Şampanyayı doğru tanıyın
Popüler

Şampanyayı doğru tanıyın

Şampanyanın sadece özel kutlamaların içkisi olduğu fikrinden hala vazgeçemediyseniz, biraz daha çaba harcayın. Hem kokteylleri, hem tek başına soğuk servisi onu harika bir yaz içkisi yapıyor.

Kökeninde farklı üzümlerin yattığı şampanya 17. yüzyıldan beri aramızda. İlk örnekleri 1700’lü yılların sonunda Fransa’da üretiliyordu fakat o zamanın şampanya anlayışı günümüzdekinden çok farklıydı. Çok daha tatlıydı, daha zor koşullarda üretiliyor ve sadece belli bir kesim tarafından tüketilebiliyordu. Onu bu kadar vazgeçilmez ve seçkin kılan yapımında kullanılan üzümlerin belli bir bölgede yetişen özel üzümler olmasından kaynaklanıyor. Pinot noir, Chardonnay ve Pinot Meunier tipi üzümlerin fermente edildikten sonra şişelenerek saklandığı şampanyanın en az bir buçuk sene dinlenmesi gerekiyor.

Onun da diğer tüm içkilerde olduğu gibi üstüne düşülmesi gereken noktaları var. Satın aldıktan sonra özel bir ilgi göstermeniz şart.Çünkü şampanya barın herhangi bir köşesinde bekletilemiyor. 

Kısa sürede bir kutlamaya eşlik edecek mi yoksa bekleyecek mi karar verin: Piyasada yaygın olarak bulabileceğiniz ortalama kalitedeki şampanya çeşitleri kısa sürede servis edilmek için ideal yaşta satılırlar. Dolayısıyla fazla beklemek onlara göre değil; buzdolabında biraz soğuttuktan sonra açın ve için. Premium şampanyalar ise 10 yıla kadar bekleyebilirler. Fakat doğrudan ışık almaması veya mümkünse karanlık ve serin bir yerde (7 – 12 derecede) saklamanız onun tadını hakettiği gibi çıkarabilmeniz için önemli.

Doğru servis tekniği her şey demek: Şampanyayı servis etmeden 15 – 30 dakika önce dolaptan çıkarın. Yarısı buz, yarısı soğuk su dolu bir şarap soğutma kovasına bir avuç kadar tuz ekleyerek ideal soğukluğunu ve dolayısıyla lezzetini koruyabilirsiniz.

Şişeyi açarken olayın da heyecanıyla mantarı patlatma hevesinden vazgeçin. Bu şekilde şampanyanın büyük bir bölümünü sağa sola dökmekten öteye gidemezsiniz. Onun yerine şişeyi bir elinizle alttan tutarken diğer elinizle ağzında bulunan tel kafesi yavaşça çevirerek açın, mantarı ileri iterek çıkartın.

Şampanyayı nasıl servis ettiğiniz kadar hangi bardakta servis ettiğiniz de önemlidir. Flüt ya da lale kadehler şampanya için ideal seçimlerdir. Kadehe 2 cm kadar şampanya koyduktan sonra bekleyin, balonlar azaldığında kadehin geri kalan üçte ikisini doldurun.

Yazın size eşlik edecek en iyi üç şampanya kokteylini denemeyi unutmayın:

Irish Lady

3 cl. Kavun Likörü


9 cl. Şampanya (soğutulmuş)


3 cl. portakal suyu

Flüt kadehe şampanyayı koyun; üstüne likör ve portakal suyunu ilave ederek servis edin.

Diamond Fizz

6 cl. Cin


Yarım limon suyu


1 çay kaşığı pudra şekeri


12 cl. Şampanya (soğutulmuş)

Cin, limon suyu ve pudra şekerini şeykıra koyup buz ilave edin. İyice çalkaladıktan sonra süzerek uzun bir bardağa alın. Birkaç parça buz ilave ettikten sonra soğutulmuş şampanyayı da ekleyerek kaşıkla biraz karıştırın.

Mimoza

10 cl Şampanya

1 Portakalın Suyu

Şampanya kadehinin yarısını portakal suyu ile doldurun. Diğer yarısına şampanya eklemeniz yeterli.

İZLE
Muhteşem Adamlar kamera arkası
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası