Devir akıllı scooter devri

Televizyonunuz akıllı, telefonunuz akıllı, motosikletiniz neden akıllı olmasın? Gogoro Plus Smartscooter, ulaşım alışkanlıklarınızı değiştirmek için yola çıkmaya hazır.

30 Temmuz 2015

Devir akıllı scooter devri

Dünyanın her köşesinde her gün binlerce yeni araç trafiğe çıkarken ve büyük şehirlerde ulaşım her geçen gün daha zor bir hal alırken, geliştirilen yaratıcı çözümler hem ulaşım alışkanlıklarını hem de teknolojiyi değiştiriyor.

Eski HTC tasarımcı ve mühendisleri tarafından kurulan henüz 4 yaşında bir firma olan Gogoro’nun geliştirdiği elektrikli akıllı scooter bize sıra dışı bir deneyim vaat ediyor. İlk bakışta sevimli geleneksel bir motosikleti andıran Gogoro Plus Smartscooter, güncel teknolojisiyle fark yaratıyor. Motorunuzun kilidini Bluetooth ile açabiliyor ve kocaman GO butonuna basarak kolayca çalıştırıyorsunuz.

Zevkler herkese göre değişir elbette ama tasarımında göze rahatsız edici ya da abartılı gelen herhangi bir noktanın neredeyse bulunmadığı bu minimal scooter, gayet dost canlısı ve insancıl görünüyor.

Gogoro’nun belki de en büyük amacı, hayatınızı kolaylaştırabileceği kadar kolaylaştırmak. Bu amaçla kurulan pratik batarya değiştirme istasyonları, şık tasarımlarıyla hizmete açıldı bile. Şimdilik yalnızca Tayvan'ın başkenti Taipei şehrinde kurulan 65 batarya değiştirme istasyonu (GoStations) ile çalışmaya başlayan sistemin, ilerleyen dönemlerde dünyanın farklı şehirlerine de yayılması hedefleniyor.

İstasyondan bir batarya almanın yolu; boş bir yuvaya bitmiş bataryanızı yerleştirmek ve sistem tarafından yerine verilen dolu bataryayı akıllı motosikletinize yerleştirmek. Telefonunuza indirebileceğiniz uygulama ile size en yakın istasyonu bulmanız da mümkün.

Yaklaşık 4 bin 100 dolarlık (11 bin TL) bir fiyat etiketine sahip olan Gogoro Smartscooter, Tayvan’dan başlayıp dünyaya yayılacak yepyeni, pratik ve çevreci bir ulaşım anlayışının öncüsü olacağa benziyor.


BMW İçin Hazırlanan Fütüristik Konsept Motosiklet

MOTOSİKLET | BMW İçin Hazırlanan Fütüristik Konsept Motosiklet

Zillers Garage ve BMW Motorcycles’ın Havacılıktan Esinlenilen Tasarımı

MOTOSİKLET | Zillers Garage ve BMW Motorcycles’ın Havacılıktan Esinlenilen Tasarımı

UMC ve Zero Motorcycles’ın Fütüristik Motosikleti: UMC-063 XP Zero

MOTOSİKLET | UMC ve Zero Motorcycles’ın Fütüristik Motosikleti: UMC-063 XP Zero

Verge Motorcycles’dan Fütüristik Model

MOTOSİKLET | Verge Motorcycles’dan Fütüristik Model

Aston Martin’in İlk Motosikleti: “AMB 001”

MOTOSİKLET | Aston Martin’in İlk Motosikleti: “AMB 001”

Klasik Tasarımın Modern Düşünceyle Birleşimi: BMW Motorrad Concept R18

MOTOSİKLET | Klasik Tasarımın Modern Düşünceyle Birleşimi: BMW Motorrad Concept R18

Daha Fazla Göster