Dünyanın En Pahalı Arabası Bir Mercedes
Otomobil

Dünyanın En Pahalı Arabası Bir Mercedes

Mercedes-Benz'in 300 SLR Uhlenhaut Coupé modeli dünyanın en pahalı arabası olarak biliniyor. Açık artırmada ismini açıklamayan bir alıcının rekor bir fiyata satın aldığı söyleniyor.

Mercedes-Benz, 300 SLR Uhlenhaut Coupé'nin şu ana kadar sadece iki prototipini yaptı. Adını yaratıcıları ve baş mühendisi Rudolf Uhlenhaut'tan alan her iki spor otomobil de daha önce otomobil üreticisinin tarihi koleksiyonunun bir parçası olarak duruyordu. Ancak bir sebeple (oldukça iyi bir sebep) modellerden biriyle ayrıldı. Buna değdiğini de söyleyebiliriz. Model bir müzayedede 135 milyon Euroluk yüksek bir teklif aldı. Böylece Daimler tarafından, "Tüm zamanların en değerli otomobili" ilan edildi. Karakteristik martı kanadı kapılara sahip 300 SLR Uhlenhaut Coupé, spor otomobil tarihinde bir kilometre taşı olarak kabul ediliyor.

Mercedes-Benz: Dünyanın En Pahalı Arabası

Müzayede 5 Mayıs 2022'de Mercedes-Benz müzesinde gerçekleşti. Açık artırmanın yapımcı ortağı  müzayede evi RM Sotheby's'di. Diğerlerinin yanı sıra, seçkin Mercedes-Benz müşterileri ile uluslararası otomobil ve sanat koleksiyoncuları da davet edildi. 70 yaşındaki spor otomobil kusursuz durumdaydı dolayısıyla açık artırma savaşını kızıştırdı. Müzayedede satılan 300 SLR Uhlenhaut Coupé, Mercedes-Benz Classic'in halka açık olmayan araç koleksiyonunun bir parçasıydı. Bu koleksiyonda 1886'da otomobilin icadından günümüze kadar yaklaşık 1.100'den fazla araba bulunuyor.

En yüksek teklifi verenin kimliği gizli kaldı. Ancak Mercedes-Benz'e göre bu kişi çok özel biri. Mercedes-Benz’in yaptığı basın açıklamasında “Bu çok özel alıcı, 300 SLR Uhlenhaut Coupé'yi satın aldıktan sonra bile özel günlerde halka açmayı kabul etti. İkinci orijinal 300 SLR Coupé şimdilik şirketin mülkiyetinde kalacak ve Mercedes-Benz Müzesi'nde sergilenmeye devam edecek"dendi.  

Mercedes-Benz Genç Yetenekleri Teşvik Ediyor

Mercedes-Benz, müzayededen elde edilen geliri, dünya çapındaki gençler için eğitim ve araştırma burslarını finanse edecek bir iklim koruma fonu kurmak için kullanmayı planlıyor. Mercedes-Benz Yönetim Kurulu Başkanı Ola Källenius, "Mercedes-Benz Fonu ile, yeni nesli Rudolf Uhlenhaut'un yenilikçi ayak izlerini takip etmeye ve özellikle karbondan arındırma ve kaynak koruma konusunda yeni teknolojiler geliştirmeye teşvik etmek istiyoruz" dedi. Müzayededen elde edilen paranın başlangıç ​​sermayesi olarak kullanılacağı ve grubun önümüzdeki yıllarda ek fonlara katkıda bulunacağı söyleniyor.

GQ Germany

İZLE
GQ Türkiye & Niyazi Erdoğan MBFWI özel yemeği
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası