Elektronik tehlike: Katy B

Dans müziğinin yeni yıldızı Katy B, DiskolaTa'nın seçtikleri ve tabii ki haftanın kaçırılmaması gereken etkinlikleri...

14 Aralık 2012

Elektronik tehlike: Katy B

Avrupa elektronik müzik ve dans sahnesine bir anda giriş yaptığı ''Katy On A Mission'' adlı dubstep şarkısıyla son iki yılın parlayan yıldızlarından Kathleen Anne Brien ya da daha iyi bilinen sahne ismiyle Katy B, ilk şarkısının ardından çıkardığı ''On A Mission'' albümüyle de hem müzik listelerinde haftalarca ilk sıralarda yer aldı hem de birçok müzik otoritesi tarafından geleceğin yıldızlarından biri olarak gösterildi. Bütün bunlar olurken müzik eğitimini de dereceyle tamamlayan güzel sesli seksi şarkıcı geçen yıl aralarında Mercury Prize ve MTV Müzik Ödülleri'nin de olduğu pek çok ödüle aday gösterildi.

Baby Katy takma adını da kullanan solist, 2013'te çıkaracağı ikinci albümünden önce şaşırtıcı bir şekilde dört şarkılık dijital EP'sini kendi internet sitesinden tanıttı. B, elektronik müzik dünyasının önemli prodüktörleri Geeneus, Diplo, Zinc ve Jacques Greene ile çalıştığı "Danger" EP'sinde, İngiliz müziğinin yıldızı parlayan bir başka ismi Jessie Ware ile açılış şarkısı ''Aaliyah''ı (prodüksiyonun bence en iyi çalışması) söylerken harikalar yaratıyor. Şarkı, ''Aaliyah, please / This is green envy / Why must you taunt me, girl?'' nakaratlarıyla sizi anında içine çekiyor zaten. ''Got Paid'' şu anda "her yeri yıkıp geçiyor" dediğimde inanmazsanız hemen play tuşuna tıklayın, daha Wiley'in solosu girmeden kendinizi zıplarken bulun.

Ünlü DJ Diplo ile olan çalışma ''Light As A Feather'' da Iggy Azalea eşliğinde ışıl ışıl parlıyor. Soluk soluğa bırakan şarkılardan sonra Jacques Greene prodüksiyonu ve EP'nin ismi de olan slov parça ''Danger''la bir anlamda nabzımızı düşüren şarkıcının müthiş sesi, vokalleri ve şarkıları sayesinde pozitif enerji ve dudaklarımızda hafif tebessümle hayatımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz ya da benim yaptığım gibi başa alıp tekrar dinliyoruz. Bu arada EP, katybofficial.com'dan ücretsiz edinilebiliyor, bilginize.


DiskolaTa'nın Seçtikleri

Avustralya’da doğup büyüdükten sonra Türkiye’ye dönüp ODTÜ İngilizce bölümünü bitiren, Yıldız İbrahimova’dan caz ve şan dersleri aldıktan sonra tekrar Avustralya’ya gidip müzik eğitimine devam eden (Avustralya’nın havasından mı suyundan mı nedir, DiskolaTa'yı takip edenler bilir Okyanusya'dan ne kadar grup, şarkıcı, DJ ,prodüktör tanıttığımı) müzisyen bir babanın yetenekli kızı Hediye Güven‘in hem Türkçe hem İngilizce şarkıların olduğu ilk albümü ”Yengeç” kısa bir zaman önce müzik marketlerde yerini aldı. Albümün isim şarkısı "Yengeç"e çekilen video da birkaç gün önce yayınlanmaya başladı.

Şarkıcının müzik geçmişi 90'ların sonunda başlamış. 2001 yılında kurduğu Playground adlı grubuyla 2002′de Roxy Müzik ödüllerinde aldığı birincilik ve günümüze dek devam eden çeşitli sahne performanslarıyla kendi kitlesini oluşturan pop-caz şarkıcısı yazdığı edebi değeri yüksek şarkı sözleriyle de çok beğeniliyor. Sahne aldığı yerlerde seyircisini kendine hayran bırakan Hediye Güven‘e (kendi söylemiyle) babasının sahip olduğu yıldız tozlarının tamamı miras kalmış gibi. İşin özü; böyle bir sanatçıya sahip olduğumuz için sevinelim, mutlu olalım.

