Modaevlerinin olimpiyat yarışı

Londra Olimpiyatları bu yıl havalı geçecek. Büyük modaevleri üniforma tasarımlarıyla milli takımların stil performansını artırıyor.

12 Nisan 2012

Modaevlerinin olimpiyat yarışı

Bu sene, Londra Olimpiyatları'nda kim kazanacak, neler olacak heyecanına ünlü moda evlerinin milli takımlar için hazırladığı üniformaların nasıl olacağı merakı eklendi. Olimpiyatlar için ilk moda sırrını Stella McCartney açıkladı. İngiltere milli takımının formalarını tasarlayan McCartney bu koleksiyon için Adidas’la ortak bir çalışma yaptı. Toplamda 900’e yakın Olimpik ve Paralimpik sporcunun Olimpiyatlar boyunca giyeceği kıyafetler üste sımsıkı oturan, esnek bir çizgiye sahip. McCartney kıyafetleri tasarlarken en çok sporcuların hareket özgürlüğünü kısıtlamamayı amaçlamış. İngiliz bayrağının mavi ve beyazı formalarda ağırlıklı kullanılan renkler. Tüm sporcu formalarında yine mavinin ağırlıklı olduğu amblemler bulunuyor.

Stella McCartney tasarımı İngiliz Olimpiyat Takımı formaları

İtalyan modacı Giorgio Armani ise tahmin edebileceğiniz gibi İtalyan Olimpik takımının üniforma, spor malzemeleri ve açılış gecesinde giyecekleri tüm kıyafetlerin resmi sponsoru olmuş durumda. İtalyan Milli Olimpik Komitesi ile modaevinin ortaklığından doğan koleksiyon EA7 ismini taşıyor. Armani formaların tasarımında sporun gücünü, sporcunun konsantrasyonu ve spora olan tutkusunu vurgulamak istemiş. Formaların profesyonel sporcular kullanılarak çekilen kampanya filmi de formalar kadar zarif ve verdiği mesajla da hayli dramatik.

 

Video: Armani EA7 Olimpiyat özel koleksiyonu

Fakat Armani İtalya milli takımının formalarının tasarımı için girilen yarışta yanlız değil. İtalya’dan çıkan en büyük moda markalarından biri Prada da bu seneki olimpiyatlar için İtalyan yelken takımının formalarını tasarlıyor. Marka sporcuların kıyafetlerine ek olarak teknik takımın da yarışlar boyunca giyeceği üniformaların tasarımının altına imzasını atmış durumda.

 

Prada Olimpiyat koleksiyonu skeçleri

 

ABD takım formalarını ise üçüncü kez Ralph Lauren tasarlıyor. Hem olimpik hem de paralimpik dalda yarışacak sporcuların formaları mavi, beyaz ve kırmızı renklerin ağırlıklı olduğu vintage polo t-shirtler, şortlar ve pantolonlardan oluşuyor. Milli takımın açılış gecesinde giyeceği kıyafetleri de tasarlayan Ralph Lauren 2008 Pekin Olimpiyatları ile 2010’da Kanada’da gerçekleşen Kış Olimpiyatları için de milli sporcuların kıyafetlerini tasarlamıştı.

Büyük takımların formalarının ünlü modaevleri tarafından tasarlanmasına alışkınız ama muhtemelen kimse Azerbaycan milli sporcularının kıyafetlerinin İtalyan modacı Ermanno Scervino tarafından tasarlanacağını tahmin etmemişti. 2008 Pekin Olimpiyatları’nda yedi farklı dalda madalya kazanan Azerbaycan takımı bu sene ülkenin geleneksel sembollerinin ve yeşilin ağırlıklı olarak kullanıldığı bir koleksiyonla karşımıza çıkacak. 

Ermanno Scervino


Yazı: Zeynep Güldiken


Raf Simons ve The xx Ortak Koleksiyonuna İlk Bakış

MODA | Raf Simons ve The xx Ortak Koleksiyonuna İlk Bakış

Timberland ile Yılın En Renkli Koleksiyonlarını Keşfediyoruz

MODA | Timberland ile Yılın En Renkli Koleksiyonlarını Keşfediyoruz

Motel Hayatından #DockersChallengers Üyeliğine: George Esguivel

MODA | Motel Hayatından #DockersChallengers Üyeliğine: George Esguivel

Brain Dead ve The North Face’in 2019 Kış Koleksiyonunu Keşfedin

MODA | Brain Dead ve The North Face’in 2019 Kış Koleksiyonunu Keşfedin

Raf Simons ve The xx Güçlerini Birleştiriyor

MODA | Raf Simons ve The xx Güçlerini Birleştiriyor

John Varvatos ve Led Zeppelin Özel Koleksiyonunu Keşfedin

MODA | John Varvatos ve Led Zeppelin Özel Koleksiyonunu Keşfedin

Daha Fazla Göster