Lüks Tüketim Pandemiden Nasıl Etkilendi?

Ekonominin her alanında hissedilen pandemi etkisi, rakamlarla resmileşiyor. Lüks tüketim alanındaki 2 dev grup, yılın ilk yarı raporlarında düşüş oranlarını açıkladı. İnternette videolarını gördüğümüz ‘intikam alışverişi’ ciroları henüz global tabloyu toparlamak için yeterli değil.

29 Temmuz 2020

Lüks Tüketim Pandemiden Nasıl Etkilendi?

Karantina sonrası ilk gününde  Çin’deki bir Hermes mağazası 2.7 milyon Dolar ciro yaparak rekor kırmıştı. İnsanların stresli dönemler sonrası kendini şımartma eğilimi ile gerçekleştirdiği yüksek tutarlı alışverişlere sektörde ‘intikam alışverişi (revenge buying)’ deniyor ve bu davranış şekli lüks tüketimdeki hızlı iyileşme umutlarından biri. 

LVMH grubu geçen yılın ilk yarısına göre %27’lik bir düşüş ile 21.6 milyar Dolar kar açıkladı. Detaylara bakınca gruptaki moda markaları Louis Vuitton, Christian Dior, Fendi gibi markaların düşüş oranı, daha yüksek fiyatlı ürünler sunan mücevher ve saat firmalarına göre daha az. Moda evlerinin çevrimiçi satışlarındaki artış ise tablodaki en belirgin yükseliş. 

Gucci, Bottega Veneta, Balenciaga gibi oyundaki diğer güçlü markaların sahibi Kering grubunda da %29.7’lik bir düşüş görüldü ve 6.3 milyar Dolar kar açıklandı. Benzer şekilde çevrimiçi satışlar karantinada büyük yükseliş gösterdi. 

Tüm finansal tablolar moda evlerini yeni yaratıcı tasarım ve satış aksiyonlarına teşvik ediyor. Kimi yıllık koleksiyon sayısını düşürüyor kimi ürün skalasını gözden geçiriyor. Pandeminin lüks tüketimdeki detaylı etkisi biraz daha vakit geçtikten sonra daha detaylı raporlarla anlaşılacak, ama şimdilik tüketicilerin bir kısmının araya mesafe koyduğu aşikar. 

 


Büyük Jean’lerin Elbirliğiyle Geri Dönüşü

MODA | Büyük Jean’lerin Elbirliğiyle Geri Dönüşü

Bieber'la Birer Balenciaga Motorcycle Takar mıyız?

MODA | Bieber'la Birer Balenciaga Motorcycle Takar mıyız?

VETEMENTS Gizli Projesini Açıkladı: VTMNTS

MODA | VETEMENTS Gizli Projesini Açıkladı: VTMNTS

Moda ve Sanat: Valentino Des Ateliers Couture Sonbahar 2021

MODA | Moda ve Sanat: Valentino Des Ateliers Couture Sonbahar 2021

Demna Gvasalia'nın Yeni İddialısıyla Yükselmeye Hazır mısın?

MODA | Demna Gvasalia'nın Yeni İddialısıyla Yükselmeye Hazır mısın?

İkonik Brit’lerin Güncel Stil Etkisi

STİL | İkonik Brit’lerin Güncel Stil Etkisi

Daha Fazla Göster