Albümde yer alan şarkılardan "Siyah Sandıklarım" için ünü yurt dışına taşmış DJ/prodüktör Kaan Düzarat'ın yaptığı jazzy-house remiksini de aşağıda dinleyebilirsiniz.
Ajanda

Red Bull Soundclash Athena X maNga, KüçükÇiftlik Park, 14 Aralık
Milyonların ilgiyle takip ettiği maNga ve Athena grupları yepyeni bir projeyle bir araya geliyor: 14 Aralık akşamı Küçükçiftlik Park, iki grubun da yaratıcılıklarının sınırlarını zorladıkları, bilinen şarkıları hem bambaşka bir şekilde düzenledikleri hem de kendi tarzlarına has hale getirdikleri, unutulmaz bir etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Gigology Night: Daniel Avery - The Red Hood - Doruk Güralp, Indigo club, 14 AralıkLondra Fabric'te çaldığı gecelerle tanınan, Erol Alkan'ın plak şirketi Phantasy Sound'dan çıkardığı analog temelli parçalarla tüm dikkatleri üzerine çeken Daniel Avery, The Red Hood ve Doruk Güralp ile birlikte Indigo'da olacak.

The Raveonettes, Salon İKSV, 15 Aralık
Danimarkalı indie-rock ikilisi 2002'de yayımlanan Whip It On adlı EP'leriyle müzik piyasasına adım attılar. EP, Danimarka Müzik Ödülleri'nde "Yılın En İyi Rock Albümü" seçildi. Bu başarılı çıkışlarının ardından beş stüdyo albümü ve 4 EP yayımladılar. Yeni albüm için düzenlenen Avrupa turnesinin İstanbul ayağında Salon'a uğrayacaklar.

Kolombo, The Hall, 15 Aralık
DJ, prodüktör ve plak şirketi sahibi, on parmağında on marifet olan dünyaca ünlü Belçikalı Kolombo, İlker Aksungar, U.F.U.K. ve Orkun Bozdemir’in ev sahipliğinde 15 Aralık’ta The Hall İstanbul’da sahne alacak.

Shaman Dans Tiyatrosu, Lütfi Kırdar Anadolu Auditorium, 18 Aralık
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ev sahipliğinde organize edilen Shaman Dans Tiyatrosu’nun “İstanbul” temsilinin bilet satışlarından elde edilecek gelir ile TEGV bünyesindeki 10.000 ilköğretim çağındaki çocuğun eğitimine destek sağlanması hedefleniyor.

Garanti Caz Yeşili: Paris Combo, Babylon, 19/20 Aralık
Swing ve kabare müziğininin renkli grubu Paris Combo, Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında Babylon’da!

Bülent Ortaçgil Kadın Sesi Değmiş Şarkılar, garajistanbul, 20 Aralık
Türkiye’de şehir müziğinin en önemli isimlerinden Bülent Ortaçgil, 20 Aralık akşamı Birsen Tezer, Jehan Barbur ve Ceylan Ertem ile birlikte cok özel bir konsere imza atmaya hazırlanıyor.

DiskolaTa
Blog
Facebook
Twitter
Soundcloud


Andy Warhol Rolünde Jared Leto

POPÜLER | Andy Warhol Rolünde Jared Leto

Sizin İçin Stalkladık: Andrea Pirlo

POPÜLER | Sizin İçin Stalkladık: Andrea Pirlo

Yeni YouTube Serimiz: GQ G.O.G.U.

POPÜLER | Yeni YouTube Serimiz: GQ G.O.G.U.

Dikey Film İzler misiniz?

POPÜLER | Dikey Film İzler misiniz?

Mini Diziler: Tadı Damağımızda Yeni Gözdelerimiz

POPÜLER | Mini Diziler: Tadı Damağımızda Yeni Gözdelerimiz

Pandemi Sebebiyle Ertelenen Filmler

POPÜLER | Pandemi Sebebiyle Ertelenen Filmler

Daha Fazla Göster