Popüler

Ara Güler'in Gözünden: Aphrodisias

Fotoğraf sanatının duayen ismi Ara Güler, vefatının ardından sanatıyla etkilemeye devam ediyor. Güler sayesinde Aphrodisias’ın fotoğraf ve belgeleri gün yüzüne çıkıyor.

19-03/04/ara-guler-aphrodisias-sergi-15.jpg

Doğuş Grubu'nun, sanat ve kültüre sağladığı katkı, gün geçmeden devam ediyor. Doğuş Grubu'nun Kültür Sanat alanında en büyük projelerinden biri olan ve fotoğraf sanatının duayenlerinden Ara Güler ile iş birliği sonucunda hayata geçen Ara Güler Müzesi'nin ikinci sergisi ‘Aphrodisias’ 28 Şubat günü sanatseverlerle buluştu. 

Türkiye’nin uluslararası standartlara sahip ilk fotoğraf sanatçısı müzesi olma özelliğini de taşıyan Ara Güler Müzesi ikinci sergisiyle birlikte, usta sanatçının arşivinde çok önemli bir yere sahip olan Aphrodisias’ın fotoğraf ve belgelerini gün yüzüne çıkarıyor. Sergide, Ara Güler tarafından fotoğraflanan Aphrodisias Arkeolojik Alanı olarak tescilli ve UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmiş Geyre Köyü civarında çekilmiş fotoğraflar bulunuyor. 

19-03/04/ara-guler-aphrodisias-sergi-28.jpg

Müzede aynı zamanda aralarında orijinal karanlık oda baskılarının da bulunduğu fotoğraflar, gezi notları, uluslararası yayın ve ajanslarla yazışmaları ve bu yayınların baskılarıyla birlikte Ara Güler’in Aphrodisias Çığlığı adlı kitabının hazırlık sürecindeki çalışmalarına dair  kitap maketi de sergilenen eserler arasında yer alıyor.

Aphrodisias Sergisi, İstanbul Bomontiada’daki Ara Güler Müzesi’nde Eylül 2019’a kadar ücretsiz gezilebilecek  Sergiye özel Ara Güler Müzesi tarafından hazırlanan ‘Aphrodisias’ kitabı da müzenin ilk yayını olan ‘Islık Çalan Adam’ ile birlikte Ara Güler Müzesi içerisinde bulunan mağazadan temin edilebilecek.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası