Doğru parfüm seçimi için tüyolar

Parfüm alışverişi iki dakikada halledilebilecek bir iş gibi görünebilir ama onun da kendine göre belli kuralları var.

24 Ağustos 2012

Doğru parfüm seçimi için tüyolar


Parfüm mü deodorant mı? İkisi arasındaki fark çok belirgin değil gibi görünebilir ama bu konudaki seçiminiz ve onu nasıl uyguladığınız çok önemli. Aklınızda bulunsun: Parfüm içerisinde daha fazla konsantre koku barındırır dolayısıyla daha fazla tende kalır.

Ne istediğinizi bilerek alışveriş yapın: Eğer planlamadığınız bir anda parfüm alışverişi yapıyorsanız hangisinin sizin için daha doğru bir seçim olduğunu anlamanın belli yolları var. Belli bir mevsime uygun ya da katılacağınız bir partide kalıcı olmasını istediğiniz bir parfüm tercih edebilirsiniz. Her zaman aynı tip kokuları tercih etmeyin, yaratıcı olun.

Envayi çeşit parfümün arasında boğulmayın: Bir parfümeride farklı kokuları denerken kontrolü kaybetmemeniz çok önemli. Bu şu demek: Size çekici gelen onlarca koku olabilir. Ama hepsini arka arkaya koklarsanız bir süre sonra tüm kokular burnunuza aynı gelmeye başlar. Bunun sebebi burnunuzda yeralan koku sinirlerinin uyuşmuş olmasından kaynaklanır. Belli bir noktadan sonra kahve çekirdekleri bile bu uyuşukluğu geçirmeye yetmez.

Küçük bir liste hayat kurtarabilir: Parfüm alışverişi iki dakikada halledilebilecek bir iş gibi görünebilir ama onun da kendine göre belli kuralları var. Oluşturacağınız 4 ya da 5 parfümden oluşan bir liste benzeri kokuları tercih etmenizde size yardımcı olur. Parfümerideki görevlinin farklı parfümleri cildinizde gelişigüzel denemesine izin vermeyin. Bunun yerine listenizdeki parfümleri farklı nabız bölgelerine sıkın ve bir süre bekledikten sonra koklayın. Unutmayın aynı parfüm farklı tenlerde farklı hissedilir. Arkadaşınızın üzerinde harika kokan bir parfüm size pek de uygun olmayabilir.

Parfüme zaman tanıyın: Teninize yeni sıktığınız bir parfümün ilk önce üst notalarını duyarsınız. Fakat birkaç dakika içinde asıl karakterini belli etmesini beklemek gerek. Parfümün gerçek kokusu bekleyince ortaya çıkar. Bir yandan da parfümün cildinize uygun olup olmadığını da öğrenmiş olursunuz.


2020’nin Öne Çıkan 7 Parfümü

PARFÜM | 2020’nin Öne Çıkan 7 Parfümü

Her Okazyona Uygun En İyi 6 Parfüm

PARFÜM | Her Okazyona Uygun En İyi 6 Parfüm

Bakımlı Erkeklere: Kalıcı Parfümün 5 Altın Kuralı

PARFÜM | Bakımlı Erkeklere: Kalıcı Parfümün 5 Altın Kuralı

İkonik Centilmenlerin İkonik Parfümleri

PARFÜM | İkonik Centilmenlerin İkonik Parfümleri

Dior ve Robert Pattinson Yeniden Bir Arada

PARFÜM | Dior ve Robert Pattinson Yeniden Bir Arada

Doğru Parfümü Bulmak için 7 İpucu

PARFÜM | Doğru Parfümü Bulmak için 7 İpucu

Daha Fazla Göster