Güvenle yudumlayabileceğiniz 8 içki
Popüler

Güvenle yudumlayabileceğiniz 8 içki

Yaz sıcaklarından bunalınca gelişigüzel içki içmeyin. İçerken de sağlıklısını tercih edebilirsiniz.

Votka Soda

Burada öncelikle içki içmekteki sebebinizi iyi bilmeniz lazım. Eğer bir yandan kilonuza dikkat ederken bir yandan da keyfinizden ödün vermek istemiyorsanız tercihiniz soğuk bir bardak votka soda olabilir. Votka soda içerdiği 96 kalori ile bir barda bulabileceğiniz en düşük kalorili içkilerden biri olmakla beraber en sıkıcı kokteyllerden de biridir. Daha iyisini bulabilirsiniz

Michelada

İçindekiler: lager, misket limonu, Worcestershire sosu, Valentina acı sos, karabiber, deniz tuzu ve buz.

Bu muhtemelen bir barda içebileceğiniz en lezzetli içkilerden bir tanesi. Ayrıca bir gece önce sabaha kadar içtiğiniz içkilerden size yadigar olan hangover için de birebir. Bunun sebebi içinde bulunan ama kendini belli etmeyen sağlıklı soslar ve diğerleri. Öncelikle eğer kendinizi usta bir barmenin ellerine bıraktıysanız Michelada’yı hafif bir lager birayla hazırlayacaktır. Böylece o “hayır, istemiyorum” dediğiniz göbekten de kurtulmuş olacaksınız. Michelada’nın içinde bulunan misket limonu bir C vitamini deposudur. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Valentina acı sos kırmızı acı biberden yapıldığı için hem müthiş bir antioksidan hem de iştah kapayan özelliğiyle diyetlerin vazgeçilmez kalemlerindendir. Prostat kanserine karşı müthiş bir savaşçıdır. Deniz tuzu elektrolitleri yenilerken Worcestershire sosu kendi başına bir B6 vitamin kaynağı olduğu için sinir sistemini düzenler ve kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasına yardımcı olur.

Viski ve cin

Votka 96 kaloriyse viski de 97 kalori. Yani neredeyse aynı kaloride daha fazla lezzet seçeneği önünüzde. Cinin de size sunduğu avantaj aynı aslında. Bir bardak cin yaklaşık 97 – 98 kalori içeriyor. Her ikisini de buzlu ya da sek içmeye dikkat edin; şekerli karışımlardan kaçının.

Şarap

Potasyum, magnezyum ve demir açısından adeta maden görevi gören şarap belli ölçülerde içildiğinde (kadınlar için günde bir kadeh, erkekler içinse günde 2 kadeh) sağlığa yararlı. Kötü kolesterolü düşürdüğü gibi nabzı da düzenlemeye yardımcı.

Manhattan

İçindekiler: Tatlı vermut, burbon, acı kokteyl sosu

Popülerliğini hem şık, hem sağlıklı hem de lezzetli oluşuna borçlu bir kokteyl var karşısınızda. Vermut takviye edilerek güçlendirilmiş bir içkidir. Yani birkaç farklı baharatın bir arada dinlendirilerek ve daha sonra sert alkol eklenerek üretildiği içki türlerindendir. Midenizi yatıştırır ama aşırıya kaçmamaniz çok önemli.

Mimosa ya da Bellini

İçindekiler: Şampanya, portakal ya da şeftali suyu

Mimosa ve Bellini size kalori açısından fazla avantaj sağlamasa da içindeki C vitamini, potasyum, folik asit, kalsiyum, B6 vitamini ve tiamin sayesinde kalp rahatsızlıklarının önlenmesinden tutun da yeni hücre oluşumuna kadar birçok alanda sağlığınıza yararlı.

Bloody Mary

İçindekiler: Yabanturbu, votka, domates suyu, Worcestershire sosu, Tabasco, kereviz sapı, tuz ve karabiber.

Lezzetli olmasının yanında alkollü içkiler dünyasının en sağlıklı tariflerinden biri. Bloody Mary hazırlanırken kullanılan domates başlı başına bir sağlık deposu. Sadece göz sağlığının korunması, prostat rahatsızlıklarının engellenmesi için değil aynı zamanda kansere karşı başlıca silah. Yabanturbu nezlenin tedavisinde birebir ve etkili bir ağrıkesici. Kereviz sapı kan basıncını düzenlerken böbrek taşının oluşumunu da engelliyor.

Sangria

İçindekiler: kırmızı şarap, dilim portakal, misket limonu, şeker, portakal suyu, cin, elma, böğürtlen, çilek.

Dünyanın dört bir ucunda binlerce farklı Sangria tarifi bulabilirsiniz. Önemli olan tercih ederken içkinin mümkün olduğu kadar az şeker içerirken, meyve bakımından zengin olmasına dikkat etmek. İçindeki elma cildin yaşlanmasına neden olan serbest radikallerle savaşırken böğürtlen ve diğer kara orman meyveleri müthiş antioksidanlar. Bir yandan da gözlerinizi güçlendiriyorlar. Çilek ise potasyum ve lif kaynağı olarak vücudun güçlendirilmesi için çok önemli.

İZLE
Muhteşem Adamlar kamera arkası
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası