Virgil Abloh’un Louis Vuitton İçin Duygusal Finali
Moda

Virgil Abloh’un Louis Vuitton İçin Duygusal Finali

Pazar günü vefat eden Abloh’un, dostları ve birlikte çalıştığı sanatçılar, moda dünyasının en etkili ve güçlü tasarımcılarından birinin hayatını kutlamak için önceki gece Miami’de bir araya geldi.

Louis Vuitton, 1 Aralık’ta Miami'nin Biscayne Körfezi'nde bir mavnada İlkbahar-Yaz 2022 erkek koleksiyonu için bir defile düzenledi. Defile aynı zamanda ailesi, arkadaşları, birlikte çalıştığı artistler, hayranları ve iş arkadaşları için markadaki görev süresi boyunca çığır açmaya devam eden multi-disipliner yaratıcı ve birçok kişiye süper kahraman gibi görünen bir adamı hatırlamak, dikkate değer yaşamını kutlamak için bir anma töreniydi. Abloh 28 Kasım Pazar günü, kamuoyundan gizli devam ettirdiği kanser mücadelesi sonucunda 41 yaşında yaşamını yitirdi. 

Defile, ilk kez video aracılığıyla Haziran’da gösterilen koleksiyonun bir yeniden gösterimi olmasına karşın çok görkemli bir prodüksiyondu. Konuk listesi 1.500'den fazla isimden oluşuyordu ve neredeyse tamamı, kayıkla, huş ağaçlarıyla dolu şehir manzarasına bakan, demirlemiş bir mavnaya nakledildi. İçeri girerken, Abloh’un elinde LV monogramlı bir plak kutusu tuttuğu, güneş gözlükleriyle göğe doğru baktığı, gökkuşağı renklerinde heykeli belirdi. Ölümünden önce planlanmıştı, diğer set parçalarına göre en devasa boyutta olanı, yeni çağın harikalarını müjdeliyordu. Hayal etmenin gücünü simgeleyen bir balon yakında, kağıttan bir uçak heykeli de podyumun ortasındaydı. Louis Vuittion’un CEO’su Michael Burke’e göre, genelde alegorik show’lar sunan Abloh’un yeni çağ duyurusunun planlamaları 3 yıl önce başladı. Son gösterisi derin bir alaycılık ve umutsuzluk zamanında keşfetmeye yönlendirdi. Abloh iflah olmaz bir iyimserdi ve her zaman modanın, tasarımın, sanatın ve müziğin yeni dünyalar açma gücüne inanırdı. Defileyi Kid Cudi ve Erykah Badu konseri takip etti. 

 

LV Virgil GQ

Burke, gün batarken defilenin hemen öncesinde gözü yaşlı yaptığı konuşmada Abloh’un tüm gösteriyi planladığını söyledi. Virgil’in eşi Shannon ve ailesinin isteği üzerine bu geceki defile ve konser yapılıyor dedi. Bu dileği onurlandırmayı mümkün kılan herkese minnetini dile getirdi. “Virgil’le son olarak Cumartesi akşamı konuştum. Gösterinin en ince detaylarını tutkuyla anlattı: kağıt uçağın ve balonun sembolizmini, koleksiyonda kılıkların birbirini tamamlamasını, konserin detaylarını. Hepsini hayal etmişti ve bizimle olamayacağı için perişandı.” diye ekledi. 

Özellikle Art Basel'in savurgan hedonizmiyle aynı zamana denk gelen bir defile, yas tutmak için garip bir yer. Ancak Abloh'un beklentileri yıkmak gibi bir becerisi vardı. Louis Vuitton sunumları asla sadece moda şovları değildi - sismik pop kültürü olaylarıydı. Bu gücün merkezini, Abloh'un güçlü yaratıcı yerçekimine çekilen topluluk oluşturuyordu. Ve dün bu topluluk, ultra ünlülerden (Kanye West, Pharrell Williams, A$AP Rocky, Bella Hadid) birlikte çalıştığı artistlere (Matthew Williams, Kunle Martins, Don C, Nigo) ve arkadaşlarına, akranlarından (Jonathan Anderson, Jerry Lorenzo, Kerby Jean-Raymond), kapılarını açtığı bir sonraki nesle (Samuel Ross, Kerwin Frost, Zack Bia ve Pedro Cavaliere ve diğerleri) kadar son bir kez Abloh için oradaydı. 

Abloh'a 2012'de Paris Moda Haftası'na ilk gezisinde eşlik eden Şikagolu tasarımcı Don C, “Virgil'i özlememiz dışında, normal bir Virgil etkinliği gibi geliyor” dedi. Abloh'un çekim alanı, elbette, yaratıcı endüstrileri aştı, James Murdoch, Jared Kushner ve Ivanka Trump gibi defilelerde pek görülmeyen figürleri de etkisi altına aldı. Bazı katılımcılar siyah giymişti, özellikle hatrı sayılır bir LV kitlesi de Abloh tasarımlarını tercih etmişti - ki siyah tasarımlarına çok ender rastlanır. Gümüş “harness’lar”, gökkuşağı renkleriyle suluboya yapımış gibi deri ceketler, grungy batik boyama kiltler, mücevher tonlarında kalıplı blazer’lar, ve doldurulmuş hayvan şeklindeki çantalar, giyilebilir kıyafetlerin ne kadar çılgın olabileceğini hatırlattı.  

Son konuklar yerlerini alırken, orkestranın sesi kalabalığı bastırdı ve taıdık bir ses yükseldi. Abloh konuşuyordu. Yumuşak fakat oldukça net. Ses kaydında “Sanatım ve yaratıcılığım açısından, yetişkinlerin yeniden çocuk gibi davranmasını sağlamaya odaklandım. Bu şekilde hayret duygusuna geri dönerler. Akıllarını kullanmayı bırakıp hayal güçlerini kullanmaya başlarlar.” dedi. 

