Tartışmaya Açtık: Kravatın Modası Geçiyor Mu?
Moda

Tartışmaya Açtık: Kravatın Modası Geçiyor Mu?

Kimi sezon podyumların en tamamlayıcı aksesuarı, günlük koşturma esnasında ise vazgeçtiğimiz ilk parça. Kravatlar belki de stil zevkini yansıtmayı sağlayan en kolay aksesuar. Daha az görmeye başladığım için aklımda bir soru: Acaba kravatın modası geçiyor mu? Moda direktörümüz Güneş Güner’e soruyorum, kravat kullanımı ve seçimi konusunda da muazzam bilgiler alıyorum.

Güneş Güner:

Kravat yüzyıllardır hayatımızda. Askeri üniformadan, okul hayatına kadar da kimi zaman tercih değil zorunluluk. Modası geçmekten çok kullanımına gerek kalmayacak. Ancak ilginç olanı daha az kullanılan şeyler moda gündeminden çıkmaz, zevkle aranan bir parça haline dönüşür.

Alper Etiş:

Anladığım kadarıyla kravatlar daha rafine ‘look’ların parçası haline gelebilir. Dolabımda biriktirdiğim çok çeşitli kravatlar var. Örme, pamuklu, yünlü.. Liste uzayıp gidiyor, peki kravat ile mesafeli olanlar için önerilerin var mı? Bu mühim aksesuarı nasıl doğru kullanmaya başlayabilirler? 

G:

Ne iyi tanımladın. Kravat zaruri kullanımdan daha rafine ve tercihli bir kullanıma terfi ediyor aslında. En son 16 yaşındaki oğlumu dedesinin 60’lı,70’li yıllardan kravatlarını heyecanla devir alırken yakaladım : )

Yeni kuşak için kostümlerinin, kendi dışavurumlarının bir parçası olacak kravat. Doğru kullanıma gelince; ilk önce zorunlu aksesuar psikolojisini geride bırakmak lazım. Kılığa kişisel bir fark, desen ya da renk katmak için muzip bir aksesuar olduğunu da hatırlamak lazım. Malzemesini kumaşını anlamak önemli. İnce ipek kravatlar fular ya da bandana gibi kullanılabilir. 

Triko kravatlar, örme/jarse gömleklerle daha kolejli bir tavır yaratmak için kullanılabilir. 

A: 

Kravatın ikonik kullanımlarına dair iki çok farklı tarzda isim geliyor aklıma… Andy Warhol’un fotoğrafları...Tom Ford’un podyumdan fırlamış günlük halleri… Mevzumuz da sıkça daha az tüketmeye dönüyor. Çekmeceleri doldurmadan, daha az seçenekle, kravat kullanmak isteyenler için, güvenli ama öne çıkabilecek seçimlere dair önerin ne olur? Belki sadece siyah, iyi dokunmuş bir skinny ya da kişinin tarzına göre antrasit ipek örme bir kravat…Öneriler için kulağım sende

G:

Moda nereye giderse gitsin, kişinin kendi stili için yaşam şekil kadar kendi bedenini iyi tanıması çok önemli. Kravat tarzını keşfetmek için yüz ve boyun yapısına uygun formları tercih edebilmek ilk basamak. Yüz geniş, boyun kısa ve ya kalınsa ince kravatlardan kaçınmakta fayda var. Daha ince yüz yapısı ve uzun boyunların da kalın kravatlardan kaçınması gerekir. Yoksa ilk bakıldıklarında bir kravattan ibaret görünebilirler. İmrenilen stil ya da trendler ne olursa olsun yeter ki tercih kişinin bedeni ve ruh halini yakalasın. 

Güvenli, sürdürülebilir ve kolay kişiselleştirilebilir az öz önerilerim ise şöyle; 

-En az iki triko kravat edinin. Biri mümkünse lacivert ya da lacivert desenli olsun. Denim pantolonlardan, tüm chino pantolonlara eşlik edebilecek kolay bir parça olur ve hiçbir anlamda eskimez.

-Kendi ruhunuzu yansıtan bir ya da iki desenli kravat edinin. Vintage parçalar desen konusunda daha zengin bir içerik sunabilir. Desen derken, limit koymayın; Sponge Bob’dan çiçek desenlerine kadar özgür olun. Yeterki deseni kılığınızı kişiselleştirmek için ister özenli ister sarkastik bir şekilde kullanın. 

-İki parça da düz kravat edinin. Birinin siyah olması davet ve özel durumlarda can simidi olacaktır. Diğer renk yine sizin yaratıcılığınıza kalmış. 

A: 

Harika öneriler için teşekkürler, konumuzu 360 derece işleyebilmek için son sorum: ‘Air Tie’ durumları. Kravat takmayı unutmuş gibi görünmeden, bu minimal hava nasıl yakalanır? 

G:

Oscarlardan tutunda  sokak fotoğraflarına kadar çok örnek var karşımızda.

Adı üzerinde minimal tavır. Minimal tarzda iyi görünmek için seçilen az parçanın kumaş ve kesiminin iyi ve net olması önemli.

‘Air Tie’ için gömlek ve gömlek yakasına özen göstermek gerekiyor. Gömleğin kumaşının tok (ne kalın- ne ince) olması, yaka kapandığında yaka uçlarının sakince yerinde durması mühim.

Yaka şekli ise mümkün olduğu kadar klasik olmalı. Yaka uçları birbirinden çok uzak, İtalyan yakadan uzak durmak, yaka uçlarının mesafesini  6-7 cm olacak şekilde seçmek yeterli.

Gömlek kumaşının saten dokuma olması da daha net ve temiz bir görünümü garantiler.

A: 

Kravat konusunda resmen aydınlandık. Başka stil sorularıyla zaman zaman görüşmek üzere. Tüm öneriler, detaylar, bilgiler için teşekkürler. 

G:

Tam da siz gibi olan kravatların keyfini sürmeniz dileğiyle : )

İZLE
Ezgi Karayel ile Minimal Avangarttan Serbest Düşüşe
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası