Koronavirüs ile Yaşanan Çevre Dönüşümleri!

Koronavirüs salgını, çevre için iyi bir haber olabilir mi?

19 Mart 2020

Koronavirüs ile Yaşanan Çevre Dönüşümleri!

Koronavirüs salgını, dünya çapında etkisini devam ettiriyor. Dünyanın çoğu yerinde virüsün yayılmasını engellemek için evlerinde kalan insanlar, uzaktan çalışma yöntemine geçti. Çoğu iş yeri kapatıldı, trafik azaldı ve fabrikalar üretimlerini durdurdu. Peki bu olayların çevreye ne gibi etkileri oldu?

Salgının ilk başlangıç noktası olan Çin, salgının ilk günlerinden beri katı önlemler aldı. Wuhan şehri tamamen karantinaya alındı. Giriş ve çıkışlar yasaklandı. Bu düzeni Çin’in başka şehirleri de devam ettirdi. Bununla birlikte geçtiğimiz haftalarda NASA’nın paylaştığı görüntüler, Çin genelinde azot dioksit seviyelerininde ciddi bir düşüş yaşandığını gösterdi. Yılın bu zamanında genel olarak emisyonlarda düşüş gözlemse de, bu ciddi düşünün sebebi olarak Koronavirüs için alınan tedbirler olduğunu belirtildi.

Virüsün Avrupa’da en şiddetli hissedildiği yer olan İtalya, yine Çin’e benzer çevre değişimleri yaşadı. Hava kirliliğinde yaşanan düşüşlerin yanı sıra, Venedik’te kanallar daha berrak akmaya ve değişmeye başladı. Gelecekte bir hatırlatıcı olarak hafızamıza kazınacak olan bu gelişmelerle birlikte çevremize daha duyarlı olmayı öğrenmemiz gerekiyor.


#GQEvde: Gerçek Olaylara Dayanan 5 Dizi

POPÜLER | #GQEvde: Gerçek Olaylara Dayanan 5 Dizi

Contagion Ekibinden COVID-19 Tavsiyeleri

POPÜLER | Contagion Ekibinden COVID-19 Tavsiyeleri

#GQEvde: HBO'dan Sevindiren Haber

POPÜLER | #GQEvde: HBO'dan Sevindiren Haber

COVID-19 için Popüler Kültür Rehberiniz

POPÜLER | COVID-19 için Popüler Kültür Rehberiniz

Moda Dünyası COVID-19’dan Etkilenmeye Devam Ediyor!

POPÜLER | Moda Dünyası COVID-19’dan Etkilenmeye Devam Ediyor!

Childish Gambino Yeni Albümüyle Karşımızda!

POPÜLER | Childish Gambino Yeni Albümüyle Karşımızda!

Daha Fazla Göster