 

LV Virgil GQ

 

Abloh'un erkeksi İlkbahar-Yaz 2022 koleksiyonu, hip-hop DJ'lerinin ritimleri örnekleme ve remixleme yöntemleriyle terzilik kodlarını örnekleme ve yeniden karıştırma üzerine bir derin düşünme (ruminasyon) gibiydi. Miami için, Miami yunuslarının turkuvaz renginde, çok iyi dikilmiş yün blazer’lar dahil 10 yeni kılık vardı. Dalgalı batik kabarık mont elbiseler ve asimetrik pileli eteklere sahip hibrit takım elbiseler, Abloh'un etkileyici, etekli Met Gala görünümünün ardından ikinci kez daha da çekici geldi. Kovboy ve moon bot hibrit sneaker’ları, Abloh’un en uçuk ve cool tasarımlarından biriydi. Ve defilede gelecek Louis Vuitton x Nike air Force tasarımlarını görmeye devam ettik - ki bu da 17 yaşından beri Nike’ye DIY fikirlerini yollayan bir tasarımcı için parlak bir başarı-. 

 

LV Virgil GQ

Defilede Quavo, A$AP Nast ve efsanevi profesyonel patenci Stevie Williams gibi isimlerle birlikte yürüyen Kid Cudi de dahil olmak üzere birçok modelin gözleri yaşlıydı. 

Final yapıldığında, Abloh’un oradakiler için son bir mesajı vardı. Biten müziğin üstüne şöyle diyordu: “Sınır yok.”"Hayat o kadar kısa ki, yapabileceğiniz şey yerine, başkasının yapabileceğinizi düşündüğü şeyi kabul etmek için bir gün bile harcayamazsınız.” Abloh’un normalde selam verdiği kısımda Paris’teki stüdyosundaki ekip podyumda ağlayarak yürüdü. Havai fişekler suyun üstünde gökyüzünü aydınlattı ve söndüklerinde bile hala pek çok katılımcı yerinde oturuyordu. 

 

LV Virgil GQ

 

Ölümünden saatler, günler sonra birçok arkadaşının ve birlikte çalıştığı sanatçının WhatsApp ve DM ekran görüntüleriyle, postlarıyla, Twitter paylaşımlarıyla Abloh’un aslında geride ne bıraktığı anlaşılmaya başladı. Hem yüksek profilli arkadaşlarına hem de tanımadığı yabancı kişilere her zaman cesaretlendirici kısa mesajlar, tebrik cümleleri, incelikli - derin düşüncelere dair ipuçları, tohumlanması için fikirler yolluyormuş. Bu, kapılar açmak için zorluklar yaşayan yeni nesle hayallerini gerçekleştirebilsinler diye meşhur “cheat code’ları” vermekti. 

Defileden önceki gece yapılan Louis Vuitton yemeğinde, bir masa dolusu davetli hala çok çiğ olabilecek bir konuşmaya dahil oldu: Louis Vuitton Erkek Koleksiyon’larını kim devralacak? Off-White’ı kim yönlendirecek? Kim kısıtlı bir zamanda düzinelerce yaratıcı projeyi ve iş birliğini dengede tutacak? Siyahilerin moda endüstrisindeki yeni liderlerini fonladığı burs ne olacak? Biri A-Cold-Wall’u kuran eski asistanı Samuel Ross’tan bahsetti. Been Trill’deki partneri Heron Preston ismi geçti. Abloh’un hayranlık duyduğu Grace Wales’i duyduk. Tartışma kısa sürede bitti. Abloh’un yeri doldurulamaz. Dehasıyla yarattığı dünyada onun gibi biri lüks markaları idare ediyor, Mercedes-Benz ile ortak çalışma yapıyor, her istediğinin kreatif direktörü oluyor. Ve sonra olabildiğince çok Virgil’ler ortaya çıkarmak için uğraşıyor. Bu yıl Tim Blanks’e söylediği üzere “Benim bir sonraki versiyonum gerçekten şu an takımında çalışıyor. Moda okuluna o da gitmedi, çok hırslı, süper yaratıcı. Ve belki de ben onlardan 50’sini tanıyorum. Benim yerimi alacaklar, bir sonraki Louis Vuitton yöneticisi olacaklar, Off-White’ın başka bir versiyonunu ya da bir medya şirketi  başlatacaklar… Biliyorum ki benim topluluğum özel ve ben bunun savunuculuğunu yapıyorum.”

Defileden sonra kalabalık, heykeli geçerek alanın arkasındaki konser bölümüne geçti. Bin küsür kişilik kalabalığın üstünde bir drone gökyüzüne “Virgil Was Here.” yazdı. Chito ve Kunle Martins gibi tag’çiler mümkün olan her yüzeye “RIP Virgil” tagini uyguladı. Kaytranada DJ setine başladı, Don C sahneye çıktı. “Virgil topluluğumuzu bir araya getirdi. Virgil Abloh ile gerçek anlamda guru duyuyorum, arkadaşı, kardeşi olmaktan gurur duyuyorum ve hem bir tasarımcı hem de harika bir insan olarak yaptıklarından gurur duyuyorum… Onu seviyorum, çok özleyeceğim fakat o yaşamaya devam edecek.” diyerek 30 ft. uzunluğunda, balonun yakınında duran Abloh heykeline doğru konuştu. “Haziran 2018’de Paris’teki ilk Louis gösterisinde dedim ki ‘Dostum, biliyorum senin burada Paris’te bir heykelin olacak.’ Bunun gerçekleşeceğini biliyorum.”

 

GQ US

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası