Koronavirüs ile Yaşanan Çevre Dönüşümleri!
Popüler

Koronavirüs ile Yaşanan Çevre Dönüşümleri!

Koronavirüs salgını, çevre için iyi bir haber olabilir mi?

Koronavirüs salgını, dünya çapında etkisini devam ettiriyor. Dünyanın çoğu yerinde virüsün yayılmasını engellemek için evlerinde kalan insanlar, uzaktan çalışma yöntemine geçti. Çoğu iş yeri kapatıldı, trafik azaldı ve fabrikalar üretimlerini durdurdu. Peki bu olayların çevreye ne gibi etkileri oldu?

Salgının ilk başlangıç noktası olan Çin, salgının ilk günlerinden beri katı önlemler aldı. Wuhan şehri tamamen karantinaya alındı. Giriş ve çıkışlar yasaklandı. Bu düzeni Çin’in başka şehirleri de devam ettirdi. Bununla birlikte geçtiğimiz haftalarda NASA’nın paylaştığı görüntüler, Çin genelinde azot dioksit seviyelerininde ciddi bir düşüş yaşandığını gösterdi. Yılın bu zamanında genel olarak emisyonlarda düşüş gözlemse de, bu ciddi düşünün sebebi olarak Koronavirüs için alınan tedbirler olduğunu belirtildi.

Virüsün Avrupa’da en şiddetli hissedildiği yer olan İtalya, yine Çin’e benzer çevre değişimleri yaşadı. Hava kirliliğinde yaşanan düşüşlerin yanı sıra, Venedik’te kanallar daha berrak akmaya ve değişmeye başladı. Gelecekte bir hatırlatıcı olarak hafızamıza kazınacak olan bu gelişmelerle birlikte çevremize daha duyarlı olmayı öğrenmemiz gerekiyor.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası