Özgürlüğe stil kattılar
Moda

Özgürlüğe stil kattılar

Brick Lane Bikes'tan Feya Buchwald ve H&M tasarımcılarından Petter Klusell ortak koleksiyonları, en sevdikleri bisiklet rotaları ve daha fazlası hakkında GQ'nun sorularını cevapladı.

7 Mart'ta dünyanın dört bir yanındaki H&M mağazalarında bisiklet tutkunları için askılardaki yerini alacak H&M for Brick Lane Bikes koleksiyonu Türkiye’de de İstinye Park ve Marmara Forum mağazalarında meraklısıyla buluşacak.

Koleksiyon mağazalardaki yerini almadan önce GQ Türkiye olarak H&M tasarımcılarından Peter Klusell'e ve Londra'da bisiklet kültürü söz konusu olduğunda bir mihenk taşı haline gelen Brick Lane Bikes'tan Feya Buchwald'e modadaki iş birlikleri, bisikletli hayat ve tasarımları hakkında merak ettiklerimizi sorduk. 


Bisiklet koleksiyonunuz yakında satışa sunuluyor fakat bu noktaya gelene kadar uzun bir hazırlık dönemi geçirdiniz. Her şey nasıl başladı?

Petter Klusell: H&M olarak erkeklerin bisiklete binerken neler giydiğini düşündük ve farkına vardık ki ya tamamen spor kıyafetler ve eşofman ya da günlük kıyafetlerini giyiyorlar. Biz her ikisini de bir arada sunan bir koleksiyon hazırlamak ve şehir hayatında bisikletin rolünü anlayan uzman kişilerle çalışmak istedik. Brick Lane Bikes mükemmel bir tercihti çünkü onlar tam da bu işin merkezindeler. Onların bu konudaki derin bilgisi ve uzmanlığı tamamen özgün bir koleksiyon oluşturmamızda bize çok yardımcı oldu.

Sizce bisiklet tutkusu başlı başına bir hayat şekli sayılabilir mi?

Feya Buchwald: Bisiklet 21. yüzyılda şehir hayatının vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Erkekler ofislerine bisikletle gitmeye başladılar fakat son günlerde birçok kişi ofise gitmeden bile evden çalışabiliyor. Elinizde bir dizüstü bilgisayar ve bir sırt çantası oldukça ofise gitmenize gerek kalmıyor. Bisiklet bu noktada büyük bir özgürlük hissi veriyor. Dünyanın dört bir yanında sadece bisikletçilere odaklanan topluluklar var. Hafta sonları bisikletle şehirde bir tur atmak insanların boş zamanlarını değerlendirmeleri için mükemmel bir araç.

Tasarımlarınızda size ilham kaynağı olan nedir?

Petter Klusell: Bu koleksiyon için geleneksel bisikletçilerin stillerinden, vintage kazaklardan ve alışılagelmiş bisikletçi imajından ilham aldık. Mağazaları her zaman rengarenk bisikletlerle dolu Brick Lane Bikes'tan da tabii...

Tasarımlarda ne tip kumaşlar ve teknikler kullandınız?

Petter Klusell: Koleksiyondaki tüm kıyafetler değişik hava koşullarında giyilebilsin diye üretildi. Özellikle ceketlerde su tutmayan ama aynı zamanda da hava alan kumaşlar kullanıldı. Eğer hava koşulları sertleşirse koleksiyondaki başka parçalarla da kolayca komdine edilebiliyor. Blazer ve kapitone gömlekler havanın ne sıcak ne soğuk olduğu baharın ilk günleri için ideal. Henley tişörtler ve binici şortları havalar ısındığında tercih edebilirsiniz. 

Çevreci tekstiller kullanmak ve bu tip üretim teknolojileri son dönemin en popüler eğilimleri arasında. Siz nasıl bir yöntem tercih ettiniz?

Petter Klusell: Sürdürülebilirlik H&M'in yapı taşlarından bir tanesi, bisiklet de dünyadaki en çevreci ulaşım araçlarından biri... Dolayısıyla çevre dostu materyaller kullanarak üretim yapmamız çok doğal. Koleksiyondaki kıyafetleri üretirken organik koton, geri dönüştürülmüş pamuk ve polyester ile Bionic-Finish Eco gibi yüksek teknoloji materyaller kullandık. Çevre dostu materyallerin en güzel yanı artık çok daha gelişmiş olmaları.

H&M cep dostu bir marka olarak tanınıyor. Aynı prensip bu koleksiyon için de geçerli olacak mı?

Petter Klusell: H&M'de yaptığımız her şey modayı en uygun fiyatla sunma prensibine dayanıyor. Buna başka markalarla yaptığımız iş birlikleri de dahil. Bu koleksiyonun da herkesin bütçesine uygun ve ulaşılabileceği bir koleksiyon olmasını istedik. Tasarladığımız kıyafetleri herkes giysin istiyoruz. 

Brick Lane ile iş birliğiniz gelecek sezonlarda da devam edecek mi?

Petter Klusell: H&M ve Brick Lane Bikes arasındaki ortaklık bir defaya özel olarak yapılan bir anlaşmaydı. Fakat birbirimizden çok şey öğrendik.

Doğu Londra ve özellikle Brick Lane Bikes bisiklet tutkunları için çok önemli bir yere sahip. Sizce İstanbul da böyle bir şehir olarak kabul edilebilir mi?

Feya Buchwald: Kesinlikle! Bence İstanbul'daki yollar ve altyapı her geçen gün gelişiyor. Bisiklet toplulukları küçük başlayan ve büyüdükçe de daha fazla rağbet gören topluluklardır. Londra'da çok küçük bir grup olarak başlayan akım bugün şehir hayatının en önemli unsurlarından bir tanesi. Aynısı İstanbul için de geçerli olabilir.

Koleksiyondaki favori parçanız hangisi?

Feya Buchwald: İlk defa bir kıyafete ismimizi veriyoruz dolayısıyla koleksiyondaki kıyafetlerin her biri bizim için değerli. Hepsi favorimiz ama bugün gelip Brick Lane Bikes'ı ziyaret etseniz büyük bir ihtimalle mağazadaki tüm erkeklerin üzerinde chino'lar olduğunu görürsünüz. Adeta bizim yeni üniformamız haline geldiler. 

Avrupa'da favori bisiklet rotanız var mı?

Feya Buchwald: Bisikletin en güzel yanı istediğiniz her yere gidebilme özgürlüğünü size tanıması. Şehir hayatında rolü daha fazla ortaya çıkıyor. Toplu ulaşım araçlarıyla göremeyeceğiniz her noktaya kolayca ulaşabilirsiniz. Ben tek bir rotaya bağlı kalmak yerine bisikletime atlayıp yeni yerler keşfetmeyi tercih ederim. Bu şekilde tüm dünyayı görme şansınız oluyor.

İZLE
Burak Deniz'in Tamamen Elektrikli BMW iX İle Doğada Sürüş Keyfi
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası