Tüm Zamanların En İyi 100 Video Oyunu
Oyun

Tüm Zamanların En İyi 100 Video Oyunu

Dünyanın en iyi oyun geliştiricilerinden, yayıncılarından, yönetmenlerinden, yazarlarından ve daha fazlasından tüm zamanların en iyi oyunlarını taçlandırmamıza yardımcı olmalarını istedik.

Tüm zamanların en iyi oyun listeleri her zaman aynı yolu izlemiştir; video oyunu gazetecilerinden oluşan bir ekip oturur ve neredeyse önceden belirlenmiş bir sıralama hazırlanır - mümkün olduğunca çok sayıda temeli kapsamaya çalışan görünüşte benzer bir şöhret listesi. Biz de GQ olarak bunun yerine kaosu kucaklayalım dedik. Ocarina of Time, Dark Souls ve Ico'yu kendi kaprislerimize göre büyük bir listede karıştırmak yerine, arkadaşlarımızı da dahil etmeye karar verdik.

Böylece sektörün geneline kendi "en iyi" kriterlerini belirleyebilecekleri boş bir tuval verdik ve seçilen oyunların geleneksel olarak kabul edilen ilkelerden nerede farklı - ve nerede benzer - olduklarını gördük. Bu, sektördeki favori geliştiricilerimiz, yayıncılarımız, yönetmenlerimiz ve gazetecilerimizden oluşan devasa bir kolektifi bir araya getirmek anlamına geliyordu. Bunu bir "Avengers toplanıyor" anı olarak düşünün.

Her oy verenin tek bir görevi vardı: kişisel olarak sıralanmış bir ilk on listesi seçmek. İlk sıradaki bir oyun 10 puan alacak. 10. sıradaki bir oyun ise 1 puan alacaktı. 300 kişiyi katılmaya davet ettik ve 652 oyunun bir veya daha fazla oy aldığı 239 nihai liste aldık. Kazanan oyunumuz sadece en çok oyu almakla kalmadı, aynı zamanda diğer tüm rakiplerinden daha fazla insanın 1 numarasında yer aldı.

Bizim için tam liste, 2019'un Disco Elysium'u gibi şaşırtıcı yeni gelenlerin sıralamada inanılmaz bir atak yapmasından, Assassin's Creed gibi mega-franchise isimlerinin tamamen yokluğuna kadar birçok farklı hikayeden oluşuyor. Her türden ve dünyanın her köşesindeki stüdyolardan gişe rekortmenleri ve bağımsızlar ile yeni, eski ve çok eskinin bir karışımı. Tanıdık yüzler var - genellikle şaşırtıcı yerlerde - ve beklemediğimiz birkaç ekleme var. Her şeyin nasıl sonuçlandığını aşağıda görebilirsiniz... Listenin sonunda birincimize açıklıyoruz. 

Bu içerikBritish GQ websitesinde yayınlanmıştır. 

İZLE
Nikolaj Coster-Waldau kamera arkası
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası