Daha Çeşitli ve Kapsayıcı Bir Tören: 2021 BAFTA Ödülleri Sahiplerini Buldu
Popüler

Daha Çeşitli ve Kapsayıcı Bir Tören: 2021 BAFTA Ödülleri Sahiplerini Buldu

İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi geçtiğimiz yılın en iyilerini pandemi etkisinde seçti. Peki BAFTA 2021'de neler oldu? Ödülleri kimler kazandı?

İngiliz akademisinin gala gecesi pandemi etkisinde geçti. Törende ödül alanlar sanal ortamdan geceye katılım sağlarken, ödül veren isimler stüdyodaydı. Tüm yaşananları bütünüyle aktarmak zor fakat biz yine de gecenin öne çıkan olaylarını sizin için sıraladık. 

2021 BAFTA ödül töreninin en büyük kazananı, en iyi film, en iyi kadın oyuncu ve en iyi yönetmen ödülleriyle Nomadland oldu.

Geçtiğimiz cumartesi ve pazar günü ödül törenleri müzikal performanslar eşliğinde Royal Albert Hall’da yapıldı. İngiliz Akademisi tarafından verilen prestijli onur ödülü BAFTA Fellowship’i Ang Lee kazandı. 

'İngiliz Oscar'ı olarak kabul edilen BAFTA’da 24 oyuncudan 16’sı azınlık kökenliydi ve buna ek olarak dört kadın da en iyi yönetmen listesine girebildi. Geçen yılki #BAFTAsSoWhite skandalının ardından bu seneki çeşitlilik önceki seneyi telafi etmiş gibi görünüyor.

En iyi yönetmen ödülünü Nomadland ile kazanan Zhao, ödülü Brighton College’daki öğretmenine ithaf etti. 

Akademinin yöneticisi olan Kate Middleton ve Prens William ise bu seneki ödüllere Prens Philip'in vefatı nedeniyle katılamadı. 99 yaşında vefat eden Prens Philip için gecenin başında küçük bir anma töreni gerçekleşti. Edith Bowman ve Dermot O’Leary sunuculuk yaptığı törende, sunuculara kendilerine has show'larını sergilemeleri için her zamankinden az süre verilmesinden dolayı İngilizler hayal kırıklığına uğradıklarını söylüyor. 

Prensin ölümüyle diğer yıllardan oldukça farklılaşan BAFTA 2021, bir başka tarihi olaya daha tanıklık etti. Anthony Hopkins, En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde ödül kazanarak BAFTA'yı kazanan en yaşlı başrol oyuncusu oldu.

İşte gecenin diğer kazananları:

 

En İyi Film: Nomadland

En İyi Belgesel: My Octopus Teacher

En İyi Animasyon: Soul

En İyi Yönetmen: Cloé Zhao

En İyi Kadın Oyuncu: Frances Mcdormand – Nomadland

En İyi Erkek Oyuncu: Anthony Hopkins – The Father

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Yuh-Jung Youn

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Daniel Kaluuya – Judas and The Black Messiah

Yükselen Yıldız: Bukky Bakray

En İyi İngiliz Filmi: Promising Young Woman

En İyi Orijinal Müzik: Soul

En İyi Orijinal Senaryo: Promising Young Woman

En İyi Görüntü Yönetmeni: Nomadland

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası