromun Sırları

#ThePoloMove’a Hazır Mısın?

MODA | #ThePoloMove’a Hazır Mısın?

Canlı Yayın: Etro İlkbahar/Yaz 2020

MODA | Canlı Yayın: Etro İlkbahar/Yaz 2020

Daha Fazla Göster