Haftanın Kültür Sanat Etkinlikleri (17 - 24 Kasım )
Popüler

Haftanın Kültür Sanat Etkinlikleri (17 - 24 Kasım )

Şehrin bu hafta öne çıkan etkinliği Tiyatro Festivali’nden kaçırmamanız gereken sergilere ve filmlere, haftanın öne çıkan fiziksel ve çevrimiçi etkinlikleri bu yazıda!

Fotoğraf: Le Regard de Charles 

24. İstanbul Tiyatro Festivali Başladı!

1 Aralık’a kadar hem sahnelerde hem de çevrimiçi platformda sürecek olan 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nin açılış töreni pandemi sebebiyle çevrimiçi gerçekleşti. Açılış gösterisinin çevrimiçi kaydı, 21-28 Kasım tarihleri arasında İKSV YouTube kanalında ücretsiz olarak izlenebilecek. Bu yıl programında hem fiziki hem de çevrimiçi performanslara yer veren festivalin fiziki performansları COVID-19 önlemleri altında DasDas, Fişekhane, Moda Sahnesi, Zorlu PSM, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Yapı Kredi bomontiada, Caddebostan Kültür Merkezi, Surp Vortvots Vorodman Kilisesi gibi mekânlarda gerçekleşecek. Tüm Türkiye’den ve dünyadan erişilebilecek çevrimiçi performanslar ise İKSV'nin kendi internet sitesinden izlenebilir.

İzleyiciler bilet satın aldıkları çevrimiçi gösterimleri, 72 saat boyunca izleyebilecek.

“Bir Rüyanın İnşası: Arnavutluk Sanatında Toplumcu Gerçekçilik” Sergisi İçin Son Günler!

Sosyalizmin kuruluş ilkelerini yaymayı amaçlayan siyasi tavrın hâkim olduğu diktatörlük yılları görsel üretimlerini bir araya getiren sergi, 22 Kasım’a kadarPera Müzesi'nin üçüncü katında izlenebilir. Küratör Artan Shabani, Arnavutluk sanatının 40 yılına damgasını vuran “toplumcu gerçekçilik” anlayışının, sanat ve edebiyat başta olmak üzere kültürel hayatın hemen her alanına hakim olduğuna dikkat çekiyor. Sergideki eserler, dönemin gündelik hayatını, işçi sınıfı, lider portreleri, rejim temsilleri ve gelecek kuşaklara duyulan umut gibi çeşitli konuları ele alırken aynı zamanda, uzun süre dünyanın geri kalanından yalıtılan Arnavutluk halkının kültürel kimliğini de daha yakından tanıma fırsatı sağlıyor.

 

İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Film Gösterimlerine Kasım Seçkisi İle Devam Ediyor

İstanbul Film Festivali gördüğü yoğun ilgi üzerine çevrimiçi film gösterimlerine kasım ayında da devam ediyor. Türkiye’de ilk kez gösterilecek 10 filmlik kasım seçkisi dünya prömiyerlerini San Sebastian, Venedik, Tallinn, SXSW film festivallerinde ilk gösterimlerini yapmış filmlerden oluşuyor. adresinden izlenecek filmlerin biletleri aynı site üzerinden alınabiliyor. Bilet alınan filmler, gösterime açık kaldıkları 5 gün boyunca izlenebilecek.

Bizim favorilerimiz:

  • La mafia non è più quella di una volta, 21 Kasım 21.00
  • Muscle, 23 Kasım 21.00
  • Le Regard de Charles, 24 Kasım 21.00

 

Her gün 21.00’de bir film gösterime açılacak ve 5 gün sonra 21.01’de gösterimden ve sistemden kalkacak. Önceki seçkilerde olduğu gibi her seansın bilet kapasitesi sınırlı.

Cevdet Erek’in Arter’deki Bergama Stereotip Sergisi 3 Ocak 2021’e Uzatıldı

Cevdet Erek’in Almanya’nın Bochum şehrindeki Turbinenhalle’de Ruhrtriennale kapsamında ilk kez 2019 yılında sergilediği, ardından Berlin’deki Hamburger Bahnhof Müzesi’nin tarihi binasında gösterilen Bergama Stereo başlıklı yapıtının devamı ve bir varyasyonu niteliğindeki bu yerleştirme, hareket noktası olarak aldığı Büyük Bergama Sunağı’nı yeniden yorumluyor. Küratörlüğünü Selen Ansen’in üstlendiği sergi, Bergama Stereo’da da olduğu gibi, sesi, mimariyi ve tarihselliği merkezine alıyor.

 

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası